De Italiaansche schilder Raphael Santidie in 1183 in Urbino het levenslicht aanschouwde, stierf te Rome op zeer jeugdigen leeftijd, een schat van werken nalatend, waarvan zijn madonna-schilderijen wel de meeste beroemd heid verwierven. Met vele andere schilders werd hij op vijfentwintigjarigen leeftijd door paus Julius II naar Rome ontboden, om de vertrekken of „stanze" van het Vaticaan met fresco's te versieren. Hij was ondanks zijn zwakke gezondheid een zeer veelzijdig en vruchtbaar werker, en trad ook op als architect van de St. Pieter te Rome. Zevenendertig jaar oud stierf hij den 7en April 1520 te Rome, aan de gevolgen van een koortsaanval, opgedaan na een overhaast bezoek aan het Vaticaan, waar de paus hem ontboden had. Deze schilderij van Benjamin West toont ons den beroemden Engelschen vlootvoogd Horace Nelson, terwijl hij, door een vijandelijken kogel doodelijk getroffen, op zijn schip Victory, in den zeeslag bij Trafalgar (21 October 1805met gebroken ruggegraat in de armen van zijn kapiteins rust op liet dek van het admiraalsschip. In de kajuit beneden gebracht, blies hij na enkele uren van zware pijn den laatsten adem uit. Zijn laatste woordendie hij eenige malen herhaalde, waren: „Nu ben ik tevreden, ik dank God dat ik mijn plicht gedaan heb.' Links Den 20en Februari 1790 stierf, omgeven door zijn treurende familieleden en de ledenzijner hofhouding, de keizer van Oostenrijk, Jozef II. Zijn regeering werd gekenmerkt door vele her vormingen en maatregelen, welke niet altijd bij zijn onderdanen van verschillen den rang en stand 'in goede aarde vielen. Voor de inwen dige ontwikkeling van het land was de regeering van Jozef II, die regeerde van 1765 tot 1790, uiterst belang rijk. Mede ten gevolge van de vele teleurstellingen, op goed bedoelde daden ondervonden, werd de keizer ziek, en over leed in het vijfentwintigste jaar zijner regeering. Het sterfbed van den grooten Poolschen co die te Parijs, waar hij vele jaren verbleef van enkelen zijner intiemste vrienden, den 17en October 1849, niet veel onder da bij Warschau was geboren. In derowntist speelt het tafereel van zijn verscheiden. A van haar stervenden vriend in de heke, zit terwijl gravin Potocka, een landgenme vat Maria ten gehoore brengt, waarmir d smartelijke ontreking l We zien op deze voorstelling de leden van het Brusselsche schuttersgih staatslieden Egmont en Hoorns, door hertog Alva te Brussel gen Nederlanden tegen Spanje, en in die zelfde stad den 4en Juni 156 vrijheid van hun vaderland. Hun standbeelden vindt verlangens. Hij vindt duizend en een mogelijkheden om ons vervi te overvallen en op zijn manier te bereiken, in omstandigheden, gesel welke wij meestal niet hebben voorzien. Zoo ging het steeds leerd in de wereldgeschiedenis, zoo gaat het nog op heden. Zoo ver- Ta ging het koningen en prinsen, beroemdheden en helden, want den voor den dood zijn allen gelijk en hier is geen keuze mogelijk, eerlij Dat we daarom de legenden en verhalen, geweven om het No laatste uur van groote dooden uit de wereldgeschiedenis, veelal onze met 'n korreltje zout moeten genieten, behoeft wel geen Hoor nader betoog. We kunnen immers rustig aannemen, dat ook Stuai gekroonde hoofden en ge nieën juist eender sterven als gewone stervelingen en dat veel gevleugelde woor den, welke men hun in den mond legt, berusten op verdichting en heldenver- eering. Toen Alexander de Groote in Babyion stierf, nadat hij een enorm rijk, zich uitstrekkend van Mace donië tot Pandscliah, had veroverd, was hij pas drie endertig jaar oud en de dood verraste hem te mid den van het volvoeren zijner eergierige plannen. Men verhaalt van hem dat de visioenen van zijn tot

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 22