Twintig jaar vrede HERINNERINGEN ANN DEN WAPENSTILSTAND IN HET BOSCH VAN COMPIÈGNE. Haat schalk Foch (met antentasch) verlaat den wagon, waa hij den Duitschen onderhandelaars de voorwairde, van den wapenstilstand overhandigde veertien dagen Frankrijk, België en Elzas-Lotharingen ontruimen, binnen dertig dagen den linker Rijnoever, op den rechter Rijnoever moest een neutrale zone van 10 km. ontstaan. Uitlevering van 5000 kanonnen, 30.000 machinegeweren, 3000 mijnenwerpers, 2000 vliegtuigen, alle 122 onderzee booten, 8 lichte kruisers, 6 slagschepen, 150.000 spoorwagens (van de 800.000 in totaal) en 5000 auto's. In het oosten moesten de Duitsche troepen tot de grens van 1 Augustus 1914 terugtrekken, de vredesverdragen van Brest-Litowsk en Boekarest werden nietig verklaard, Duitscli-Oost-Afrika moest worden opgegeven. Het was een vrijwel geheel ontredderd Duitschland, dat deze voorwaarden had te accepteeren: de keizer was 's morgens 5 uur over de Nederlandsche grens gegaan, in Berlijn was de revolutie uitgebroken, Hindenburg aanvaardde de uiterst zware taak den terugtocht van het leger te leiden. Zonder ons op politiek terrein te begeven, mogen EEN HISTORISCHE PLEK. Hier stond op 11 November 1918 de wagon, waarin de wapenstilstand tusschen de oorlogvoerende partijen werd gesloten. 19 18 - 11 NOVEMBER 19 3 8 Twintig jaren zijn verstreken sinds op den elfden November 1918 in het bosch van Compiègne de wapenstilstand werd gesloten, die zou leiden tot den vrede van Versailles op 28 Juni 1919. Bijgaande foto's herinneren aan den wapenstilstandsdag, het einde van den grootsten oorlog, dien de menschheid kent. ij, die eerst kort geleden hebben ondervonden, wat het beteekent, wanneer een oorlog „dreigt" uit te bar sten, en de ontspanning hebben opgemerkt, die op trad, toen het gevaar ge weken was, kunnen ons nu beter dan bijvoorbeeld tien jaar geleden voorstel len, hoe groot de vreugde was bij den wapenstilstand van 11 November 1918. Beter dan tien jaar ge leden, toen er geen vuiltje aan de lucht was en ieder een nog de hoop koesterde, dat hij geen tweeden Euro- peeschen oorlog meer zou beleven. Maar hoe het nu precies twintig jaar geleden was, dat kunnen zelfs zij zich niet meer voorstellen, die reeds tot de jaren des onderscheids waren geko men, toen de wereldoorlog uitbrak. Een mensch vergeet gauw en went even gauw aan nieuwe omstandigheden, maar, terwijl wij ons in het begin van October mis schien gevoeld hebben als iemand, die even een kogel langs zijn oor heeft hooren suizen (nu al lang weer vergeten), moet men elkaar toen aangekeken hebben als ter dood veroordeelden, wien plotseling gratie was geschonken. Wij hooren de cijfers niet meer dikwijls noemen 8.000.000 dooden, waar van 2.000.000 Duitschers, 1.700.000 Russen, 1.600.000 Franschen en 900.000 Engelschen, terwijl het aan tal gewonden het dubbele bedroeg. Geen wonder, dat men elkaar een oogenblik verbaasd aankeek,toen men hoorde, dat er een einde gekomen was aan de bloe dige slachting, en onmid dellijk daarop als dollen ging feestvieren. Iedereen achtte zich immers be dreigd, iedereen was aan het eind van zijn krachten, geen daad kon dwaas ge noeg zijn om uiting te geven aan de vreugde om het her wonnen leven. 11 November 11 uur 's morgens werd de wapen stilstand, die om twaalf uur denzelfden middag in zou gaan, te Compiègne in den spoorwagen van Foch geteekend. De voor waarden waren aldus: de Duitschers moesten binnen DE OORLOG IS VOORBIJ! Met groote geest drift werd in de overwinnen/Ie landen het nieuws van den wapenstilstand ontvangen. Een straat - tafereeltje te Londen op 11 November 1918.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 22