ÉÉN TIEND UIZEND KILOGRAM VOOR GRAM -A>^ liet grofgesorteerde ertshoudende gesteente wt getransporteerd in houten emmers, die eerst in zuiverlokaal achter gesleten deuren worden geopt Op een dag in November nan het jaar 1898 hield Marie Curie, de geleerdste vrouw ter wereld, na een aantal met haai echtgenoot Pierre Curie onder nomen proeoen, een glazen buisje in de hand, waarin zich een laagje wit zout beoond één gram oan een verbinding van het nieuw ontdekte element dat men „radium noemde. Waar kwam liet vandaan en hoe werd het gewonnen en ge distribueerd Onze foto-serie op deze bladzijden moge onzen lezers een kort antwoord op deze vragen geven. De eenige plaats in Europa, waar het radio-actieve ele ment uranium in oplosbaren vorm voorkomt; is het plaatsje Joachimstal, in het Sudeten-Duit- sche gebied gelegen en in het Tsjechisch Jakymov genoemd. Het is slechts 'n kwartiertje sporen van het om zijn geneeskrachtige baden zoo bekende Karlsbad, dat bij de jongste grenswijziging van Tsjeclio-Slowakije onder Duitsch bewind kwam. Natuurlijk waren de wetenschappelijke leiders van het Parijsche Instituut voor Chemie, Pierre en Marie Curie, hiervan op de hoogte, en zij be sloten, in den "zomer van het jaar 1898, aan de directie van het oude Op circa 500 meter M ijnwerk diepte wordt het erts gevonden. ;ers aan den arbeid. „Silberbergwerk Joachimstal" het verzoek te richten, om hun koste loos tienduizend kilogram uranium erts ter beschikking te willen stellen voor wetenschappelijke doel einden. Welnu, men deed met de waardelooze slakken, waarin slechts zeer weinig zilver zat, toch niets, en de Curies kregen hun 10.000 kilogram uraniumerts. Enkele maanden later dat is juist veertig jaar geleden was het radium ontdekt, het „stralende", zooals de uitvinders het met een eenvoudigen, maar veelzeggenden naam noemden, omdat het zulk een sterk blauw licht uit straalt, dat men het ook bij dag ziet lichten. Een uiterst zonderling element, waarvan de chemische for mule, Ra, atoomgewicht 226, ons minder zegt dan het feit, dat het genoemde element een splitsings-pro- duct is van liet uranium, dat de vreemde eigenschap heeft, in een paar milliard jaren uiteen te vallen tot uranium X I, terwijl dit in 24 1 /2 dag vervalt in ura nium X II, dit in iets meer dan een minuut in ura nium II, dit weer in ander half jaar in ionium, en het ionium valt ten slotte na 83.000 jaren weer uit eindelijk uiteen in radium. Men weet ook, dat het radium zichzelf weer ver deelt, doordat het drie ver schillende soorten .stralen uitzendt. In zoowat 1600 jaren slinkt één gram ervan tot op de helft In aanwezigheid van radium kan men in het donker fotografeerenechte diamanten stralen in de buurt van radium in vol len gloed, valsche stralen heelemaal niet, alsof ze zich schaamden, valsch te zijn. Het verandert ver schillende stoffen van kleur en samenstelling en heeft op tal van andere een ver woestende uitwerking. Zoo ook op levende cellen, en dit bracht het radium naar voren als bestrijder, als rem voor de vreeselijkste van alle ziekten, den kan ker. Een kostbaar element dus, dat slechts met zeer veel moeite en groote kos ten kan worden gewonnen. In de veertig jaren sinds de ontdekking heeft men bijvoorbeeld uit honderd duizenden tonnen erts nog slechts 100 gram radium kunnen te voorschijn halen. In Joachimstal moeten 250 mensehen een jaar lang werken, om 2 gram radium te produceeren. Rekent u maar eens uit, wat zulks alleen aan loon al kosten Het werk in de fabrieken van Joachimstal eiseht de I, WCIIt bil. Ut (««-err n/aoii' ./.„wv.....--- ivc uiterste voorzichtigheid. Speciale maskers lor den bescherming tegen de gevaarlijke uitstraling van het uranium

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 20