HISTORISCHE SLEUTELS LM SLOTEN EEN ZELDZAME COLLECTIE VAN DE L-~ VROEGSTE TIJDEN TOT HEDEN Een houten sloteens door de Egypte naren gebruikt. Erg eenvoudig is het met, want was 't eenmaal op slot, dan morst men twee handen gebruiken om t weer te kunnen open maken. Met de eens hand morst men den slcut l zoo diep mogelijk in 't slot steken en hem stevig op z'n plaats houden, terwijl men dan met de andere hand den grendel eruit trok. De mensch heeft reeds in de alleroudste tijden behoefte gevoeld, de schatten, die hem bijzonder lief waren, op een zoo veilig mogelijke plaats te bewaren. Adam heeft ze vermoedelijk nog in een geheime spelonk verborgen of in een kuil, listig toegedekt met takkenbossen en steenen. Maar 't staat vast, dat reeds vroeg de een of andere slimmerd op het idee gekomen is, een slot te maken, en de sleutels, die bij talrijke oudheidkundige opgravingen geregeld gevonden worden, zijn even leerzaam als interessant. Een zekere Charies Courtney, Amerika's knapste slotenmaker, die tijdens z'n leven de zon. derlingste en meest ingewikkelde „karweitjes" kreeg op te knappen, heeft een collectie van sleutels en sloten aangelegd, die tot de beste en merkwaardigste ter wereld behoort. Zij is niet alleen bijzonder interessant omdat zij den ontwikkelingsgang van een plompen houten sleutel der tijden vóór Christus via de Middeleeuwsche ijzeren gevaarten tot 't handige huissleuteltje, dat wij in ons vestjeszakje steken, op leerzame wijze in beeld brengt, maar zij is bovendien zeer waardevol, omdat tusschen deze sleutels enkele beroemde, historische exemplaren zijn. Zoo bevindt zich in deze collectie een sleutel, die eens 't eigendom moet geweest zijn van den Perzischen koning Darius III. Hij werd gevonden bij opgravingswerkzaamheden in Egypte en is meer dan tweeduizend jaren oud. Ook heeft Charles Courtney de hand weten te leggen op den sleutel, die voor den Ierschen president de Valera de deur tot de gouden vrijheid opende, toen hij uit de gevangenis te Lincoln ontslagen werd. Verder treft men in deze waardevolle verzameling sleutels aan, die eens toebehoorden aan Iwan den Verschrikkelijken, aan czaar Nicolaas I van Rusland, aan keizer Frans Jozef van Oostenrijk, aan den ex-keizer van Duitsch- land Wilhelm II, terwijl ook de sleutel van de cel, waarin de ongelukkige keizer Maximiliaan van Mexico werd opgesloten, deel uitmaakt van deze unieke collectie. Veel tragische en romantische bijzonderheden zouden deze sleutels en sloten kunnen vertellen als zij konden spreken. Als de jonge, Romeinsche vrouw voor t eerst haar nieuwe woning betrad, wer den haar alle sleutels van kasten, kisten en deuren overhandigd, uitgezonderd één:, de sleutel van den wijnkelder namelijk, die steeds in het bezit bleef van den heer des huizes De sleutels waren alle van klein formaat en werden aan de vingers gedragen. Links: een bronzen ringsleutel, ge vonden te Pompei. Hrt prachtig bewerkte slot, dat eertijds aan den Perzenkonhtg Darius 111 tor behoorde. De zes pinnetjes beneden li ks) vielen bij 't sluiten in den grendel, met één beweging maakte de sleutel, die terzij ie in den grendel geschoven werd, 't slot weer open. Een slot, dat in de Middeleeuwen dienst deed. Het is reeds van ijzer en voorzien van sterke veeren, die bij gesloten toestand den grendel op z'n plaats hielden. Een slot met bijpassenden sleutel uit de vijftiende eeuw. Een zwaar, ijzeren geval, waarmede onze voorvaderen wel niet in hun vestzakje zullen hebben rondgeloopen. Rechts: Charles Courtney, de beroemde New-Torksche slotenmaker, te midden van zijn waardevolle collectie. Het sleuteltje, dat hij in de hand houdt, is 2100 jaren oud en werd eertijds ge bruikt om een Egyptische tempeldeur te kunnen openen en sluiten. Deze tempel- sleutels" waren gewoonlijk 35-40 cm. lang en werden door de priesters op de schouders gedragen. V*

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 28