DAALDEROP - TIEL NEGEN KEGELS EN EEN BAL ELECTRISCHE A PPARATEN 26 GR. TUBE 50 ct. KL. TUBE 35 ct. BOROM AG, Koizersgr. 6 Telefoon 48256 Amsterdam. Thans brengen wij ook Macleans Peroxide Dentifrice a 35 ct. per doos en Macleans Peroxide Tandpoeder a 371/2 ct. per bus. „De beroemde Macleans artikelen zijn onmisbaar voor een juiste verzorging van het gebit. Gele tanden worden wit, evenals rookers-tanden." Daalderop brengt een keur van ideale geschenken. Gaat U maar eens bij Uw installateur kijken. U slaagt er beslist. Maar let vooral op het merk K.M.D. Het geeft U de garantie dat Uw geschenk aan de hoogste eischen voldoet, 'n K.M.D.-apparaat is sierlijk en degelijk. N.V. KONINKLIJKE METAALWAREN FABRIEK PRACTISCHE GESCHENKEN WELKOME GESCHENKEN VERSTEIB. WANDKACHEL F 6,75 RECHAUD F 15,- KETEL F 7,75 THEELICHT F 5,50 Een spel dut reeds vij ftien eeuwen geleden werd gespeeld Meer dan één huwelijksgeluk is De achterwand van de baan (van een vervlogen, doordat de vrouw góéde baan) is dik gecapitonneerd (vaak maar niet kon begrijpen, dat met een zwaar zwaaikussen) en er zijn iedere echtgenoot af en toe eens een veilige hoekjes voor de kegeljongens, die avondje met z'n vrienden door moet na eiken worp de kegels opzetten, het brengen, wil hij bij zijn verstand blij- behaalde aantal punten aangeven en den ven.... Veronderstelt een jonge vrouw bal terugsturen langs de hellende baan, dadelijk, dat de liefde haars mans dood die ze terugbrengt aan het spelerseinde is, als hij beschroomd om de noodige der inrichting. De kegels zijn gemaakt permissie vraagt, en loopt zij schreiend van hard eschdoornhout, de ballen van naar haar moeder, dan mag men aanne- zeer hard hout, bij voorkeur pokhout. De men, dat zij haar taak niet verstaat." kegels zijn ongeveer dertig centimeter Aldus sprak de Engelsche humorist hoog, de ballen mogen eigenlijk geen K. R. G. Browne. Wat een humorist grootere doorsnee hebben dan achttien zegt, moet men niet te ernstig nemen, centimeter en geen grootere zwaarte dan maar een grond van waarheid mag men 18 y2 pond. De meeste ballen bezitten er niet aan ontzeggen. Veel vrouwen een gat voor-den duim. Menigeen zal zich kunnen getuigende liefde en ik verliezen I er niets bij, als de man eens een avond gaat biljarten of kaarten of kegelen, en mij thuis laat of met m'nzusnaar de bioscoop stuurt. En menige vrouw is 't met menigen man eens, dat kegelen iets voor heeft op biljarten of kaarten, 't Prikkelt _'een zenuwen; 't is niet zoo apart café- werk; en 't verschaft lichaamsbeweging, waar mannen met zit- t ende beroepen vaak behoefte aan hebben. Kegelen is een goed koop, matig, gemoede lijk en gezond ver maak. Het wordt dan ook druk beoefend De kegels worden opgezet, het spel kan beginnen. Hier te lande wordt het spel vanouds met negen kegels gespeeld, in Amerika echter worden er tien verheugen, als hij ern stige en bijwijlen be daagde en gezette hee- ren al dravend den bal ziet lanceeren, of de schilderachtige hou dingen waarneemt, waarin anderen hun worp richtenterwijl speelgenooten met hun biertje naast zich kij ken en „spinnen", juichen of jouwen. An deren echter kunnen zich ergeren aan dien aanblik en het onver mijdelijke lawaai. Zoo werd het spel in 1366 door het Engelsche parlement verboden, omdat het den ijver voor de boogsehutterij afbreuk deed, en op nog moreeier gronden veroordeelden het drukker dan menigeen denkt. Duizenden later de Puriteinsche kolonisten in Nederlandsche mannen gooien iedere Massachusetts. week ballen over planken, duizenden Die ijveraars hadden aan de Hollan- Nederlandséhe vrouwen krijgen iedere ders te wijten, dat het kegelspel in de week verhalen over reusachtige negen- nieuwe wereld beoefend werd. Van 1623 series te hooren. Aan die dubbele dui- af werd het te Nieuw-Amsterdam (nu zenden dragen wij deze kegelstudie op. New York) door de Hollandsche kolo- Tn Noord-Italië schijnt het kegelspel nisten beoefend; en de annalen ver- geboren te zijn. een eeuw of vijftien melden, dat in 1723 drie Nieuw-Amster- geleden. Wel hadden de Franschen ook damsche heeren de exercitievelden voor al een aardigheidje van denzelfden aard het Batterijpark, aan de punt van het het heette carreau en was eerder eiland Manhattan, huurden om er een bekend dan Karei de Groote maar uit kegeloord van te maken. Noord-Italië heeft de gooilust zich over- Die plek het eerste en vaak ook geplant naar het noorden, naar Duitsch- het laatste stukje groen, dat toeristen land en de Nederlandsche gewesten. Het op Manhattan zien heet nog steeds kegelspel mag iets echt Nederlandsch Kegelwei. Aan drie kanten omgeven heeten: in onze streken alleen is het on- door de goudkust van Wall Street en vervalscht gebleven en van óns hebben het Broadway-einde met zijn spitslooze de Amerikanen nu de verwoedste torens vindt men daar het park, het kegelaars ter wereld het geleerd. station, het telefoonkantoor Kegelwei, Er werd vanouds op banen gekegeld het voornaamste sportmonument van banen in de open lucht aanvankelijk. Amerika. Weet u soms ergens een pu- De Engelschen (door hun klimaat ge- bliek gebouw, dat Voetbalstadion of dwongen waarschijnlijk) waren de eer- Wielerbaan heet? sten, die er afdakjes overheen gingen Ook op andere maniereu hebben de bouwen. Hun voorbeeld werd gevolgd. Amerikanen het gemoedelijke spel sen- en nu is het kegelen een echt binnen- sationeel weten te maken. Door verbie- huisspel. Oorspronkelijk werden er den, veranderen en kampen. Het verbod slechts zes of acht kegels bekogeld de stipten we al aan. In de negentiende Hollanders en Duitschers hebben er een eeuw gold in vele staten de „Blauwe" negental van gemaakt. En de eer, de (streng-Puriteinsche) wet, die het kegel stukken steen, die aanvankelijk als spel verbood. De strengheid sleet er af, werptuig dienst deden, te hebben ver- maar wet bleef wettot een onbe vangen, komt aan onze Vlaamsche kend genie een bijl vond om den slag broeders toe. Zoo werd het spel geleide- boom weg te hakken. Het spel heette 1 lijk, wat het nu ishet richtend voort- en werd in de wet genoemd als „negen werpen van een fikschen houten bal pin". Best, zei de slimmerik: dan gaan over een plank, met negen kegels, in we „tienpin" spelen! Hij nam een kegel I slagorde opgesteld, tot doel. meer, en zette het tiental in rijtjes van

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 26