WOLLEN DEKENS Een vermaard Nederlandseh prodnct: Toen het vliegwiel nog niet suisde.... In den tijd toen het vliegwiel nog niet suisde Onder Het verwerken van de wol tot draden werd vroeger met het spinnewiel verricht. De spinster hield daarbij 't spinnewiel aanhoudend met den voet in beweging, waardoor twee sterke draden, die de spinster langzaam door haar hand liet schieten, werden ineengedraaid. Tegelijkertijd voegde de spinster met de andere hand de losgeplozen wol even voor 't ineenknellen tusschen de twee draden, zoodat wol en garen één geheel werden. Een werkje, dat veel geduld, zorg en handigheid vereisehte! Links Voor het oude weefgetouw. Hoe de wolweverij honderd jaren geleden als huisvlijt werd uitgeoefend. Tijdens het bezoek, dat onze fotograaf aan een der grootste dekenfabrieken van ons land heeft gebracht, werd een demonstratie gegeven hoe honderd jaren geleden de wollen dekens ver vaardigd werden. Om de sfeer van het vertoonde te vervolmaken, werd een aantal werklieden in de kleedij dier dagen gestoken; met het resultaat dat wij op deze pagina's een wel zeer zeldzame fotoserie kunnen afdrukken. De wolweverij dateert reeds uit de dagen, dat zich de eerste bewoners in de gure, lage landen aan de Noord zee kwamen vestigen. Om zicli tegen de koude te beschutten gebruikten zij de wol der schapen, die zij tot draden sponnen, waarvan ze warme vachten maakten. Al zeer vroeg begon men deze wollen vachten ver schillende bewerkingen te doen ondergaan, zoodat ze beter beschermden tegen het kille klimaat. In de middeleeuwen waren de Nederlandsclie dekens reeds ver buiten onze gi-enzen vermaard en in de kronieken van dien tijd tref* men

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 6