VOGEL EN MACHINE G EVERSHARP De locomotief „in dienst" van den sperwer DE CHARME UWER HANDEN zonneglansen omstraalden het haar SHAMPODOR ZWARTKOP CUTEX lü en gaven er iets verleidelijks aan. Zooiets leest men wel eens in een roman en moest dan toch eigenlijk be denken, dat het in het leven precies zoo is, dat mooi haar steeds bewon derd wordt. Het is toch zoo eenvou dig aan het haar glans en schoonheid te verleenen: Door regelmatige ver zorging met Zwartkop "Shampodor "Shampodor" is zeep- en alkalivrij; kalkzeepneerslag en alkalische opzwel ling blijven dus achterwege. Haar haren krijgen een mooien, natuurlijken glans, blijven elastisch en gezond, wat zeer belangrijk is voor den goeden vorm en de houdbaarheid van het kapsel! "Shampodor" voor iedere haarsoort en Shampodor Blond" voor blondines, per pakje 20 ct. Beide soorten ook vloeibaar in flacons van 35, 85 en 125 ct. f Bij Uw kapper verlangt U een wassching met f Non -Alkali, de gecon- centreerde Shampodorh de gegarandeerd.-alkalivcijc shantpoonf Klik! I Het potlood, dat U slijpt met Uw duim! U drukt maar op den dop van het Eversharp Repeteer- I potlood en KLIK U I hebt een nieuwe punt! Als de stift is opgebruikt, drukt U op den dop en KLIK I U hebt een nieuwe stift! Het Eversharp Repeteerpotlood kan zooveel stiften bevatten. I dat het gemiddeld slechts tweemaal per jaar behoeft te worden gevuld. Vraagt Uw boekhandelaarhet Eversharp REPETEERPOTLOOD Frijien: <7 75. <3.75. f <5.—. f8.en hooger Andere Eversharp vulpotlooden in prijzen van ft.50 af I Eversharp vulpenhouders: f 5.f9. I f 10.50. f 12.en hooger I OVERAL VERKRIJGBAAR I Gebruik alleen VIERKARTE EVERSHARP I STIPTER. Zij schrijven zwarter en gemak- I kelijker - en passen in ALLE vulpotlooden vulpenhouders - vulpotlooden AS-W-, idOiW.i'iüW Importeurs: Blikman Sartorius, Amsterdam De manier, waarop moeder natuur gebruik maakt van de uitvin dingen, die de menscli in den strijd om liet bestaan toepast, is een van de merkwaardige verschijnselen uit den modernen tijd. De manier bijvoor beeld, waarop de vogels van de machi nes gebruik weten te maken, vormt een sterk bewijs voor de „soepelheid", die de natuur jegens een veranderlijke wereld vertoont. Het is feitelijk niet meer dan billijk, dat, sinds de uit vindingen der mensclilieid steunen op natuurlijke voortbrengselen, de natuur op haar beurt hieruit voordeel trekt. Het beteekende 'n donkeren dag voor de stadsvogels, toen zij het vreemde, nieuwe spoor der au tomobielen volgden en benzinedampen inademden, die hun slechts een misselijk gevoel gaven. En zoodra de motormeer en meer de plaats .ring innemen van de paarden, die de vogels gewoonlijk volgden om hun honger te stillen, bleef de maag van menigen vogel leeger dan hem lief was. Maar de nood is de moeder der vin dingrijkheid, beweert men wel eens en zelfs de vogels bleken in staat voor zich zelf te zorgen en de problemen op te lossen, waarvoor een moderne verkeers- ontwikkeling hen stelde. Op een onlangs te Weenen gehouden wereldcongres van vogelkenners be schreef men uitvoerig hoe bepaalde roofvogels een sluw en tevens wreed gebruik maken van deze eeuw der machines. En hieronder neemt de sperwer een eerste plaats in. Dit gevleugelde roof dierensoort bedient zich namelijk van de hulp der locomotieven om zijn prooi te bemachtigen. Sperwers voeden zich, zooals alge meen bekend is, hoofdzakelijk met onschuldige musschen. Maar in som mige streken viel het dezen roofvogels niet gemakkelijk om dit geliefkoosde „voedsel" te verschalken, klaarblijke lijk waren de musschen schuw gemaakt door het denderen van de treinensoms vertrokken ze naar rustiger oorden, maar meestal verborgen ze zich reeds bij het minste geluid. Doch het gezegde, dat geen ongeluk zoo groot is, of er komt een gelukje bij, werd ook hier bewaarheid; want in de rookwolken, die de locomotieven door gaans uitbraken, vond de sperwer een prachtig middel om zich te verbergen^, Hadden de arme musschen vroeger zonder reden angst gekoesterd voor den lawaaienden trein, nu kwam bij het naderen van het voortijlende monster wél een doodelijk gevaar, want uit den rook van de locomotief schoot dikwijls de grootste vijand van de musch te voorschijn. De sperwer jaagt niet alleen uit honger, maar ook, zelfs al is hij verzadigd, uit bloeddorst. Uit de ont dekking, dat de vogels bang zijn voor het gerommel van een naderenden trein, heeft de sperwer zooveel mogelijk profijt getrokken. Evenals er menschen zijn, die aan den voet van een vulkaan blijven wonen, niettegenstaande het vuurspuwende tiging bedreigt, zoo blijven vele vogels „hokvast" in de boschjes langs een spoorbaan zitten, echter zonder te begrijpen, dat de trein op bepaalde uren passeert volgens een vastgestelde dienstregeling en niet in het minst de bedoeling heeft kleine vogels te verdel gen. Eiken keer wanneer ze het gerommel hooien naderen, worden ze door een panischen schrik bevangen, tjilpen als dwazen tegen het monster en slaan angstig met him vleugels. Misschien verbeelden ze zich, dat het een ijzeren kat is, die zich met opengesperde kaken op hen wil storten. De slimme sper wer heeft echter al spoedig gemerkt, dat de trein regel matig op dezelfde tijdstippen voorbij- stormt. Hij gebruikt deze wetenschap voor zijn roofzuch tige bedoelingen, zooals een afperser voordeel trekt uit zijn ontdekkingen. Hij blijft naast de rails wachten tegen den tijd, dat de trein moet passeeren. Wanneer dit gebeurt, „stapt de sperwer in", of liever gezegd, hij vliegt in dezelfde richting als de trein rijdt. Ondertus- schen kijkt hij scherp om zich heen. De kleine vogels, die een minuut te voren nog vreedzaam in de telegraaf draden of in de boschjes zaten, raken de kluts kwijt en in hun wilde vlucht vormen ze een gemakkelijke prooi voor den sperwer. De roofvogel verslindt zijn buit in de lucht, zonder er zelfs kalm bij te gaan zitten en zoodra hij klaar is met zijn maaltijd, gaat, hij opnieuw op jacht. Daar zijn snelheid grooter is dan die van den trein, keert hij soms terug, vliegt in cirkels rond en geeft den trein gelegenheid een voorsprong te nemen. Zoozeer hebben deze listige vogels zich op de door den mensch uitgevonden machinerie ingesteld, dat ze op dezelfde hoogte vliegen als de sliert rook, die meestal achter een locomotief hangt, en zoodoende volkomen aan het oog zijn onttrokken. Volgens wetenschappelijke waarne mers evenaart geen enkel ander gevleu geld roofdier den sperwer in sluwheid. Alleen de kuikendief of wouw is een vogel, die den sperwer in sluwheid het meest nabijkomt. Snippenjagers hebben ontdekt, dat de wouw niet alleen geen vrees kent voor het schieten, doch er bovendien nog voordeel uit trekt. Een schot beteekent voor hem het zelfde als het slaan op een gong voor een hongerigen gast; in plaats van te vluchten, vliegt hij zoo snel mogelijk naar de plek, vanwaar het schot klonk. Hij volgt den jager, kijkt toe als er wordt geschoten en weet precies, wan neer een snip is gewond. Op dat oogen- blik stort de wouw zich op zijn prooi. In vermetelheid overtreft de wouw feitelijk den sperwer. Vaak kaapt hij de gewonde snippen onder den neus van de honden weg. Voordat een hond gelegenheid heeft om een gewonden vogel in den bek te nemen, fungeert de wouw zelf als patrijshond en vluchl metde snip, die hij heeft veroverd. Eer de verbaasde jager kans heeft om te schieten, is de vogeldief reeds uit het Verhoog de charme Uwer han den door zorgvuldig 'gemani cuurde nagels. Eep regelmatige nagelbehandeling met Cutex 2 x per week geeft verbluffend goede resultaten. Zorg er dus voor de benoodigde Cutex pre paraten steeds bij de hand te houden. Oily Polish Remover Oily Cuticle Remover Nieuwe, dikvlocibare. langer houdende Nagellak in de moderne nieuwe tinten. X A <1 K L 1- A K nHHMH Het ligt binnen Uw bereik, het geluk voor U te winnen dooreen verzorgd, jeugdig frisch uiterlijk. Gebruik Khasana Rouge en Lippenstift, die Uw gelaat en lip pen steeds jeugdige Irischheid sdienken. - Beide zijn tegen weer en water bestand en kissproof. Voor een discrete teint: Superb, voor een levendige kleur: corail of cannin, voor een zongebruind uiterlijkKhasana-Soleil. Fl. 1.25,-.75, .35 monster hen voortdurend met vemie- gezicht verdwenen. GeneraalvertegenwoordigingJ. WINKEL JZN. Den Haag, Merwedestraat 47

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 10