dat reeds de tusschenproducten van liet radiumerts groote waarde hebben, vat iedere arbeider voor het verlaten der fabriek door een zeer gevoelig appa- Iander zocht. De electroseoop reageert zelfs op de kleinste hoeveelheid radio- jL actieve stoffen door een sterk gezoem. ite wirdt rst in het .geopcid. Een der lokalen, waar 't grove erts verder wordt gesorteerd en gebroken. De kokers boven de hoofden der werklieden zuigen de reeds hier optredende radium-emanatie weg. moet. En dan spreken we nog niet eens over de zeer dure materialen, benoodigd voor het scheidings- en zui veringsproces, de logen en zouten en zuren. Het eind product van dit alles ver kocht de Tsjechische staat tot voor kort voor zeven tigduizend gulden per gram Een overzicht van de verschillende manipulaties met het vooral voor de geneeskunde en de chemie uiterst waardevolle ma teriaal geven onze foto's, in en om de fabrieken van Joachimstal genomen. De eerste bewerkingen met logen en zouten ge- In het laboratorium van de fabriek te Joachimstal. Tijdens hun schieden in zware ijzeren kuipen. werkzaamheden moeten de laboranten zich met maskers beschermen. O.Smg. radiumchloride wordt in een glazen buisje geladen Een gelijktijdig ingesmol ten draad van platina leidt, evenals een bliksemafleider, de eleetrisehe spanningen af, die het actieve radium steeds voortbrengt. Door een dik pantser van lood en leer beschermt de ingenieur zich tegen de gevaarlijke uit straling. Gereed voor de verzending, het radiumhoudeiule glazen buisje wordt door met lood bekleede handschoenen in het looden omhulsel verpakt. 1Rechts: Wat er overblijft na de bewerking. Meters hoog ligt het afvalgesteente, waaruit men het uraniumpek-erts heeft gewonnen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 21