Als jaar ten einde spoedt Oudejaarsavond! Geuren van oliebollen en appel beignets, van warmen wijn en saucijzebroodjés prik kelen reeds in verbeelding onze reukorganen bij het lezen van dit woord. Waar wij echter veronder stellen mogen, dat den leze ressen de recepten van boven genoemde traditioneele heer lijkheden bekend zijn, willen wij dezen keer speciaal de aandacht vragen voor ver schillende gerechten die te zamen een Oudejaarsavond- souper kunnen vormen, doeli welke ook afzonderlijk als hartig hapje of als „zoetigheidje" kunnen worden opgediend. Als voorgerecht voor het souper geven we lobster-coek- iuil of Fransche zalmsla. op den avond ook bij eert kopje koffie en 'brood geserveerd worden. T)e lobster-cocktail wordt echter zonder ver dere „bijkomstigheden" gepre senteerd. Na het voorgerecht volgt een kop bouillon, die op de gewone wijze wordt bereid. Daarna presenteeren we: Ragoütbakjes van gehakt (4 personen) Dit gerecht vormt liet warme vleesehgerecht voor ons souper. Het kan ook als warm hapje (bv. bij wijze van croquetje) worden opgediend. Ingrediënten: 3 ons gehakt, zout, peper, nootmuskaat, 1 ei, 1 eiwit, 54 liter bouillon, 25 grain bloem, 25 gram boter, J4 blikje tomatenpuree. 54 pond ham (in dikke schijven gesneden), paneer meel, frituurvet. Maak liet gehakt aan met peper, zout, nootmus kaat en het rauwe ei. Vorm van 3/, gedeelte vier platte, koekjes en plak hier op met liet. rauwe eiwit een rand van het overge bleven gehakt, zoodat er dus een bakje ontstaat. Paneer deze heel voorzich tig, laat, ze in het, frituur vet, dat eerst zoo heet ge maakt is, dat de blauwe damp er afslaat, glijden en bak ze bruin en gaar. Laat ze even op grauw papier uitdruipen en vul de bakjes met den ragout, die als volgt wordt gemaakt: roer de boter met de bloem op het vuur tot een papje. Voeg er langzaam den bouillon bij. Roer de tomaten puree er doorheen, verwarm de gekookte ham, die in stukjes gesneden is, in dit sausje en vul met dezen ragout de bakjes. Indien de bakjes voor een warm souper moeten dienen geeft men er pommes frites en sla of doperwtjes bij. Het nagerecht voor het souper kan bestaan uit een: BLANC MANGER (4 personen) 54 liter kookroom, 1 pak je vanillesuiker, 30 gram suiker. 5 blaadjes gelatine, een snufje zout, roode Fransche vruchtjes, een paai- stukjes sukade. Week de gelatine in koud water. Breng den room met de suiker aan de kook, los er daarna de uitgeknepen gelatineblaadjes in op, Voeg zout en vanillesuiker toe en laat den pudding hi een vorm koud en stijf worden. Garneer hem na het storten met Fran, sche vruchtjes en reepjes sukade. Lobster-cocktail (4 personen) 1 versehe kreeft, een flinke scheut tomaten ketchup, een paar drup pels grapefruit-sap, een paar druppels citroensap, een snuifje zout, wat i 'ayennepeper, een scheut je Worcestersaus, een lepel \1_ y mayonnaise of dikke room, - -**•» lepel cognac. Roer alle ingrediënten, behalve den kreeft, door elkaar en klop het sausje ge durende vijf minuten. Kook den kreeft te voren gaai in water met zout, I ui, een takje peterselie, een stukje wortel en een paai laurierblaadjes. Laat den kreeft af koelen en snijd hem in gelijke dobbelsteentjes. Vermeng deze met het sausje en laat de massa door en door koud worden, het liefst op ijs. Presenteer de cocktail in gekoelde champagneglazen. Fransche zalmsla (4 personen) 1 blik zalm, 54 pond garnalen, 2 gekookte eieren, 1 eet lepel kappertjes, uitjes en augurkjes. 2 tomaten, mayon naise, 8 koude gekookte, aardappelen, I kropje sla. Vermeng de stukjes zalm met de in dunne plakjes gesneden aardappelen, de gehakte uitjes en augurk jes, de in schijfjes gesneden tomaten en eieren, de gar nalen en de kappertjes. Schep dan zooveel mayon naise door deze massa tof een samenhangend meng sel is ontstaan. Maak het slaatje zoo noodig af met zout en peper. Schik de goed gewasschen blaadjes der kropsla op een schotel, leg er de zalmsla, op, be dek deze met mayonnaise en garneer ze met wat van de achtergehouden ingrediënten. Deze zalmsla kan later

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 33