RHEUMATIEK FYNNON SALT DE WEGGEEOOPEN KROONPRINS SUCCESVOLLE BESTRIJDING VAN RHEUMATIEK FYNNON SALT HERWIN UW GEZONDHEID de kortste weg naar degelijke theoretische kennis. 35 Hoezeer een vader en een zoon verschillen kunnen, zien we aan den ouden en den jongen Frits Friedrich Wilhelm I, koning van Pruisen (1713-1740), en zijn zoon Friedrich II, later Frederik de Groote en ,,de Oude Frits" genoemd (1740-1786). De vader was, óók niet zonder reden, zuinig (behalve bij 't aanschaffen van reusachtige soldaten), streng, nuchter, hard; de zoon, in 1712 geboren, was fijner besnaard, dol op boeken en muziek (hij speelde zijn leven lang harts tochtelijk fluit en mooie kleeren en Fransche schoteltjes. Hij zou later een groot vorst en 'n kranig veldheer worden, maar dat kon zijn vader niet voorzien. Die merkte slechts op, dat zoonlief schul den maakte, „verwijfd" deed, van vaders ruwe manieren niets hebben moest. En de vader trad op met krachtige, zeer krachtige hand. Hij sloeg er geducht ophij gooide den kinderen borden naar 't hoofd, als ze niet bliefden, wat op tafel kwamhij trok zijn zoon bij de haren en legde hem zelfs eens een gor dijnkoord om den hals, zoodat een lakei tusschenbeide moest komen. Eens kwam de strenge papa ongewoon vroeg van de jacht terug de kinderen waren bij hun moeder. Frits verstopte zich snel in een kast, zijn zusje Wilhelmine kroop onder het bed. De koning praatte even met zijn vrouw, stuurde haar toen de kamer uit, liet zich op 't bed neervallen en sliep twee uur lang; en al dien tijd moesten zijn kinderen in hun ongemak kelijke houding volharden: zij dorsten zich niet aan hun vader te vertoonen. De jongen had geen liefde en geen ver trouwen voor zijn vader, de vader zag in den zoon niets dan een onoprechten losbol zonder eergevoel. De spanning tusschen beiden nam toe, naarmate de zoon ouder werd (en de vader ook - met jicht als pijnlijk en prikkelend ver schijnsel!) en de moeder, Sophie Dorothea, droeg er niet weinig toe bij, die spanning te verhoogen. Haar liefste wensch was, dat de kroonprins met prin ses Emily van Engeland zou trouwen, en Wilhelmine met den prins van Wales. De vader was It daar niet mee eens: hij kon koning George II van Engeland niet uitstaan. De jonge Frits ging met de plannen van zijn moeder mee, in de hoop, te ontkomen aan den zwaren druk van zijn prinselijk leven. Dien druk ging hij zoozeer voelen, dat hij besloot, naar Engeland te vluch ten, waar hij zeker vriendelijk zou worden ontvangen. Hij begon een brief wisseling met Londen, in 't grootste geheim: de brieven gingen onder vijf dubbel couvert door de handen van vier tusschenpersonenEén dier luitjes was echter zoo vrij, eens een brief heele- maal af te pellen. en stuurde het binnenste velletje aan den koning, de heele geschiedenis verklappend. Friedrich Wilhelm hield zijn mond, maar nam zijn maatregelen. De prins had besloten, te ontsnappen bij een reis naar Zuid-Duitschland, die de vader in gezelschap van zijn zoon ondernemen zou. Op zekeren avond ging de koning naar bed in een klein dorpje in West- falen. De prins sliep, met zijn vertrou weling, luitenant Katte, in een schuur op stroo. Uit dit dorpje wou hij vluch ten, te middernacht, met een wagen, die bij een bepaalden boom op hem zou wachten, en hem naar Den Haag bren gen, vanwaar hij zou doortrekken naar Engeland. De koning placht vroeg op te staan, en 's avonds vroeg naar bed te gaan; hij was doodmoe, dus om twaalf uur zou hij wel slapen, dacht Friedrich. Hij verliet dus de schuur, toen alles dood stil was; de schildwachten zagen hem niet, en ongehinderd kwam hij bij den bewusten boom. Maar bij moest wach ten op den wagen, en toen die eindelijk kwam, en toen de kroonprins instapte, kwam er een patrouille, die den jonge ling gevangen nam. Friedrich Wilhelm voerde zijn zoon terug naar Berlijn, gaf hem kamerarrest en liet Katte in de gevangenis werpen. Verschillende omstandigheden over tuigden den koning, dat zijn oudste dochter aan de poging tot ontsnapping medeplichtig was; hij gaf haar een pak slaag met een stok en schopte haar, en het scheelde maar een haartje, of zij was uit het raam op de steenen getuimeld. De koning nam het besluit, zijn zoon te laten sterven op het schavot. „Hij zal altijd een deugniet blijven," zei hij, „en ik heb nóg drie zoons, die meer waard zijn dan hij." Er werd een krijgs raad bijeengeroepen, die opdracht kreeg, den kroonprins ter dood te veroordeelen, en inderdaad werd het doodvonnis wegens desertie (niet als prins, maar als officier) uitgesproken; maar een der rechters scheurde zijn uniform open en riep: „Als uwe majesteit bloed eischt, neem dan het mijne dat van den prins krijgt u niet, zoolang ik nog spreken kan!" Anderen spraken onge veer net zoo er was zelfs één man, die den koning een standje gaf en zijne majesteit bedaarde een beetje. Hij nam zijn beslissing. Luitenant Katte had de galg verdiend, maar zou bij wijze van bijzondere gunst onthoofd worden, ten aanschouwen van den kroonprins. Deze zelf werd opgesloten in de vesting Küstrin, in Pommeren. Hij had daar een harde gevangen schap. Hij kreeg alleen bij zijn eten licht; de spijzen werden hem voorgezet op 'n houten bankje, mes en vork kreeg hij niet. Zoo wilde het de koning. Katte werd terechtgesteld in de nabijheid van het verblijf van den prins, maar niet in diens bijzijn. De hofprediker Müller bracht Friedrich den laatsten groet van zijn vriend, en vermaande den prins ernstig, zijn ongelijk te erkennen. Frie drich liet zich wat zachter stemmen, en schreef zijn vader een eerbiedigen brief. Zoo kwamen vader en zoon zoetjesaan elkaar weer wat nader. Friedrich het door den predikant aan den koning vragen, of hij zijn koppel terug mocht hebben, en dat viel den ouden heer mee. „Zoo, dus Frits is ook soldaat? Dat doet me pleizier!" Een jaar later trouwde prinses Wil helmine met den erfprins van Bayreuth, en bij die gelegenheid 'verblijdde Frie drich Wilhelm zijn gezin met de invrij heidstelling van den zoon: op het bal kwam deze opeens binnen, in reisgewaad. De ontroering was groot, en had een volslagen verzoening ten gevolge. De kroonprins had geleerd, zich naar zijn vader te schikken; hij toonde zich een goed officier, en huwde volgens den ■wensch van den koning met de Bruns- wijksclie prinses Elizabeth Christine. Hij heeft zijn vrouw steeds het verschul digde respect getoond en haar goede eigenschappen gewaardeerd, maar leefde geheel van haar gescheiden. Rheumatiek, zooals het voor komt met al zijn pijnen in spieren en gewrichten, met de daaruit voortvloeiende functie-stoornissen, kan thans, dank zij een nieuwe ontdek king der Chemische Weten schap, bestreden worden is de naam van dit opzien barende preparaat. Vooral bij acute gewrichts-rheumatiek, welke nog steeds de belang rijkste verschijning van deze kwaal is, worden frappante resultaten met Fynnon Salt bereikt. De pijnen der gezwollen gewrichten verdwijnen als bij tooverslag. Dat komt door de intensieve werking, welke van Fynnon Salt uitgaat. De 7 geneeskrachtige minerale zouten, waaronder Soda, Potasch en Lithium, waaruit Fynnon Salt is opgebouwd, hebben een zeer heilzainen invloed op het organisme. De urinezuren worden op volkomen regelmatige wijze verwijderd, terwijl de stofwisseling zeer gunstig wordt beïnvloed. Geen wonder, dat reeds vele duizenden, die bij Fynnon Salt baat vonden, dit middel bij lijders aan Rheumatiek, Spit, Ischias, enz. vurig aanbevelen. Waarom zoudt U langer achterblijven Begin ook een Fynnon Salt-kuur. U kunt in minder dan geen tijd van Uw pijnen worden verlost. Ge zult U reeds na enkele weken een herboren menseh voelen. Doe vandaag nog den eersten stap naar beterschap en bestel een grooten flacon Fynnon Salt a f 1.25 bij Uw apotheker of drogist. Gebruiksaanwijzing Neem iederen morgen op Uw nuchtere maag een half theelepeltje Fynnon Salt, opgelost in een glas warm water en Fynnon Salt maakt weer een levenslustig en krachtig mensch van U De Heer FG. R. te P. schrijft ons het volgende: Gedurende de laatste 2 jaar had ik heftige rheumatische pijnen in arm en schouderr zoodat ik in Sept. 1937 m'n ontslag moest nemen. Een mijner vrienden zei: „Wat jij noodig heht, is Fynnon Salt". Hoewel ik in het ge heel niet optimistisch was, besloot ik het toch te gaan probeeren. Na de eerste flesch voelde ik mij reeds stukken beter, had geen pijnen meer en liep weer zoo recht als een kaars. Na vier maanden was geen spoor meer van pijn merkbaar. Ik hoop dat U mijn ondervinding zult publiceeren, zoodat rheu- matieklijders, die misschien ook ten einde raad zijn, we ten wat zij moeten doen om van hun rheumatische pijnen verlost te worden." Overdag praktijk's avonds Studeer techniek thuis! 120 eraren, 200 5000 cursisten. Het Nederland- sche Technicum met ruim 25 jaar ervaring. DIR. E. J. ROTHUIZEN en F. WIND ARNHEM Burgerlijke Bouwkunde, Architectuur, Meubel- en Schildertechniek, Water en Wegenbouw, Beton bouw, Werktuigbouw kunde, Auto- en Vliegtuig techniek, Electrotechniek, Radiotechniek, Chemische Techn., Speciale Cursussen. COUPON Zend deze coupon voor kosteloos prospectus P4

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 35