Dn is liet nu geen weer voor boogsport in de open lucht de schietingen worden dan maar in de café's gehouden op de liggende wip. Daar komt u maar voetje voor voetje doorheenmaar wie heep er nok haast op Ttnrrenmaandaqf liet zeldzaam mooie geboomte van de markt en de monumentale oude kerk vormen een décordat aam dezen traditioneelen feestdag nog meer van zijn ouden, historischen luister bijzet. Of er moest, afrekening worden gehouden met de afnemers van oogst en producten. Knechts en meiden, wier dienstbetrekking bij de j aarwisseling afliep, kwamen er ter markt om zich daar weer voor het volgende jaar te verhuren: een gebruik, dat aan den Boerenmaandag al een heel bijzonder karakter gaf. En wanneer al de zaken waren afge daan, wel, dan had elk nog w'el zooveel in buidel en brieventasch over, dat er bij muziek en dans of bij de typische volksspelen in herbergen en koffie huizen het nieuwe jaar vroolijk en gezellig kon worden ingeluid. Jawel, er is van die oude gebruiken in onze tijden wel wat verloren geraakt. Maar tooli is nog altijd de Boerenmaandag iets anders, iets feestelijkere gebleven dan een willekeurige Hulstersche markt dag van door 't jaar. Kijk en hoor maar toe. Zie, wat een volte en drukte tussehen huizen, boomen en kramen; hoor de vroolijkheid opslaan tegen de gevels. Er is een stem ming als van zomersche kermis op de markt. Het gaat er haast nog toe als in vervlogen bloeiende tijden onder het prachtige oude geboomte van de markt, rondom de middeleeuwsche basiliek, voor het historisch stadhuis. Kijk, er wordt gedanst in de café's en er zijn schietingen en wedstrijden om begeerlijke prijzen. Jawel, de tijden en de toestanden en allerlei ge bruiken zijn veranderd. Maar boeren en Hulstenaars zijn nog niet veranderd, de Boerenmaandag moet gevierd Een goed land, waar het nieuwe jaar met zooveel goeden moed wordt ingezet! Zoo ii kleurige parasol van ten marktkoopman zou haast in staat zijn, aan dit winterfeest een zomersch tintje te geven.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 17