Een goed patroon en raadsel ya it Je IndiscKen fakir VI Ondervoeding van de hoofdhuid veroorzaakt KAALHEID KWfi'mtiiiniiT NEO-SILVIKRIN HAARVOEDING voorkomt kaalheid, omdat zij natuurlijke haarvoeding is. 3.60 /ï^s| Haren groeien door is het halve werk! Patronenkantoor Panora 39 De „wonderen" der fakirs zijn trucs die overtuiging is ons de laatste jaren van alle kanten opgedrongen. Maar er zijn nog steeds van die wonderlijkheden over, waar voor geen verklaring te vinden is, ook niet 11a streng onderzoek van geleerden. Zoo heeft een vuurwandelaar, een zekere Kuda Bux uit Kasjmir, zijn prestaties onderworpen aan het toezicht en de studie van een aantal Londensche geneeskundigen. In Britscli-Indië zelf worden zulke schroeiende wandelingen uitgevoerd met veel poeha, hij trom geroffel en hoorngeschal en wild gedans. Allicht wordt daardoor de aandacht van den waarnemer verstrooid, mis schien begoocheld! Maar Kuda Bux, die van zijn veertiende jaar af hij is nu tweeëndertig vuurwandelingen verricht uit vroomheid, gaf een rustige demonstratie voor een groep nuchtere Engelsche dwarskijkers, die aan geen Indische wonderen geloofden; die hem vóór en na de demonstratie onder zochten; en eindelijk dit als hun con clusie gavenwe begrijpen er niemendal van. Bij de demonstratie werd alles zoo goed mogelijk ingericht, zooals het is bij gelijke plechtigheden (of vertoonin gen) in Indië. In een grasveld van een particulier huis werden twee smalle geulen gegraven, ieder een meter of vier lang. In iedere geul werd een vracht brandhout en eiken blokken gegooid en in vollen gloed gebracht. Daar werd toen een dikke laag houtskool overheen geharkt, en met die brandstof werd het vuur levendig gehouden. Een laag houtskool schijnt voor zoo'n vuurwan- deling onmisbaar te zijn reden onbekend. Dit alles gebeurde s morgens. In den middag was het vuur geslonken tot een gloeiende laag, ongeveer acht centimeter dik. Hierdoor liep het geval bijna spaak, want Kuda Bux hield vol, dat de laag ninstens dubbel zoo dik moest zijn. „Ik noet dik vuur hebben om doorheen te waden," zei hij. Om hem tevreden te .jtellen werd het vuur van de einden Ier loopgraven opgeharktde geulen werden zooveel korter, dat er een vuur- aag van ongeveer twaalf centimeter likte ontstond, maar heelemaal naar ien zin was het den fakir nog niet. Het vuur gloeide zoo fel, dat de mannen met de harken zich om de drie seconden af moesten wenden. Kuda Bux trok zijn schoenen en sokken uit en een professor onderzocht zijn voeten. Hij vond de huid niet bijzonder hard of vereelt. Gelijk bekend is, kan men zich tegen brandwonden beveiligen door toepassing van een mengsel van een laag aluin, zout en soda dooreengemengd, maar van die beschutting werd niets bespeurd, al werd één der voeten van den fakir gewasschen. Zijn voeten, zei de profes sor, waren zacht en droog en koud twee graden beneden de normale lichaamstemperatuur. Na het onderzoek wandelde Kuda Bux ongeveer twintig minuten met zijn bloote voeten over het gras. Hij ver toonde niet het minste spoor van extase of opwinding. Toen hij bij de loop graven kwam, scheen hij de hitte aan te voelen gelijk ieder ander; maar, zei hij later, als hij op het vuur liép, was hij zich van geen hitte bewust. Hij kon de wandeling ongedeerd volbrengen, ver klaarde hij, krachtens zijn geloof, dat het vuur hem niet branden zou. Tijdens het voetonderzoek werd de temperatuur van het vuur in een der geulen opgenomen. In 't hart der gloeiing bedroeg ze 2552 graden Fah renheit, aan de oppervlakte „slechts" 800 graden. Maar de Indiër weigerde daarna, over die loopgraaf te wandelen. Het gebruik van wetenschappelijke instrumenten scheen geweld te hebben aangedaan aan het godsdienstig karak ter van zijn werk. De temperatuur van de geul, waarop hij wél hep, was even hoog, maar werd eerst na de wandeling opgenomen. Even vóór Kuda Bux de wandeling begon, gooide iemand een stuk papier op het vuur. Het vlamde fel op, zoodra het de gloeiing raakte. Kuda Bux waaide toen met zorg de asch van het vuur af. Hij zette zijn blooten voet op het vuur en liep de loopgraaf af. Hij had er een stap of vier voor noodig. Hij hep vrij vlug, maar niet gejaagd. Aan het eind van de geul keerde hij zich om en liep terug. Daarna begon hij de wande ling opnieuw. Toen hij de lengte van de geul vier maal had afgelegd, kwam hij van zijn wandelpad en liet door de dokters zijn voeten onderzoeken. Er was geen spoor van een blessuur te vinden. De professor nam de temperatuur der voeten op en constateerde, dat ze tweetiende graad kouder waren dan vóór de wandehng. Er werd een stukje pleister (zink- oxyde) op de rechtervoetzooi gehecht, en weer hep Kuda Bux viermaal de de geul af. Zijn voeten bleken weer ongeschonden te zijn en het stukje pleister was niet eens geschroeid. Twee katoenen draadjes, die er aan zaten, waren aan de einden verschrompeld dat was het eenige gevolg van de hitte. De Indiër ging naar de loopgraaf terug, om een derde wandehng te begin nen, maar aarzelde en verwijderde zich van het vuur. Hij had den moed niet meer. In hem was er iets „gebroken", zei hij. „Het geloof" had hem verlaten. De aanwezigheid van de instrumenten en de critisehe nieuwsgierigen scheen hem een innerlijke stoornis aan te doen. Toen trok een der aanwezige Engel- schen zijn schoenen en sokken uit en probeerde te doen, wat de Indiër gedaan had. Flink stapte hij met zijn bloote voeten op het vuur, toen volgden twee gejaagde stappen en de man sprong de loopgraaf uit. Een half uur later zaten zijn voeten zoo vol blaren, dat een verpleegster ze moest verbinden. Zooals we al zeiden, kunnen de ge leerden de prestaties van Kuda Bux niet verklaren; maar aan een wonder gelooven zij niet. Er scheen iets te zitten in de manier, waarop hij zijn voeten zette: hij nam vlugge en zekere stappen door 't midden van de geul, en zoodra hij niet zeker meer was van zijn zaak, weigerde hij de proef voort te zetten. Waarschijnlijk werkt er bij den man een ongewone, men zou kunnen zeggen een buitennatuurlijke kracht, door lange en krachtige tucht van lichaam en geest verkregen. Welhcht bezit hij heer schappij over de warmtegeleiding van zijn eigen huid gelijk de fakirs, die zich levend laten begraven en dan tien dagen in leven blijven, hun hartslag kunnen inhouden tot zij aan de grens van het leven staan. Zooals men weet, is het liggen op bed den van spijkerpunten en het beklim men van een ladder van sabels een kwestie van handigheid. Slangenbezvve- ren is hypnose. De beroemde klimmerij in een los touw is. een sprookje. Niemand heeft het ooit zien gebeuren, zelfs Britsch-Indische onderkoningen niet Prof. Dr. Polland, de vermaarde dermatoloog van de Universiteit te Graz, Oostenrijk, schrijft: ding NOODIG Lees den brief van den heer Sutherland. Zijn foto laat duidelijk den vollen, krachtigen haardos zien, welken hij door Silvikrin verkreeg. „Ik heb Silvikrin nu sedert 21/2 jaar gebruikt en kan eer lijk verklaren, dat het wonde ren voor mijn haar heeft ver richt. Vcor ik ermede begon, was mijn haar dun, onaanzienlijk en levenloos. Ik leed hevig aan roos en het haar viel bij tijden zoo .schrikbarend uit, dat ik dacht binnenkort ge heel kaal te zijn. Nadat ik Neo-Silvikrin Haar voeding slechts korten tijd had gebruikt, verdwenen de onaangename verschijnselen, mijn haar kreeg als het ware nieuw leven en het is thans weer dik en gezond, zooals de foto duidelijk bewijst." J. A. Sutherland, Eender meest bekende huidspecialisten, die Neo-Siivikrin Haarvoeding in hun praktijk toepassen, is Prof. Dr. Polland (foto hierboven). Hij schrijft o.a.Ik heb in alle gevallen uitstekende resultaten bereikt en een dui delijke vermeerdering van haargroei vastgesteld, uitge zonderd natuurlijk wanneer de haarwortels reeds dood waren of de hoofdhuid verhard was. De voeding der haarwortels geschiedt normaal door het bloed. Treden er storingen op dan lijden de haarwortels gebrek. Zij raken ondervoed en het haar valt uit. Dan zal Neo-Silvikrin Haarvoeding helpen, de gevolgen van een ondervoeding der hoofdhuid te bestrijden, want zij bevat alle specifieke groeistoffen en de regeneratie- en groeihormonen, die met den haargroei verband houden. Van groote waarde is de hooge desinfectiekracht van Neo-Silvikrin Haarvoeding tegen de micro-organismen, die een belangrijke rol spelen bij den haaruitval en alle haaraandoeningen. Bij hevige roos, sterken haar uitval, dun haar, kale plekken, kortom voor herstel van den ge zonden haargroei: NEO-SILVIKRIN HAARVOEDING Voor een maand Voor de dagelijksche verzorging, bij lichte roos en beginnenden haaruitval, om de hoofdhuid gezond te houden, den haargroei te versterken en het haar tot volle schoonheid te brengen SILVIKRIN LOTION HOE SILVIKRIN WERKT Onderzoekingsarbeid van vele jaren leidde Dr. Weid- ner tot de ontdekking, dat 14 elementaire stoffen noodig zijn voor normalen haargroei. Hij slaagde er in ze in Neo-Silvikrin Haarvoeding te concentreeren en wel in dezelfde verhouding als de natuur. Is de hoofdhuid ondervoed, hetgeen zich openbaart door roos en haaruitval, dan zorgt Neo-Silvikrin Haarvoeding voor herstel van de functies der haar- vormende weefsels en van de haarwortels. Zij verwij dert de roos, doet haaruitval ophouden en brengt nieuwen, gezonden haargroei teweeg. Zie in de tabel hiernaast, wat UW haar mankeert en koop nog heden het Silvikrin preparaat, dat voor UW geval noodig is. Zorgt U voor Uw hoofdhuid, dan zorgt Uw hoofdhuid voor Uw haar. No. 514 voor 20 CENT Van bovenstaand model kunt U patronen bestellen in de maten 40 - 42 - 44 - 46 en 48 a 20 ct. plus 5 ct. porto voor toezending Daar kunt U zich van overtuigen, door van de hiernaast afgebeelde keurige blouse een Kant-en-Klaar-patroon te bestellen. Deze patronen zijn direct voor het gebruik gereed. U verliest dus geen tijd met het overteekenen en uitraderen en loopt daar door geen kans Uw stof te verknippen. Bestellingen kunnen als volgt geschieden; door bemiddeling van Uw agent of bezorger; door girostorting op no. 293631; door toezending van het bedrag per postwissel of in postzegels aan NASSAUPLEIN 1 HAARLEM

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 39