IK 20U ALLEEN GEBLEVEN ZIJN... LUX JL w TOILET ZEEP DUITSCH VERKEERSBUREAU In Duitschland ligt sneeuw! 13 Sloi op blz. 32 SAUERLAND - SILEZIE - HARZ - THÜRINGEN - ZWARTE WOUD BEIEREN - TIROL - KARNTEN STEIERMARK - SALZBURG Alle jongelui, i die ik kende, u/aren T5 slechts kennissen, meer niet zelfs WLm. t m - y Op een keer zei moeder: Jk geloofdat je een Vermoeide huid hebt! en raadde e aan, elke dag LUX TOILET .ZEEP te gebruiken. vxi Nu ben ikWims ideale echtgenote.dank zij die heerlijke, verfrissende LUX TOILET ZEEP. Het gevaar van een „vermoeide huid" is gemakkelijk te vermijden door het dagelijks gebruik van Lux Toilet Zeep. Het overvloedige schuim van deze zuivere zeep dringt door tot diep in de poriën en maakt Uw huid fris en jeugdig. tegen „VERMOEIDEHUID Het was de eerste en eenige maal, dat zij ziclx tegenover hem uitliet over liaar financieele plannen alsof zij er een voorgevoel van had, dat een tweede gelegenheid zich niet meer zon voordoen. Want twefc maanden later trouwde de jonge dokter Nagy en op zijn huwelijks reis door Italië kreeg hij in Rome een telegram van den notaris van freule Drina„Uw pleegmoeder ernstig ziek; terugkeer dringend gewenscht," Met den eersten trein, die naar het noorden vertrok, keerde hij terug met zijn jonge vrouw. Maar hij kwam toch nog te laat. Want op „De Roselaere" waren de blinden reeds gesloten, toen hij aankwam. Een oude hartkwaal had freule Drina uit het leven weggenomen en hem van de liefste pleegmoeder be roofd, die een uitgehongerde weesjon gen uit den vreemde zich ooit had kun nen wenschen. Het dorp had de verschillende gebeur tenissen, die betrekking hadden op „De Roselaere", met volmaakte onverschil ligheid over zich heen laten gaan. Het eerste schokkend nieuwtje, dat druk besproken werd, was de dood van freule Drina. Sommigen betreurden haar ver scheiden, omdat zij in stilte veel goed had gedaan, maar het overgroote deel van de dorpsbewoners was er alleen door getroffen, omdat zij de laatste was van de familie, die altijd op „het Huis" had thuisgehoord. Een tweede nieuwtje bracht de tongen veel heftiger in beweging. Dat nieuwtje was de verschijning van een advertentie in een streekblaadje, waarin Stephan Nagy, med. dr., kennis gaf, dat hij zich gevestigd had op „De Roselaere" en dagelijks van 9—10 uur spreekuur zou houden. Wat er gefluisterd en gemompeld werd, kwam nooit aan de groote klok, maar alle gesprekken over dit onderwerp werden besloten jnet eenzelfde vast beraden hoofdknikje en een verbeten trek om den mond. Dan gingen de men- schen weer huns weegs, om hierover een ander aan te klampen, of zelf aangeklampt te worden. Totdat na een paar weken de tongen eindelijk tot rust kwamen en de naam Stephan Nagy nergens meer werd gehoord. Men zweeg hem dood voor het dorp was hij een vreemdeling gebleven van verdachte afkomst en thans voor altijd geboycot.... Het was lente geweest, toen freule Drina haar oogen sloot en de zomer was nog maar kort aangebroken, toen „De Roselaere" werd ingericht als dokters woning. Maar de zomer verstreek en de patiënten lieten zich wachten. Eiken dag keek Stephan hoopvol naar zijn eersteling uit, maar nooit ging de dok tersbei eens een keer over. Hij was weinig in aanraking gekomen met de men8chen van het dorp en vermoedde niet het minst, welke gevoelens men hem toedroeg. „Vandaag alweer niets," zuchtte hij vaak, als Hij zich 's avonds ter ruste begaf. „Ik geloof, dat ik 'n ongelukkige keus heb gedaan, door me hier te ves tigen." Wies wilde niet, dat lip toegaf aan die neerslachtige gedachten. „Je vergeet, dat dokter Rakels hier al een halven menschenleeftijd ingeburgerd is," hield zij hemvodr. „Verwacht je soms, dat de menschen zoo maar op stel en sprong een dokter laten varen, inwien zp al dertig jaar vertrouwen hebben gesteld?" „Volstrekt niet, maar het is toch zon derling, dat er zelfs niet één patiënt ooit komt opdagen. Voor ik me vestigde, heeft Bakels me zelf gezegd dat hij hier patiënten had wonen, die hem even lief kwijt waren, als hij hen. Je begrijpt het wel:' van die eigengereide soort men schen, wien geen tien professoren het ooit naar den zin zullen kunnen maken. Bovendien heeft Bakels het geweldig druk in de streek en de menschen, die hem laten komen, moeten soms tot laat in den avond op zijn visite waditen. Het ligt toch voor de hand, zou je zoo zeg gen, dat zij zich van snellere hulp voor zien, als die te krijgen is." „Je naam moet eerst een bekenden Mank hebben gekregen," trachtte Wies hem te bemoedigen. „Maar als de patiënten wegblijven, krijg je nooit een vertrouwden of be kenden klank," wierp Stephan haar tegen. „Waarachtig, ik begrijp het niet. Wies. Wies begreep het evenmin, al trachtte zij dat uitblijven van patiënten voor te stellen als iets heel gewoons. Toch waren er op „De Roselaere", die het wel be grepen. Marie, de oude huishoudster, en Koos, de tuinman, wisten er alles van. Zij waren in het dorp geboren en getogen en weinig geheimen bleven voor hen verborgen. Dokter was een vreemde en bovendien van „circusvolk"afkomstig en het zou lang duren, voor de menschen dat konden vergeten. Maar een gevoel van kieschheid hield hun lippen gesloten en zoo bleven Stephan en Wies zicli langen tijd vruchteloos in het raadsel verdiepen. Totdat op zekeren dag dok ter Bakels het geheim ophelderde. Het was in den nazomer, dat Bakels plan maakte met vacantie te gaan. Hij vroeg Stephan hem te willen vervangen en deze stemde onmiddellijk toe. „Dat is je kans," juichte Wies. „Nu moeten ze wel bij je aanMoppen en wel licht zijn er bij, die je trouw blijven...." „Foei," schertste Stephan, „laat Ba kels je niet hooren „Ik bedoel alleen de patiënten, die niet met Bakels op kunnen schieten," verbeterde Wies blozend. „Die is hij zelf toch ook graag kwijt." Een paar dagen later verscheen er een advertentie in het streekblaadje, waarin dokter Stephan Nagy gedurende de vacantie van dokter Bakels als diens vervanger werd aangekondigd. Nauwe lijks waren daar echter twee dagen over heen gegaan, of Bakels verscheen on verwachts op „De Roselaere". Hij deed geagiteerd en verlegen en scheen maar moeilijk op zijn onderwerp te kunnen komen. Eindelpk echter stak lip van wal. „Beste vriend, ik kom je overvallen met een onaangename mededeeling...." „Een onaangename mededeeling voor mij?" vroeg Stephan verwonderd. Bakels knikte. „Een kwestie aan gaande mijn vervanging." „Eeii kwestie, zeg je?" „Dat maken mijn patiënten er van," antwoordde Bakels verlegen. En in één adem ging hij door: „De zaak is deze, beste vriend. De menschen hier kennen je nog niet voldoende. Voor hen ben je een vreemde en je kent het bekrompen conservatisme van deze streek. Ze heb ben me gisteren en vandaag niet ondui delijk te kennen gegeven, dat ze.... hm, liever rn'n vervanger van vorige jaren terugzien. Een collega uit de stad, weet je. Ik heb onomwonden tegen die eigen zinnige voorkeur gefulmineerd, maar ik vrees, dat ik aan het kortste eind trek. Noodgedwongen zullen ze nog liever een dokter uit de stad ontbieden, dan zich de hulp te laten opdringen van 'n vreem de, in wien zij geen. Stephan dacht dat hij hem begreep. „In wien zij geen vertrouwen stellen jawel," vulde hij geërgerd aan. „Dat gebrek aan vertrouwen is iets, waarmee ik hier al maanden te kampen heb. Je mag het wel weten, Bakels, ik heb mijn verbandMst en mpn apotheek nog niet open gehad, sinds ik me gevestigd heb. f| reductie op de Spoorwegbiljetten en goedkoope reismarken U kunt er zeker van zijn - in de Duitsche bergen ligt hoog de versche sneeuwHier geniet ge van volmaakte wintersport in prikkelende berglucht, die het Moed sneller doet stroomen. De pracht van deze blanke winterwereld schenkt weldoende, ontspannende rust. Hartelijk is de ontvangst in de behaaglijke hotels, beroemd om hun vroolijke, „gemütliche" sfeer... hun heerlijk eten, hun prijzen naar ieders beurs. Inlichtingen en prospectussen over winterverblijven in Duitschland door de bekende reisbureaus of door het Kalverstraat 111 Amsterdam-C. LTZ 161 -0141

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 13