Straten-aanleg in het moderne Haifa. De werk uiterst moeilijk. zomerhitte maakt dit De Potasch(kali)-werken aan de Doode Zee in vogelvlucht. De, naar het aloude verhaal wil, in zout verzonken vlakten leveren enorme hoeveelheden kali zouten, zout en Irroom. De arbeiders werken in een kokend heet klimaat in deze merkwaardige chemische woestenij. Mesopotamia, uit. Er is een geweldige raffinaderij in aanbouw, politiek, militair, economisch van belang voor het geheele Oriënt: een Engelsche onderneming aan de haven, die oorlogshaven kan zijn. Aan de kust naar het zuiden Tel-Aviv, stad van naar schatting 140.000 in woners, de eenige geheel Joodsche, door Joodsche handen gebouwde stad ter wereld. De stad is zoo snel gerezen, dat men jaren lang handwerkers te kort is ge komen, doch deze al te snelle wasdom is in de laatste twee jaren, door vermindering der midden standsimmigratie, eenigs- zins gestuit. De stad is vlak aan zee gebouwd, evenals Haifa. Ze heeft een vrij goed strand. Vlak naast het Arabische Jaffa gelegen, heeft Tel-Aviv tot voor kort geen eigen haven of havenwerk gehad. In de onlusten van 1936 is men begonnen in het noorden der stad, aan de „rivier" de Jarkon, een pier te houwen, die zich tot een haven heeft uitgebreid. De zeeschepen moeten echter nog 1 a 2 mijlen buiten de kust blijven. Zp worden per lichter gelost en geladen. Jaffa heeft een zelfde soort haven. Overigens belooft men zich van de Palestijnsche kustplaat sen, Tel-Aviv allereerst, een toekomst als badplaats. Een andere „badplaats" merkwaardigerwijze zou het strand van de Doode Zee kunnen vormen. Aan de kust van dit zware, stille meer, waai de oudste sagen der mensckheid en geweldige schatten aan mineralen begraven liggen, kan een gezondheidsoord van den eersten rang ontstaan. Zijn vele bewoners van West-Europa zich bewust, welke kan sen dergelijke terreinen, indien geëxploiteerd met de middelen van dezen tijd, bieden? Het is d&ar te leeg. Mr. I. COHEN Hz. Een timmermanswerkplaats in het nieuwe Palestina, De arbeiders zijn Duitsche Joden, die, na een opleiding in Europa, naar Palestina werden uitgezonden, Onder: een product van ■Joodsche energie in de ste den de havenwerken, van Tel-Aviv, gebouwd in de roerige jaren 1936-1938.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 30