een kiek van hem tegen gekomen één en al snavel, een abnormaal lang uitge groeide bovenbek. en geen fatsoenlijke veer meer op zijn bottig, geplukt lijfje. liet helaas «liet zoo rer lammer genoeg sneuvelen en vooral sneuvelden er heel wat op de lange zeereis naar koeler oorden. Behalve de enkeling, die bij de matrozen in 't voor onder of in de kombuis vertroeteld wordt (en daar de „leelijke" woorden over neemt) hadden die pape gaaientransporten het niet best. Nu is dat beter ge regeld; men kent hun vi taminebehoeften en het sterftepercentage is bedui dend teruggebracht, boven dien zijn de reizen tech nisch verkort. In ons kli maat kunnen zij het w ouderdom betreft ook een heel eind „schoppen". Als z. g. beantwoorder van de vragenbus van een pluim veetijdschrift ontvangt steller dezes veel vragen vooral vóór de pape- gaaienziekte van men- schen, die „hem al hebben vanaf ons trouwen en hem heel de mobilisatie door in het leven wisten te houden met zonnepitten uit ons eigen tuin" en bezorgd informeeren wat ze doen moeten nu hij aftakelt, zeurderig in den rui blijft steken, zijn woorden gaat beperken, zijn kunstjes verleert, enz., én welk krachtvoer uitkomst kan brengen. Vel rengen De causeur uit <len dierentuin. Gedresseerde papegaaien twee grijs- roodstaarlen en een kaketoe spreken voor de microfoon. (Publicatie van hun berichten is verboden krachtens de auteurswet.) ïfW* De blauwe ara borst eigeelromp hyacintblauw krabt zich eens nadenkend achter het oor: hoe. oud ben ik ook al weer, vijfentachtig of vijfennegentig f papegaai he«ft Amerika ontdekt ■J|et zal den lezer bekend zijn, hoe (de koppige) Columbus, die alsmaar ver derop naar het westen zeilde om, volgens zijn overigens te krappe bere- kwijnend, week, voor naam de kaketoes in het breed-schubbig veer en pelsje van hun zaehtwit geredertt kening, aan den achterkant van Indië te komen na den aardbol te zijn om gevaren. 't niet makkelijk had met z'n mannetjes. Toen de manschappen den „achteroever" van Indië maar niet zagen opduiken aan den troosteloozen gezichtseinder, weigerden zij verder te gaan.. Terug!.... Maar Columbus' onderbevelhebber, Pinzon, kreeg de ingeving den koers 'n ietsje te wijzigen; men deed dit. En landde. De gedachte was hem ingegeven door een koppel papegaaien, die Pinzon had zien vliegen naar het zuidwesten, vanzelfsprekend om daar ergens aan land te gaan. Nooit heeft het waar nemen van de dierenwereld grooter gevolgen gehad. Immers indien Co lumbus onverrichterzake was terug gekeerd of lieelemaal niet was weer- gekomen, dan zou zoo'n zelfde (dol zinnige) tocht pal-westwaarts voor eerst in die dagen niet zijn herhaald Amerika zou laat althans later in de wereldgeschiedenis een rol zijn. gaan spelen. Hierdoor weer zou het met de historie en de ontwikkeling der blanke inenschheid totaal anders en mis schien beter? gegaan zijn. Wel licht was de Nieuwe Wereld pas eeuwen daarop betreden, zooals het met Australië als het „laatste" werelddeel het geval is geweest. Australië, het vaderland van ons algemeen be kende zangparkietje. Nog geen honderd jaar vol ièrevogel 'Vyist u dat eerst in 1840 't eerste paartje graspar- kieten levend in Europa kwam? (In 1838 wordt melding gemaakt vanveertjes voor 't Linnens museum te Ixmden). I)e Hagenbeek van die dagen. Jamrach, kocht het stel voor 26, toen f 312 een prijsklasse, die trouwens nog lang is aangehouden, toen bleek, dat deze schattige dwergpapegaaitjes wél in gevangen staat tot de voortplanting waren

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 47