DE SAHARA VERSEINDT EEN OASE Langzaam maar zeker schrijdt het wandelende duin voorwaarts. De zoom der oase is reeds bereikt. Rommige palmen zijn bijna geheel onder de zandmassa s verdwenen. Sinds vele jaren eonstateeren de natuuronderzoekers, dat de Sahara haar oorspronkelijke grenzen steeds verder naar het zuiden verlegt. Dit gebeurt niet plotseling maar geleidelijk: eerst veranderen de gras- en weidevelden in onvruchtbare steppen, dan worden de boomen of bosschen, die er achter liggen, door het zand verstikt, ten slotte overdekt een dikke, witte zandlaag de onvruchtbare vlakte en op zekeren dag is de woes tijn opnieuw een kilometer naar voren geschoven. Zulke verzandingen zijn ook in andere streken der wereld opgemerkt. Ze beteekenen een verkleining van bet menschelijk woongebied en vele geleerde en intelligente koppen heb ben zich reeds met het probleem bezig gehouden, hoe men de woestijn deze vruchtbare terreinen weer afhandig kan maken. Italië poogt op 't oogenblik Links: De dorpsjeugd vermaakt zich op een zandheuvel, welke de nederzetting bedreigt. De geheele buurt wordt langzaam doof de naderende zandheuvels opgeslokt. Eenige huizen zijn reeds ten offer gevallen. Een reeds door het stuifzand bedolven huis. in Lybië de bouwgronden, welke duizenden jaren geleden Rome van koren hebben voorzien, wederom te ontginnen. Ook in de woestijn, waar op eenige plekken oases zijn ontstaan ten gevolge van het hooge grondwater, kunnen we in den strijd der natuur hetzelfde proces vaststellen, waarbij geheele oases verzanden en verdwijnen en de menschen zich steeds verder moeten terugtrekken Nabij In-Ialla, een landingsplaats voor vliegtuigen, op een kruising van oude karavaanwegen in de Sahara, heeft onze correspondent deze catastrophe op aardige wijze weten te fotografeeren. Een deel van het gebied is nog bewoonbaar, ofschoon de bevolking den zoom der oase reeds heeft moeten ontruimen. Onweerstaanbaar dringen de zandheuvels vooruitmen zou ze wandelende duinen kunnen noemen, waartegen inen zich onmogelijk be schutten kan en die eerlang de belegerde nederzetting onder zich begraven zullen. De woestijn marcheert!

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 32