DAALDEROP VOETEN uyarm/ OOK 'S NACHTS WERKT DE CENTRALE VOOR U TIEL N.V. KONINKL. METAALWAREN FABRIEK Vasenol-Voetpoeder achttien inboorlingen, waaronder twaalf vrouwen, op eigen houtje met de „Bounty" wegzeilde. De achterblijvende opstandige leden, die twee jaar lang te midden der inheemsehe bevolking op het, eiland woonden, moeten later hun besluit om zich niet meer op de „Bounty" in te schepen hebben ver- wenscht. Het ligt namelijk voor de hand, dat de autoriteiten in Londen een onderzoek lieten instellen naar het lot van de „Bounty". In het voorjaar van 1791 liet het door de Engelsche regee ring gezonden schip, de „Pandora", het anker vallen op de reede van het eiland, met het doel de muiters gevangen te nemen en ze naar Engeland te voeren. I)e derde groep van de „Bounty"- bemanning spreekt door haar roman tisch lot het sterkst tot de verbeel ding. Fletcher Christian voer met zijn acht inaats en de inboorlingen rustig op de „Bounty" weg en de achter blijvers zagen het schip weldra aan den horizon verdwijnen. Pas achttien jaar later zou men eerst weer van deze men- schen hooren Fletcher Christian bezat een emotio neel en romantisch karakter. Hij wilde onder geen voorwaarde landen op een bewoond eiland, aangezien ze dan de kans liepen door een Engelscli schip te worden ontdekt en medegenomen naar Engeland waar strenge straffen de muiters zouden Wachten. Toen hij een eiland naderde, waar zich bij nader on derzoek inboorlingen bleken te bevin den, wendde hij onmiddellijk den steven naar volle zee. In de bibliotheek van de „Bounty" bevond zich een oud reis verhaal, waarin allerlei schoons werd verteld van een eiland, Pitcairn ge naamd. Voor Christian was echter het voornaamste, dat er, volgens het relaas, niettegenstaande de overvloedige voe ding, die de plantengroei bood, geen levende ziel woonde. Helaas was de ligging in het oude verhaal verkeerd aangeduid, zoodat men weken en weken onder zeil was zonder het beschreven eldorado te vinden. En de spanning steeg zoo, dat er ten tweeden male op stand dreigde uit te breken, doch nu tegen den halsstarrigen leider der mui ters zelf. Juist toen het kritieke moment naderde, ontdekte men land en uit den vorm kon worden afgeleid, dat het Pitcairn moest zijn. Nu gaf Christian bevel tot een daad, die niet alleen ge tuigde van moed, doch tevens bewijst hoezeer hij een vonnis van den Engel- schen scheepskrijgsraad vreesde. Hij stak de „Bounty", nadat alles was ge lost, wat het verblijf op het eiland com fortabeler zou maken, in brand en ver brak zoodoende iedere verbinding met de buitenwereld. De komst van een schip was niet te verwachten, want het eiland lag buiten de gebruikelijke scheepvaartroute. Het leven der kleine menschenge- meenschap nam een aanvang! Wie mocht meenen, dat deze eenzamen, stuk voor stuk op elkaar aangewezen, een broederlijke en zusterlijke eensge zindheid zouden demonstreeren, en men nu, anderhalve eeuw later, zou kunnen terugwijzen op een soort herschapen paradijs, komt bedrogen uit. Jaloezie, ontketende hartstochten en hebzucht voerden weldra tot moord en dood slag. Fletcher Christian viel reeds na ruim een jaar als het eerste slachtoffer. Na verloop van tien jaar waren er van de mannen nog slechts twee blanken over de anderen en ook de zes manne lijke inboorlingen waren omgekomen door moord of gedood in een strijd. Een der^ overgebleven blanken stierf toen eindelijk een natuurlijken dood en zoo bleef de overlevende, zeer bejaarde Engelschman John Adams gelijk een aartsvader achter met vrouwen en kinderen. En het ttloét worden gezegd, dat deze ex-inuiter met zorg en toe wijding voor zijn groot gezin werkte. In 1808 was kapitein Folger met zijn schip, de „Topaz", uit den koers ge raakt en hij had het anker laten vallen voor Pitcairn, zonder te vermoeden, dat op dit eiland menschen Woonden. Eensklaps zag hij tot zijn verbazing een kano op zijn schip afkomen, bemand met donkerkleurige „inlanders". Doch zijn verbazing sloeg over tot sprakeloosheid, toen bleek dat deze bruine, flink uit de kluiten gewassen knapen zuiver Engelsch konden spreken. Onmiddellijk stelde hij 'n onderzoek in en kwam tot de verbluf fende ontdekking, dat hij had te doen met afstammelingen van de „Bounty"- muiters, die achttien jaar te voren spoorloos waren verdwenen. De eenig- overgebleven muiter, Adams, stond hem te Woord en gaf een uitvoerig relaas van de Wedeiwaardiglieden. Het spreekt vanzelf, dat na dien tijd meerdere sche pen het eiland aandeden. In 1831 was de bevolking gegroeid tot 87 personen en vijfentwintig jaar later telde men er 187. Het eiland is echter klein en daar om nam de Engelsche regeering maat regelen. Er vond een algeheele „Pit- cairnsche" volksverhuizing plaats naar het ruim 6000 kilometers verder gelegen eiland Norfolk. Maar een groep van 45 Werd door heimwee aangegrepen en keerde in 1865 naar Pitcairn terug. In 1934, dus na zeventig jaar, was deze kleine gemeenschap vermeerderd tot 202 personen. En déze menschen nu vormen het zoo gewaardeerde studie materiaal voor de geleerden, die beweren in deze afstammelingen van de „Boun- ty"-muiters een nieuw, of in ieder geval eigenaardig mensc.hen-type te hebben gevonden. Dit blijkt niet alleen uit de gelaatstrekken en den lichaamsbouw, maar ook uit de gewoonten. De huizen, waarin deze eilanders wonen, vertoonen bijvoorbeeld nog immer een uitgespro ken primitiviteit. Het is een vreemd verschijnsel, dat de lichaamslengte der eerste afstammelingen ongeveer 7 y2 cm. meer bedroeg dan die hunner muitende voorvaderen, doch dat thans dit verschil in lengte met den gemiddelden Engelsch man is verminderd tot slechts enkele centimeters. De lichaamsbouw is echter harmonisch en krachtig, terwijl het woord ziekte op het eiland practisch onbekend is. Epidemieën, gelijk we in Europa nog kennen, bijvoorbeeld in den vorm van kinderziekten of griep, komen onder deze menschen niet voor. Ze hebben echter één gebrek en hiervoor is verantwoordelijk één der muitende matrozen, die in 1789 is meegegaan naar Pitcairn en reeds op vierentwintig jarigen leeftijd zijn kiezen miste. Aan dezen voorvader danken de eilandbewoners hun slecht gebit. De typen der eilanders loopen sterk uiteen men ontmoet opvallend Euro- peesche typen, terwijl men daarnaast een gelaatsvorming en -kleur ziet, die herinneren aan de inboorlingen der Polynesische eilanden. De belangstelling, die eensklaps in de wetenschappelijke wereld voor deze menschen is gewekt, werpt onwille keurig de vraag op of dit geen voortee ken is, dat er aan den gelukkigen afzon deringstoestand der Pitcairn-eilanders wellicht spoedig een einde dreigt te komen. De wijze, waarop men nu recla me voor ze maakt en wat is de ont hulling over de ontdekking van een „nieuw mensehen-type" anders? kon Wel eens ten gevolge hebben, dat er over enkele jaren van een isolement, zooals dit honderdvijftig jaar lang mogelijk was, geen sprake meer is. Eén natuur lijke bescherming bezit het eiland hier tegen zijn oppervlakte bedraagt slechts vijf vierkante kilometers; veel menschen kan het dus niet herbergen. en dan tegen zeer laag tarief. Zij wil U laten profiteeren van het verlaagd „nachtstroom- tarief", dat de kosten van de toch al zoo zuinige K.M.D.- reservoirs tot het uiterste beperkt. Met 'n K.M.D.-reservoir hebt U steeds heet water bij de hand. Het werkt automatisch en gebruikt uiterst weinig stroom. Geen lucifers, dus geen gevaar voor de kinderen, 'n K.M.D.-reservoir is het ideaal van iedere practische huis vrouw. Veilig, hygiënisch en goedkoop! Verkrijgbaar in grootten van 5 tot 400 L. voor 1 of meer tap- plaatsen door het geheele huis, in prijzen vanaf Fl. 39.-. Geschikt voor „nachtstroomtarief" vanaf 30 L. Alle typen reservoirs goedgekeurd door de „N.V. tot Keuring van Electro-technische Materialen" (Kema) te Arnhem. Vraagt inlichtingen bij Uw installateur of stroomleverancier. zoo luidt de gezondheidsregel. Warme voeten beschermen tegen verkoudheid; bij koele dagen en regenachtig weer houdt het vethoudende de voeten warm en droog, de huid elastisch.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 35