COMFORT IN EEN I N D IÉ-TO E S T E L V vliegtuigbouw. We zullen dat, zéér beknopt resu- meerende, zien. Na de afsluiting van de eerste ont- wikkelingsphase in 1935, waarbij het driemotorige Fokkermaterieel werd vervangen door UC-2's, kon de wekelijksche dienst tot een tweemaal wekelijk- schen worden uitgebreid, terwijl het laadvermogen per vliegtuig aanzienlijk grooter werd en den passa giers een grooter reiscomfort kon worden verstrekt. Het overstappen in 1937 op het type DC-3 voor deze Lijn was minder ingrijpend in zijn gevolgen. Het re sultaat was ditmaal zuiver economisch; de post- oontracten konden worden gewijzigd, zoodat het afzonderlijke luchtrecht kon worden afgeschaft. Voorwaarde hiertoe was het opvoeren van de be schikbare laadruimte voor post van 1200 kg. tot 2200 kg. per week heen en terug. Door het feit, dat het laadvermogen der DC-3 vijftig procent grooter is dan dat der DC-2, kon dit voor 'n transport- maatschappij belangrijke economische resultaat worden verkregen. Wnmiddels is de vraag naar snelvervoer van Europa naar hét verre oosten nog steeds toegenomen en wel zóódanig, dat er geregeld passagiers moeten worden teleurgesteld, terwijl dit overschot nog steeds groeiende is. Het is te verwachten, dat wanneer de DC-4 over ruim een jaar op de Indië-lijn zal wor den ingezet, de vraag naar snelle vervoersmogelijk- heid nog geenszins in een aanbod zal omslaan. Aan dezen economischen ruggesteun paren zich nog tal rijke andere voordeelen. We noemen hier de moge lijkheid van 't verkorten der route, door de tusschen- landingsplaatsen Alexandrië, Djask, Allahabad en Penang te doen vervallen. Daar comfortabele slaap gelegenheid aan boord van de DC-4 het doorvliegen gedurende den nacht ook zonder eenig ongemak voor de passagiers mogelijk maakt, voorziet men een verkorting van den reisduur tot twee a drie dagen. Vanzelfsprekend zal bij een dergelijken korten om looptijd der mail van een week het aanbod van poststukken enorm stijgen, welke stijging men op circa lOOüO kg. per jaar geraamd heeft. Met deze voordeelen is men echter nog geenszins uitgepraat. De economie wordt namelijk ook nog gediend door het feit, dat bij nagenoeg hetzelfde aan tal personeel de vervoerscapaciteit, ook wat de pas sagiers betreft, belangrijk stijgt. Tweeënveertig passagiers vinden een comfortabele plaats aan boord van dit „vliegende hotel", dat ook in alle andere op zichten dezen naam volle eer aandoet. De tijd dat het vliegen over langen afstand voor de passagiers een eenigszins sportieve prés tatie was. waarbij héél wat voordeelen van modern reis comfort moesten worden prijsgegeven, is absoluut voorbijMen ontbijt, luncht, dineert en slaapt zooals men dat tusschen de wielen over land of op de groote mailbooten over zee gewend is. Alleen aan het "slapen in een vliegtuig kleeft een euveltje en wel 't volgende - Iedere luchtreiziger zal ervaren, dat hij bij start en landing, wanneer in kor ten tijd een groot hoogte verschil optreedt, geregeld moet slikken om zware oorsuizingen te voorkomen. De lucht wordt namelijk ijler naarmate men hooger komt, zoodat de binnen- druk van het oor op gelijk peil moet worden gebracht. Bij een vrachtvlucht met tussclienlandingen leidt dit tot de noodzakelijke conse quentie van zich, evenvele malen als er geland wordt, door de stewardess te moe ten doen wakker porren, wil men althans niet een lievige oorpijn overdag riskeeren. Zelfs de hermetisch ge sloten cabine, waarmede de Douglas DC-4 is uitgerust, lost dit euvel niet geheel op. Immers in deze cabine wordt de luchtdruk, die op 3000 meter hoogte heerscht, bij het verder stijgen naar de normale kruishoogte voor dit vliegtuig van 5000 a 6000 meter gehandhaafd. De luchtdruk op 3000 m. verschilt echter nog aanmerkelijk met dien op grondhoogte. Deze druk vaste cabine dient dan ook in hoofdzaak om op de gunstige hoogte van ruim 5000 meter te kunnen vliegen zonder dat bij de passagiers onge- wenschte ademhalingsstoornissen optreden. Zelfs de noodzakelijkheid van de weinig comfortabele indi- vidueele zuurstofvoorziening door middel van slan gen met mondstuk, zooals tot nu toe bij b.v. Alpen- vluchten nog gebruikelijk is, vervalt hiermede. Deze vlieghoogte van 5000 a 6000 meter geeft vooral economische voordeelen. Bij eenzelfde ver mogen loopen de motoren zuiniger. De luchtdruk, dus ook de weerstand van het vliegtuig wordt iets kleiner, terwijl horizontale winden op die hoogte minder veel vuldig, in ieder geval minder krachtig zijn. Tegenwind is namelijk altijd een economisch ongunstige factor bij het vliegen. Een factor, die uiteraard zwaarder weegt naarmate de vlucht langer is. Een vliegtuig, dat bij voorbeeld met 300 km. snelheid door het luchtruim reist, zal bij een tegenwind van 50 km. slechts met 250 km. per uur t.o.v. de aarde vooruit komen. Men ziet, zoodra een vervoermiddel van de aarde los komt wordt de snelheid door invloed van iucht- stroomingen een relatief begrip. Ook de veiligheid is met deze reishoogte echter ge diend. Vrij van alle bergobstakels zal men in het ver volg de route kunnen kiezen, zoodat het te pletter vliegen tegen bergwanden, zooals de laatste jaren vooral in Amerika nogal eens is voorgekomen, on mogelijk wordt. Bovendien is de atmosfeer op deze hoogte aanmerkelijk veel rustiger, zonder rukwinden, locale onweersbuien etc. Inderdaad kan men deze Douglasmachine als een overgangstype tot het stratosfeervliegtuig beschouwen, waarvan men zich in de toekomst voor vluchten'over grooteu afstand zonder twijfel uitsluitend zal bedienen. Wat het interieur betreft zijn de inklapbare bedden iets opvallends. De afbeelding laat duidelijk zien op welke vernuftige wijze deze door den steward naar boven kunnen worden geklapt, zoodat men in het vliegtuig bij daguitrusting van de bovenste rijen bedden niets meer bespeurt. Van twee verdiepingen kan men bij dit vliegtuig dus eigenlijk niet spreken. Vóór en achter de groote cabine zijn de toiletgelegen heden voor respectievelijk heeren en dames. Geheel vóór in den neus is de stuurhut ingericht, waar ook dé marconist met zijn instrumentarium is onderge bracht. Vanuit deze betrekkelijk kleine ruimte wordt het geheele reuzengevaarte bestuurd en geleid. Het is als het ware het hersencentrum van den monster- vogel, dat gekoppeld aan het vernuft en den wil van den mensch over iedere, ook de kleinste beweging van den kolos beslist. We hopen hieraan in het volgend nummer een aparte beschouwing te wijden. We willen hier niet in herhaling van gegevens ver vallen, die we reeds bij de eerste proefvlucht van dit reuzen verkeersvliegtuig in Juni van dit jaar brachten. ■pen memoreeren van de geheel bijzondere wijze waarop deze luchtreus werd ingevlogen mag echter als slot niet achterwege blijven. Door de geweldige vervoerscapaciteit was het mogelijk alle benoodigde mecaniciens voor waarnemingen mee de lucht in te nemen, waar aan de hand van een uitgebreid tijdelijk ingebouwd instrumentarium alle gegevens konden worden vastgesteld en gelijkertijd uitgewerkt worden, zoodat bij de landing alle waarnemingen, haarfijn berekend en in tabellen en logboeken vastgelegd, aan den technischen dienst konden worden overgereikt. Dat 'n dergelijke manier van invliegen veel tijd be spaart én bovendien veel intensiever kan worden doorgevoerd is duidelijk gebleken in de enkele maanden dat 's werelds grootste landvliegtuig onder leiding van Douglas' chef-piloot „Al Reed" aan den tand werd gevoeld. Ook verschillende Amerikaansche verkeersvliegers hebben reeds aan den volant gezeten op duizenden meters hoogte boven Californiëen boven zee. En zij waren eenparig verrukt over de verbazende vliegeigenschappen van deze machine, die in het wereldluchtverkeer een nieuwe phase inluidt het tijdperk van het transport in hoogere regionen, dat uiteindelijk tot vervoer door de stratosfeer zal leiden DOMYN KELLER Interieur voor de passagiers in de DC-3, zoo- als dat voor de Indiè-route is ingedeeld. In tegenstelling met de DC-3's. die in het Euro- peesch bedrijf gebruikt worden en die 21 zetels bevatten, verdeeld in zeven rijen van drie, is het vliegtuig voor de Amsterdam-Batavia-route met 12 ligstoelen uitgerustDoor zooveel stoelen uit het interieur weg te nemen, kwam er plaats vrij voor het aanbrengen van de verlengstukken der fauteuils. Men ziet deze op de foto bij de achterste zetels aangebracht. Zóó kan men uren achtereen met 'n behaaglijken knik in den rug luieren, zonder eenige vermoeidheid te bespeuren Wenscht men van het verlengstuk geen gebruik te maken, dan kan het aan de rugzijde van den ligstoel worden opgeborgen. Men _ziet dit duidelijk bij de overige fauteuils op de foto. Xi

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 37