-ra.. De leverancier van al deze heerlijke warmte het schaap, reeds geslachten lang de Nederlandsche weiden bevolkend. Het vollen". Vroeger dreef het rad van den water molen de zware, houten hamersthans zorgen electrische motoren voor de drijfkracht. Het tempo is versneld, de bewerking dezelfde. met water, waarin men tevoren een paar schoppen volaarde (Vlaamsche rivierklei) heeft gedaan. Zoodra de deken in dit troebele water is ondergedompeld wordt ze door twee groote, logge, houten hamers gebeukt. Dit geschiedt in verschillende kuipen daarna wordt de sterk ingekrompen deken gewas- schen, gedroogd en gekamd met behulp van kaarden. Dit gebeurt nog op de ouderwetsche manier. dat wil zeggen met de hand! De deken is nu weer soepel, donzig geworden, kant en klaar voor den handel, en het schaap, dat zoo tevreden in de zonnige zomerweide graast, heeft er geen idee van hoe zijn vachtje van de vorige jaren opnieuw dienst doet ter beschutting tegen kilte en koude. A Is vroeger bij het naderen van den winter de wollen dekens uit de eikenhouten kist te voorschijn werden ge haald. Een foto als 'n schilderij zoo teer van licht en sfeer. Het weven, zooals dat thans machinaal gebeurt. herhaaldelijk strenge maatregelen aan, die genomen werden om dit oude, Nederlandsche bedrijf te beschermen. Een zeer groote vlucht nam de wolweverij in de zeventiende eeuw, toen zich in ons land onder de talrijke Fransche refugié's wolwevers uit Rijssel kwamen vestigen, beroemde meesters op dit gebied, die onzen ouden tak van industrie nieuw leven inbliezen. Veel is er in het productieproces der wollen dekens sinds dien tijd niet veranderd. Alleen heeft de dikwijls ingenieuze machine het werk der handen overge nomen, terwijl de verschillende bewerkingen van de wol dezelfde bleven. In den tijd van Hildebrand, toen het vliegwiel nog niet suisde, toen „de conducteur zat op den bok van Amsterdam naar Leiden", in den tijd dat men nog trapgeveltjes bouwde, was het de „drapier", de lakenkooper, die de wol kocht en uitgaf aan den spinner. Van dezen ging de gesponnen wol naar den wever, die er dekens van maakte en ze doorzond naar den „voller". Van den „voller" naar den „ruwer", die de dekens kamde en ze geheel afgewerkt weer bij den „drapier" bezorgde, die er mee naar het gildenhuis ging om er de stadskeur op te krijgen. De huisvlijt op dit gebied heeft afgedaanalle bewerkingen geschieden nu in de fabriek en de machines hebben het tempo danig versneld! In korte trekken verhaald ondergaat de ruwe wol de volgende bewerkingen voor zij tot de soepele, wollen dekens is geworden, waarin wij ons bij sner pende koude zoo behaaglijk „rollen." De ruwe wol, zooals ze van het schaap komt, wordt machinaal tot draden verwerkt. Van deze draden wordt de deken geweven, die vervolgens „gevold" wordt, een bewerking die de losse stof compact maakt, 't Vollen geschiedt in groote ijzeren kuipen Het kammen of „ruwen", dat vroeger in het wevers- voorhuis geschiedde en dat thans nog met haarden- distels, zooals ze in Zuid- Frankrijk en Spanje ge vonden worden, uit de hand wordt gedaan.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 7