BI ETEN OOGST op Tholen Aan de havenkade van het stadje Tholen, voor de toegangsbrug naar het eiland, liggen aan hooge stapels de bieten opgetast te wachten op scheepsruimte om naar de fabriek verladen te kunnen worden. TK Teen, de dichters kunnen over den oogst- m tijd nog zooveel roerends en verhevens en feestelijks en idyllisch bij elkaar rij men ik geef het ze te doen, dat ook 'ns met een goed-Zeeuwschen bietenoogst te pro- beeren. De bietencampagne, dat is het slot, het restant van den Zeeuwschen oogst. Maar het is er dan ook naar! Eén modderballet. Op de akkers. Langs de wegen. Aan de havens. Als ze die bieten dan ten minste nog maar telen konden in het zand. Maar neen, juist uit de vetste klei-akkers, een en al slik en pap en kloe- rie, staan ze de peeën op te baggeren. Elke bieten - kar, die over de wegen botst, sproeit haar spoor vol met het kleffe, grijze slik, dat uit naden en kieren druipt. En probeer 'ns u staande te houden langs de kaden, waar de oogst in de schuiten ver laden wordt om naar de fabriek gevaren te worden Neen, 'n dichterlijketijd is 't niet, de bietencam pagne. In 'tSchouwensche niet. Op de middeneilan den niet. In 't Zeeuwsch-Vlaamsche niet. We zijn van 't jaar 'ns op Tholen gaan kijken. En 't was er geen haar beter. Tholen, dat, is in 't najaar één-en-al bietenland. Een merk waardigheid van het eiland is het record aantal haventjes, dat rondom langs de kus ten gelegen is. Met als gevolg, dat je 'r dan ook geen weg, geen rich ting volgen kimt, of de bietenkarren rijden er je tegemoet of achterop. Aardappelen, uien, hooi en stroo, graan en mosse len, allemaal Tholensche specialiteiten, zijn er ver geten, weggevaagd: Tho len is nu bieten- en mod derland. Oogst en vervoer van de bieten hebben er voor enkele weken de werkloos heid de wereld uitgehol pen. Er komen handen tekort. En zelfs de vrou wen komen aan het klie derig karwei te pas. Maar met dat al is er de De vrouwen helpt manden vullende man nen torsen den last naar het schip. Neen, er is nog geen grootscheepsch modern havenbedrijf ingericht in de Tholensche landbouwhavensEn met manden moeten de bieten van den wal in de schepen worden gestort.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 18