Erigelscli bewind werd gesteld, is op Trans-Jordanië niet toepasselijk. In deze artikelen wordt uitsluitend over Cis-Jordanië gesproken. Dit land is ongeveer zoo groot als Nederland behalve de drie zuide lijke provincies van ons land. Hierbij wordt de zuidelijke woes tijnvlakte, die bijna geheel ongecul tiveerd is, niet medegerekend. Het land is bergachtig in het centrum (Judea) en het noorden (Galilea), alles is echter kaal, laag vlakte, hoogvlakte en gebergte: de oude bosch- en boomgroei is geleidelijk vernietigd. Er zijn enkele rivieren, die echter in den zomer geheel of gedeeltelijk zijn uitge droogd. De regenval is even groot als bij ons, doch het water beklijft niet door den toestand van den grond. Links: I rrigatiewerken voor den aanleg van plantages in de vlakte bij een Joodsrh dorp van Duitsche uitge wekenen. de grens van de woestijn. In het noorden, aan het meer van Genezareth, Tiberias, half Arabisch, half Joodsch. Aan de kust in het noorden eerst het aloude Akko, dan de parel van het Oriënt, het tegen den Karmel aangebouwde Haifa met Palestina's belangrijkste Haven. Haifa was in den Turkschen tijd een kleine stad, aangedrukt tegen de Haïfa-bocht; daarboven alleen een geweldig klooster der Dominicanen. Nu is het een zeer fraai gebouwde moderne stad. Beneden zijn nog de Arabische wijken, niet veel veranderd bij vroeger. Doch onder het Engelsclie regime hebben de Joden de nieuwe stad gebouwd, met het „Technicum" in liet midden. Aan de haven liggen nugroote huizen voor kooplieden, winkels en officieele gebouwen. Hier mondt ook de olie-,.pijplijn" van W-Met getal der inwoners staat niet vast. Bij wijze van schatting komt men thans op ongeveer900.000 Mohammedanen, 400.000 Joden en 100.000 Christenen, dus samen 1.400.000 inwoners. Dit aantal is meer dan tweemaal zooveel als bij het einde van den oorlog! De Jood- sche bevolking is in dien tijd min stens vijf keer zoo groot geworden. In dezen tijd van Joodsche immi gratie, die in 1935 zelfs het getal 60.000 in één jaar heeft overschre den, zijn groote steden ontstaan, zelfs geheel nieuw gebouwde. Het Bijbelsche Jeruzalem, wonderschoon liggend in zijn oude muren, geeft nog namen, die de menschheid heilig zijn. In het midden de vroegere „Tempelplaats", thans ingenomen door de„Omar-moskee", heiligdom van den Islam. Daarom heen de schilderachtige Arabische bazaars, de gladde slordige straatjes waar geen voertuig kan gaan, de kleine woningen der oudste Jood sche bewoners van het land en plotseling groote Christelijke kloos ters. Ook de praalrijke „Grafkerk" en „Via dolorosa". Buiten de poorten daarentegen de nieuwe Joodsche wijken: asfalt, automobielen, een supra-luxe-hotel (dat naar koning David is genoemd!), geheel nieuwe Joodsche voorste den (Rechaviah, Dalbië, Talpioth), over de bergen gelegerd, die de antieke muren beheerschen. De nieuwe wereld: Europa-Amerika, naast het altijd gelijk blijvende Azië. Bedoeïnen in een Fordje. Een processie van Joden in bidgewaden, komende van buiten de muren, trekt de heilige poort binnen op weg naar den klaagmuur, het laatste overblijfsel van Herodes' tempel. Zoo is het in vredestijd. Iedere honderd meter een ander werelddeel, en een andere wereldgedachte. Dan Bethlehem, met de „Geboortekerk", door de kruisvaarders ge bouwd, geheel Christelijk naar zijn bewoners, in het zuiden reeds aan De een ige geheel Joodsche stad ter wereld: Tel-Aviv, vlak bij het owle Jaffa (Joppe)De trotsche. Boule vard Rothschild, genoemd naar den grooten bevorderaar der Joodsche kolonisatie Edmond Rothschild, door snijdt de fraai aangeleg de stad. De haven te Haifa, parel dei- Middellandsehe Zee, is vier jaar geleden voltooid. Op den achtergrond Nadar Karmel (Stad van den Karmel)tegen den beroemden berg gebouwd. Op den voorgrond de in 1937 voltooide nieuwe haven- en kantoorgebouwen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 29