De bibliotheek van uitvoeringen Kleiner dan een handpalm. Eenvan dekleinste bijbels ter wereldgedrukt door de Amerikaan sche af deeling van de Oxford Press te New York. De letters zijn zoo klein, dat men ze alleen met een loupe kan lezen, die in den band van het boek gestoken is De assistente van den bibliothecaris voor een boekenkast, die uitsluitend En- gelsche bijbels bevat. Hiervan bezit de verzameling eenige duizenden. Onder: Een Vol kenbond" van bij bels. Van links naar rechts: Hollandsch, Fransch, Duitsch. HindoestansehHe- breeuwsch, Chineesch, Swahili, Wales, Ta mil, Bengaalsch, EthiopischPerzisch Afrikaansch en Oe ganda. De laatste is een zg. biseuitblik zonder rugtitel. De inboorlingen noem - den zulke bijbels bis- (MÜblikkertomdat zij leken op de blik ken, die de mission - nairs met zich mee namen op hun lange reizen door de wil dernis. Het zal den bezoeker van deze verzameling weinig moeite kosten den bijbel iti zijn eigen taal te vinden, want bet Bijbel- huis heeft duizendnegen vertalingen, waar van de laatste gedrukt werd in het begin van 1938. De lijst van talen, waarin de bijbel vertaald is, begint met „Aber-Miri" en eindigt met „Zoeloe". Men vindt er aan duidingen als „Giryama" en „Giryama met Swahili" (oostkust van Afrika). Er zijn speciale blindenbijbels in Braille-schrift in eenenveertig talenelk volledig boek bestaat uit negenendertig deelen, die op elkaar ge stapeld een hoogte hebben van 1.50 meter. In Londen bestaat een biblio theekvan negentienduizend deelen en toch bevat deze verzameling slechts één boek, n.l. den bijbel. De bi bliotheek behoort aan het Bijbelgenootschap, een wijd vertakte organisatie, die zelfs agenten heeft in de uithoeken van Afrika. Deze bijbelcollectie is buitenge woon kostbaar, aangezien zij zeer zeldzame exem plaren bevat. Men vindt er bijbels in alle talen, in kost bare en goedkoope banden, platenbijbels, meertalige bijbels, oude bijbels, nieuwe bijbels, groote bijbels en kleine bijbels. Bijzonder kostbare bijbels worden 's nachts in een bankkluis opgeborgen. De meeste van deze boeken zijn hoog verzekerd, maar hun wetenschappelijke waarde is zoo groot, dat het bedrag van de verzekering een schrale troost zou zijn, als zij verloren zouden gaan.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 6