L De Lap tusschen zijn „bedrijfskapitaal" De dieren zijn hier in het ongelukkig over gangstijdperk van het ruien tusschen de gladdere zovierbeharing en. de wintervacht die er pluksgewijs afvalt en afgeschuurd wordt. In April worden de jongen tel kens één kalfje geboren. Gr. DE JOSSELIN DE JONG. In een ver, maar mooi. toeristenland: de Laplandsche Svartisehe gletscher, de grootste van Europa. Zie als vergelijkingspunten de menschenfiguurtjes langs de af scheidingslijn tusschen het wit ijsdeel en het donker steendeél op den voorgrond. overleden Jolian Toeri, door zijn rasgenooten ge naamd „de Wolvendooder", door de buitenwereld: „de Homerus van bet Eeuwige IJs", die zeden, taal en inzichten van zijn volk heeft beschreven in het eerste door'n Lap geschreven boek.'n Merkwaardige figuur, die Toeri Wolvendooder, die zich maar ééns in zijn lang leven heeft laten fotografeeren. Ergens op de eindelooze toendra of steppe stond, beter gezegd: hing, zijn draagbare wieg. Van hem zijn de woorden nl. uit de inleiding tot z'n „Lappenboek", uitgave 1910: „Ik weet, dat het rijk ons wil helpen, maar allicht kent het onze opvatting niet. Trouwens een Lap kan die zélf moeilijk onder woorden brengen. De kwestie is eigenlijk, dat een Lap niet meer kan denken zoodra hij in een afgesloten ruimte komt Dit samengaan met het ruige buitenleven heeft men wel eens gegoten in deze kernachtige zegswijze: „Om gelukkig te zijn moe ten de Lappen. onge lukkig zijn." Een tweede bekende hij is zoo pas failliet verklaard, want ook hier weer: hij deed on- Lapsche zaken, kocht nl. huizen is de oude An- dries Bahr. Deze is er in geslaagd in.Amerika een kudde van driedui zend vroeger ingevoerde rendieren over 'n afstand van achtduizend kilometer door de poolvlakten van Canada te voeren. Een tocht, die vijf en een half jaar duurde! W:it hij daar uitvoerde? Werken als Moeder-de-vrouw melkt een van haar „poolkoeien" Eendiermelk is vethoudend en gezond en laat zich o.a. bereiden tot een smakelijke kaas; de melkproductie is echter bij dit onveredeld halj- huisdier onbeduidend, zoowat een kwartlitertje, hetgeen weer p ractisch geen rol speelt, daar 'n kudde toch door gaans duizenden koppen telt. „Arm" is de Lappenbevol- king dus niet, zoolang zij zich maar houdt aan het ren- dierbedrijf, weshalve het over- loopen naar andere„minder zware", tevens rendierlóóze beroepen wordt tegengegaan. weldoener en voedselbren- ger voor de hongerende Es kimo's, de „neven" der Lappen, om dezen aan een huisdier te helpen, nu door de handelsjacht en grootvisscherij het wild in die streken zoozeer is afgenomen. Die moedige om zwerving is een roman op zichzelf en is dan ook als roman beschreven in „De Groote Trek"; vermeldenswaard is, dat de reis- duur, oorspronkelijk geschat op acht maan den, negenmaal zoo lang nam, omdat geweldige omwegen gemaakt moesten worden ten einde het ijsvee onderweg over voedselgevend terrein te laten trekken. Van de oorspronkelijk drieduizend beesten kwam hij aan metdriehonderd stuks plus de geboorten onderweg, zoodat er toch 2370 exemplaren afgeleverd wer den te Uittigazuit, het Canadeesch ren- dierfokstation. Ja, er is nog wel roman tiek op de wereld, ook al is het door-de- weeksch leven van een Lappengezin én van een Eskimoosch! moeilijk en moeizaamin zulke verloren streken is het doodgewone huishouden van eten, drin ken, wonen, gereedschap en kleeding ma ken, repareeren, kortom hét dagelijksch gedoe, extra bewerkelijk en omslachtig....

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 7