Halitran Hall Iran 5 CENT „Zuiver als goud!" 1, 2, 3, 4. voor dat spel gold het verbod niet! Groote stuwkracht kreeg de gooilust in Amerika door de méér-voorkomende Amerikaansche krachtencombinatie zakenmislukking en wetsontduiking. De wetsontduiking hebben we al gesigna leerd. De zakenmislukking viel in den winter van 1880, toen de eigenaar van een klein Duitsch restaurant te New York (401 Greenwich Street) zijn één- mansveldtocht, om den Amerikanen beter eten te leerenopgaf. Hij gaf zijn „tent" cadeau aaneen jongen landsman, Johann Thums. Diens liefde voor voed sel was zoo geestdriftig, dat zij op anderen oversloeg: de zaak begon te gaan. Johann nu Joe Thums was van huis uit dol op kegelen, maar de zaak liet hem geen tijd, om te gaan kegelen. Hij loste het probleem op, door in zijn kelders twee kegelbanen aan te Met verbazing ontdekte hjj, dat zijn banen evenveel liefhebbers trokken als zjjn knakworstjes met bier. Dus Thums, verre van dom, ging geld rekenen voor het meespelen, dat hij oorspronkelijk slechts aan vrienden had toegestaan. Hij hield een wedstrijd (dien hij voorzichtig heidshalve zelf won). Hij opende in de binnenstad Herald Square vieren twintig banen, en hielp het kleine legertje kegelaars organiseeren tot het American Bowling Congress. Die organisatie ging groeien en bloeien. In 1901 werd te Chicago het eerste nationale kegeltournooi gehouden en een jaarlijks herhaald evenement waaraan thans twintigduizend personen deelnemen, het totaal der prijzen be draagt 150.000 dollar' De A.B.C., Wordt het een „alle negen"? i De bal rolt zuiver langs den rand, zóó moet men gooien om een hooge score te bereiken, grootste leidend sportlichaam ter wereld, is trouwens ge wend in telefoonnummers te spreken. Het vertegenwoor digt 20.000 kegelbanenwaar in vijfhonderd mjllioen dollar kapitaal steektdie bespeeld worden door acht millioen degelijke burgers waarvan 20 dames - en waarin jaarlijks driehonderd millioen dollars wordt betaald voor het recht, tien kegels knock out te slaan! Het A.B.C. is een mannen strijd, 'maar vorig jaar hielden 8000 gespierde dames te Chicago een eigen kegel tournooi. Kampioene werd mevrouw McCutcheon, met een gemiddelde van 235 ke gels op de 300. Zulke cijfers wijzen op kracht en talent, maar toe valligheden spelen óók een rol. Géén klasse van athleten buigt nederiger de knie voor de geluksgodin dan de kegelaars. Beter dan iémand anders weten zij, dat een aankomeling in een spel de grootbladerigste lauweren kan plukken. Te vaak hebben zij aan schouwd, dat een scherpschutter een volmaakt opgezetten bal het kantje over joeg, terwijl op de andere baan een suk kel een bal losliet, die heen en weer dartelde, op den rand van den afgrond zweefde, lauwtjes een staandhout raakte en 't heele leger omwipte. Zelfs aan de ster van een ploeg moet soms veel vergeven worden als de bal hem „weg glijdt". Dat kegelaars ook anderszins veel ver geven wordt, bleek kortelings te Chicago, toen twee heeren een politiebureau wer den binnengeduwd, wegens het voorbij rijden van een rood licht op den South Michigan Boulevard, te middernacht. „Iets ter verdediging aan te voeren?" snauwde de politierechter. „Eén dingetje, edelachtbare," ant woordde een der ongelukkigen. „We hadden een paar spelletjes gekegeld en toen hebben we er een paar te véél ge kegeld. We waren laat en wouen gauw maken, dat we thuis kwamen." „Laat jullie duimen eens zien," beval de magistraat. De duimen van twee rechterhanden werden getoond duimen zoo vereelt, als slechts een doortrapte kegelduim zijn kan. Toen stak de rechter zijn eigen rechterduim omhoog die was niet minder vereelt en dacht een volle halve seconde na. „Ik heb me óók wel eens naar huis gerept na een paar spelletjes te veel," sprak zijn edelacht bare. „Niet wéér doen. Na de zesde partij ben je tóch niet meer in vormWat heb je aan poedels met een be keuring er bovenop V rijgesproken SPEUB. Engelsche ziekte bedreigt ook Uw kind 60 maal sterker en 100 maal gemakkelijker in te nemen dan levertraan. Mar1UndAeefriH£uHuteK hoodcp zegt de dokter. Vitamine den bevordert geeft aan het lichaam het noo dige weerstandsvermogen tegen ziekten. Ukent ze wel en heelt ze wel vaker gezien de kleine stumpertjes, met hun zielige gezicht jes. Hun buikje steekt vooruit, hun beentjes zijn wat spichtig, gebogen en ze staan er wat onzeker op. hun figuurtje is wat armetierig en mm ot meer opgeblazen. Dat zijn rachitis kinderen. Hun beenderstelsel wilde niet meer groeien, hun tanden en kiezen gingen achteruit en al de kinderziekten namen maar al te graag bezit van hen. Als ze er van opkwamen, ble ven ze toch voor hun ieven ziekelijk, middel matig in groei en ontwikkeling, gekenteekend voor hun heele leven, omdat hun ouders niet zorgden voor voldoende vitaminen in hun jeugd. Rachitis (Engelsche ziekte! is het gevolg van een tekort aan vitaminen, de geheimzinnige substanties, die ontstaan door de inwerking van de zonnestralen in den zomer en die onmisbaar zijn voor de instandhouding van de levenskracht. In herfst. winter en voorjaar kun nen de ultra-violette stralen van de zon niet door de grauwe at mosleer heenkomen en vitaminen vormen, noch in de voedingsstof fen. noch in het lichaam zelf. Dan lijden Uw kinderen gebrek aan vitaminen en staan onbeschermd bloot aan ziekten R.^hitis (En gelsche ziekte), verkoudheden bronchitis, griep, besmet tclijke ziekten wachten er al op, een lichaam zonder weerstand binnen te dringen en vooral dat van een kind Bescherm Uw kinderen tegen deze gevaren. Houd de Engelsche ziekte van hen vandaan. Geef hun kracht en weerstand, geef hun Halitran. de gouden, welsma kende olie uit de lever van heilbot, uiterst licht verteerbaar, 60 maal sterker en 100 maal gemakkelijker in te nemen dan levertraan. Halitran bezit een grooten rijkdom aan natuurlijke vitaminen A en D Vitamine D is onmisbaar voor de vorming van een krachtig beenderstelsel. sterke tanden en kiezen en ter voor koming van Engelsche ziekte. De Eskimo's, die welhaast het cje- heele jaar van de zon verstoken zijn, hebben bij instinct gevonden, wat hen beschermt en weerstand geeft tegen ziekten, hen gezond houdt en den krachtigen groei van hun kinderen verzekert. Ze nemen de olie in uit de levers van zekere visschen en geven ze ook hun kin deren De geheimzinnige substan ties, waaraan de olie haar kracht dankt, zijn docr de geleerden ge ïdentificeerd als vitaminen A en D. 1.25 Flacon voor een maand In alle Apotheken en Drogisterijen Halitran wordt ingenomen op een schijfje sinaasappel, in melk, op suiker of brood. In ons land iconen tal van geestdriftige beoefe naars van de ïcegelsport en daaronder bevinden zich tal van dames. Hiernaast een foto, ge nomen tijdens een ke gelwedstrijd voor dames te Rotterdam. VAN SLOOTEN N V - LEEUWARDEN

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 27