*r ■k vooral degemakken overneemt Er is al zoo vaak op de nadeelen der stoffelijke beschaving, d.w.z. minderwaardige textielkleeding in plaats van waterdichte huiden, sterke drank, ondegelijke behuizing, tabak. geld(!) voor eenvoudige stammen gewezen, dat wij daar niet nog eens over zullen sprekenmaar Voor de plaggenhut. - Let op de warme kleeding, hoewel deze foto 'n hoogzomeropname is. De keesachtige honden, van dezelfde rasgroep als de hier wel als luxehond gehouden (witte) Samojeden en Eikhonden, verrichten goede diensten bij het -behoeden der kudden. De leibok of belhamel van de kudde. Het schip der ijswoestijn is onont beerlijk voor het leven in die barre streken, reden waarom zoowel de Amerikaansche als de Cana- deesche regeering tamme rendieren, mét Laplanders als „veeteelteonsu- lenthebben ingevoerd als nieuw ge- bruiksdiervoor de verarmde Eskimo's. hebbend den Lap weer tot „zijn" rendierteelt te brengen. Ook in moreel op zicht blijkt het rendier dus inderdaad onmisbaar. Het beschavingspeil Ook als trekdier voor de slee en als lastdrager bewijst het trouw met hem samenwerkend rendier den Lap onmisbare diensten. Behoorend tot de familie der herten, mist deze soort evenwel de sierlijkheid en rankheid van het edelhert, o.a. door de lompe ooren, de dikkere vacht en het laaghouden van den kop. juist in dit geval is het bepaald op merkelijk hoe déze simpele wezens gebonden zijn aan hun rendier- opbrengst. Zoo juist heeft de Zweed- sche regeering een onderzoek in gesteld, waaruit gebleken is, dat de Lappen, zoodra zij eenmaal in dorpen gevestigd zijn en andere ambachten uitoefenen, hun weer standsvermogen verliezen, er een schrikbarende toename der tuber culose ontstaat, de sterfte het geboortecijfer overtreft, de gezin nen kleiner worden en de z.g. gemoderniseerde Lappen zelf in bittere armoe leven. Daarop is 'n rendiersubsidie ingesteld, ten doel Hieruit moet de lezer toch weer niet de gevolg trekking maken, dat het een dom, onnadenkend volkje zou zijn, alleen maar geschikt om achter de rendieren aan te sjokken en er zoo eens eentje te slachten of te melken, al naar de behoefte van de keuken. Hun beschavings peil staat niet onder dat van de omwonende bevolking, er zelfs vaak boven wat algemeene ontwikkeling be treft, want hun kennis van de terreingesteldheid, het wild, het klimaat enz. over treft die der in de noord streken gevestigde mijn- kolonisten. De kinderen der beroepsherders krijgen nu onderwijs in mee reizen de Lappenschooltjes, die ingericht worden in z.g. schooïhutten in het geberg te, terwijl de kinderen van de Boschlappen onder wezen worden in vaste hut- scholen. Aan deze scholen is een soort Lappeninter- naat verbonden. Naast de leerboeken in de Zweedsche taal wordt een speciaal „leesboek voor Lappenkindertjes" gebruikt; het toezicht wordt uitgeoefend door een nomadenschool- opziener. In tegenstelling tot het alweer verouderd streven, dat o.a. ook den Roodhuiden zooveel kwaad heeft gedaan, nl. die „primitieven" één-twee-drie om te werken tot namaak-westerlingen, wordt de Lap thans Lap gehouden, m.a.w. niet door misplaatst medelijden met zijn ruw bestaan, in een ruw land met een ruw klimaat, gedreven tot rasverweeking met een dalen tot de laagste maatschappelijke sport van ónze samenleving, die zoo anders is dan de hunne. Zijn er ook beroemde Lappen Gewis zijn er personen, die buiten den boezem van den eigen stam van zich doen spreken, bijv. de onlangs

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 6