LAATSTE EREN EN DOOD VAN GROOTE MANNEN 21 Deze gravure stelt den dood voor van den Oriekschen held uit de grijze oudheid Alci- biades. De Spartaansche overheerschers richtten tot den satraarp Pharnabasus het verzoek om Aleibiades uit den weg te ruimen. Doch men durfde geen recMstreekschen aanval wagen op den moedigen Athener om het moordplan te kunnen volvoeren stak men zijn woning, in Thraciè, in brand. Zonder eenig letsel van de vlammen te krijgen, baande de held zich met zijn wapenen een weg door de schaar der lafhartige moorde naars. Doch de opzet gelukte toch, want de moordenaars doodden hem uit de verte met pijlen (404 v. Ghr.). Een meisje, dat Timandra heette, zorgde voor zijn begrafenis. Archimedes, de beroemdste wis- en natuurkundige der oudheid, viel te Syracuse in 212 v. Ghr. als slachtoffer van een bende plunderende soldaten. Hij was zoozeer in zijn wetensehappelijken arbeid verdiept, dat hij het lot van zijn door de Romeinen veroverde vaderstad totaal vergeten scheen te zijn. Hij had verschillende cirkels en driehoeken in het zand getrokken, waarmee de vloer van zijn woonvertrek bedekt was. Toen Romeinsche soldaten de kamer binnenstormden, sloeg de in gepeins ver zonken man der wetenschap er juist voldoende acht op, om hun toe te roepen „Trap niet op mijn cirkels!" Het waren zijn laatste woorden daarop maakte een zwaardhouw een einde aan zijn leven. Hij was 75 jaar oud. Socrates, de Grieksche wijsgeer, die ervan be schuldigd werd, dat hij door zijn leerstellingen de jeugd bedierf en an dere goden dan die van den staat verkondigde, werd om zijn spottende houding gedurende het proces ter dood veroor deeld. Gedurende zijn gevangenschap voor de tenuitvoerlegging van het vonnis den dood door den gifbeker sprak hij in den kerker met zijn leerlingen over wijsgeerige onderwer pen, in het bijzonder over den dood. Met de grootste kalmte dronk hij den gijbeker en over leed in 399 .v. Chr. in den ouderdom van om streeks 70 jaar. Wanneer de wereld, daartoe als 't ware opgewekt door de stervende natuur, in de maand November haar dooden gedenkt, komt onwillekeurig in ieder onzer wel eens de gedachte op aan de doodsstonde van zooveel belangrijke figuren op het eeuwenoude schouwtooneel der wereld. Men zal er zich des te gemakkelijker een voorstelling van kunnen maken, wanneer men de tafereelen beschouwt, door kunstenaars met penseel of teekenstift hiervan in den loop der tijden gewrocht, 'n Aantal van de belangrijkste zochten we voor onze lezers op deze bladzijden bijeen. Er is wel niemand, die zich niet eens heeft afgevraagd, hoe eenmaal zijn laatste levensuur zal zijn. Toch treft men ook hier, waar het geldt het voor alle meuschen gemeenzame levenslot, verschil van smaak en gevoelen. De eene mensch zou graag met vol bewustzijn zijn afscheid van het leven zien geschieden en als het ware persoonlijk de eindstreep willen zetten onder zijn levensrekening; een ander zag zich liever door een plotselingen dood ver rast; weer een derde zon zoo oud mogelijk willen worden, terwijl een ander liefst gevrij - waard zou willen blijven van de kwalen van den ouden dag. Maar de dood richt zich nu eenmaal niet naar onze wenschen en Op den leeftijd van slechts 33 jaar stierf, den 13eti Juni van het jaar 323 v. Ghr., een der grootste veroveraars en veldheeren uit de wereldgeschiedenis. Wij zien hem hier op zijn sterfbed, omringd door legeraanvoerders en staatslieden: hij heette Alexander de Groote, koning van Macedonië, en was de dank bare leerling van den Oriekschen wijsgeer Aristoteles. Hij besteeg den troon, toen hij eerst twintig jaar oud was, en veroverde in een reeks schitterend geslaagde veldtochten geheel Klein-Azië en het Perzische rijk. Een hevige koorts sleepte hem na elf dagen ten grave.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 21