HISTORISCHE ONTMOETINGEN j m Nu vandaag den dag de hoofdsteden der verschillende landen getuige zijn van ontmoetingen tusschen monarchen, staatshoofden en ministers, waarbij openlijk politieke bedoelingen voorzitten of bestaande vriendschaps banden tusschen twee volken nauwer worden aangehaald, lijkt het ons wel interessant enkele historische ontmoetingen tusschen staatshoofden uit het verleden te memoreeren, welke in die dagen het gesprek van den dag vormden. Ontmoetingen tusschen keizer Napoleon I en koningin Louise van Pruisen te Tilsit op 6 Juli 1807. Op 30 Juni 1807 schreef koning Frederik Wil helm IV van Pruisen zijn echtgenoote, koningin Louise, een brief, waarin hij haar verzocht zich naarTilsit te begeven, waar zeer waarschijnlijk Napoleon haar zou willen ontvangen. Pruisen had den oorlog, dien het op 't drijven der om haar schoonheid beroemde koningin tegen Napoleon, haar doodsvijand, begonnen was, verloren en de vredesvoorwaarden dreigden het land aan den rand van den afgrond te brengen. Koningin Louise, een vurige patriotte, spoedde zich naar Tilsit en trof daar haar gemaal en czaar Alexander I, met wien zij hevig sympathiseerde, in een zeer sombere stemming aan. De onderhandelingen dreigden volkomen te mislukken en beiden bezwoeren de koningin, op wie hun laatste hoop rustte, het land te redden. Nauwelijks hadden zij enkele woorden met haar gesproken, toen men de aankomst van Napoleon meldde. Nooit was de schoonheid der koningin stra lender dan in die donkere dagen van Tilsit. De smart en de bezorgde liefde voor haar volk verleenden haar een bijzondere, waar- dige gratie. Toen zij Napoleon voor w het eerst zag, kon zij haar verrassingnauwelijksonder drukken. Haar echtgenoot "jKjep? had haar verteld, dat Na- Sp- poleon iets misdadigs in zijn SST voorkomen had: zij vond M>7 ^8hem daarentegen knap, A vooral het trotsche hoofd met den lachenden mond en de oogen, die duidélijk den heerscher en denker verrieden. Hij was voor Keizer Wilhelm II van Duitschland in de tenue van Engelsch admiraal. haar 't volmaakte, klassieke type van 'n keizer. Onbevangen trad zij hem tegemoet en samen trokken zij zich voor een onderhoud terug. Nadat Napoleon haar enkele complimenten had toegefluis terd, begon de koningin te spreken over het eigenlijke doel van haar komst naar Tilsit. Zij vroeg, of 't waar was, dat Napoleon zich scherp over haar had uit gelaten, omdat zij, naar hij beweerde, te veel aan politiek deed. Napoleon ontkende dit ten stelligste. „Maar ik kan 't niet gelooven," riep de koningin vervolgens uit, „dat u de overwinning zoudt willen misbruiken ten koste van mijn land. Ik spreek thans als moeder tot u, als moe der van een diep bezorgd land en als echtgenoote van 'n troosteloozen koning." Napoleon weerde zich en verklaarde, dat de om standigheden en de koppig heid van Pruisen zelf hem tot harde maatregelen dwongen. Het was aller minst zijn bedoeling Prui sen te vernietigen. „Maar de vredesvoor waarden, die u ons wilt op leggen, komen daar ten slotte toch op neer," sprak koningin Louise verwijtend. „Natuurlijk, ik begrijp heel goed, dat wij offers moeten brengen, zware offers zelfs, maar ik smeek u om er van af te zien provincies, die sedert eeuwen bij Pruisen hooren, af te snijden." Met verstikte stem kwam zij op voor haar volk; Napoleon bleef uiterlijk koel en trachtte het gesprek naar een ander terrein te verleggen. Hij informeerde vol belangstelling, waar zij haar costumes liet maken en of de stof van het prachtige gewaad, dat zij droeg, in Pruisische fabrieken geweven was. Koningin Louise was echter in geen stemming over dergelijke niets-zeggende zaken te spreken en bracht t thema weer op de politiek. De keizer kwam nu onder den indruk van haar diepen ernst en later bekende hij, dat de koningin inderdaad het onder houd geleid had. Het is de eerste en eenige maal geweest, dat de groote veroveraar zich door een vrouw liet domineeren. t i De ontmoeting tusschen keizer Napoleon l en koningin Louise van Pruisen te Tilsit op 6 Juli 1807 bracht de bekwame en om haar schoonheid beroemde koningin niet het resultaat, dat zij er van verwachtte. Hierboven de keizer, links de koningin. Toch bleef hij op alles wat de koningin te berde bracht zeggen: „We zullen zien." of: „Ik zal er eens over denken." 's Avonds begaf zij zich naar een diner, dat hij haar ter eere aanbood. Napoleon hielp haar zelf uit het rijtuig en voerde haar aan zijn arm naar binnen. Vele groo- ten waren uitgenoodigd. Behalve het Pruisische koningspaar waren o.a. aanwezig czaar Alexander I van Rusland, prins Hendrik van Pruisen, kroonprins Lodewijk van Beieren, Murat, etc. Napoleon maakte een grap over den tulband, dien de koningin droeg. Dit was mode in die dagen, maar zeer waarschijnlijk had koningin Louise zich er dien avond mee getooid om czaar Alexander te behagen, die toen in oorlog was met de Turken. Vervolgens vroeg Napoleon verwonderd, hoe Prui sen er toch toe gekomen was met zijn kleine leger macht hem den oorlog te verklaren. Koningin Louise gaf daarop het beroemd geworden antwoord „De roem van Frederik den Grooten heeft ons onze legersterkte doen overschatten." Intusschen had Napoleon tegenover czaar Alexan der zijn groote bewondering voor de koningin geuit en verklaard ertoe genegen te zijn haar in plaats van 'n kroon te ontnemen een nieuwe aan te bieden. Czaar Nioolaas II van Rusland in de tenue van Duitsch admiraal tijdens een ontmoeting met Wilhelm II. De grijze keizer Frans Jozef van Oostenrijk (op de foto rechts in Engelsche uniformont vangt den prins van Wales, later koning George V van Engeland, die voor deze gelegenheid in Oostenrijksehe uniform gekleed ging.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 31