p HtHUIH De intocht van den Pruisischen generaal Bulow met zijn troepen door de Sabelpoort te Arnhem op 25 November 1813. Tijdens den terugtocht der Fransche troepen werd Woerden door hen heroverd. Van het bloedbad, dat door de Franschen werd aangericht, geep onze prent een beeld. i wordt door onachtzaamheid heroverd. In de stad houden verschrikkelijk huis. In een twintig burgers vermoord, veertig of vijftig gekwetst en mishandeld, voor een waarde van 280.000 gulden vernield of gestolen. In alle steden in de huurt lieerscht onrust. Van Ho- gendorp en Yan der Duyn van Maasdam schrijven naar Amsterdam om hulp, ook in Leiden verwacht men elk oogenblik een aanval. Maar gelukkig werd kort daarop Woerden zoowel als Utrecht door de Fran schen ontruimd. Het kri- tiekste oogenblik van den opstand was voorbij en geschiedenis geworden. Wij, die honderdvijfentwintig jaar later leven, kunnen deze plundering van Woer den betreuren, doch haar onmogelijk als iets anders beschouwen dan een be trekkelijk klein incident Hieronder een portret van Kaat Mossel, een vurig aanhangster van hei huis van Oranje, die in de woeli ge Novemberdagen van 1813 te Botterdam van zich deed spreken. van de Hollanders in het kader der toenmalige de Fransche soldaten Maar destijds dacht men er anders over: Ja voor- oogwenk zijn zesen- zeker," betuigt een schrijver uit dien tijd, „deze nood lottige dag zal in de ge denkrollen van ons hersteld Vaderland voor eeuwig met zwarte letters zijn ge- teekend, en het nageslacht verfoeiing voor zulke mon sters inboezemen. Nimmer zullen Woerdens burgers, nimmer de Nederlanders dezen verschrikkelijken dag en de tirannie der Fransche beulen vergeten." Zouden wij op het oogen blik honderd Nederlanders vragen, wat er op 24 No vember 1813 te Woerden voorviel, dan zouden waar schijnlijk negenennegentig het antwoord schuldig blijven! De geschiedenis geeft ons op dezen af stand een beter overzicht, maar hoe vaag zijn de details geworden Een merkwaardige rol hadden in dezen opstand de Hollanders te spelen, die hetzij vrijwillig hetzij ge dwongen in militairen dienst waren. Liepen zij naar de opstandelingen over, dan waren zij geen goede sol daten, bleven ze den Fran schen keizer trouw, dan Op 17 November nam de graaf van Limburg Stirum als gouverneur der residentie 't bestuur van Den Haag op zich en vier dagen later be lastten Van Hogendorp en Van der Duyn van Maasdam zich met het algemeen landsbestuur „tot de komst van Zijne Hoogheid"Intusschen waren Faber en De Perpocher naar Engeland gezonden, waar zij op 21 November door den prins werden ontvangen. Men ziet op onze prent prins Willem Frederik, den tateren koning Willem I, de beide afgevaardigden begroeten. Op 24 November 1813 bereikten de Kozakken Am sterdam. Buiten de Muiderpoort sloegen zij een bivak op. waren ze geen goede vaderlanders. Velen kozen 'n middelweg: zij verdedigden zich zoo zwak, dat zij snel overrompeld werden. Zoo werd ook Muiden ver overd door de Kozakken ten gevolge van het lijdelijk verzet der Hollanders, die echter weinig plezier had den van hun lijdzaamheid, zooals blijkt uit het be richt van een officier der bezetting, welke onder escorte der Russen naar Amsterdam werd gebracht. „Toen wij nu ongeveer een uur op marsch geweest en halverwege Amsterdam gekomen waren," zoo ver telt hij, „liet de aanvoerder der eskorte halt maken en wel in de onmiddellijke nabijheid eener aan den Het bivak der Kozakken van Benekendorf ia 'I Lange Voorhout te Den Haag op 28 November 1813.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 7