Halitran ONZE PRIJSVRAGEN M, f 1.25 27 Kerstpuzzle en I-dicht Geef Uw kinderen gezondheid door I b ol De kortste Weg naarhet diploma Studeer techniek thuis datü nodig hebt! Peter Neist ging zijn oom zonder te groeten voorbij. Menschen, met wie zijn vader niet sprak, verwaardigde ook hij met geen blik of woord. De oorzaak der vijandschap tusschen zijn vader en zijn oom liet hem onverschillig, hij was er niets nieuwsgierig naar. Hij wist echter dat zijn vader een recht schapen en goedhartig mensch was en wanneer hij oom George meed, dan moest deze dus een echte schurk zijn. De lompenmillionnair bleef staan, toen de jongen hem passeerde. Plotseling liep hij echter op den smid toe. „Hé, Kugel, dat is toch een Neist, die daar gaat?" De smid keek van zijn werk op en wierp een blik door de straat. „Ja, natuurlijk; dat is Peter," ant woordde hij, terwijl hij met zijn ont- blooten gespierden onderarm langs zijn bezweet voorhoofd streek. „Peter? Is dat niet de jongste?" „Ja, hij is de jongste. En een kranige jongen, meneer Neist. De jongens van Herbert Neist waren trouwens allemaal kranige kerels. In vredestijd zouden ze beslist allemaal bij de garde in Berlijn ingedeeld zijn." Als één inwoner van het dorp goed bekend was met de zonen van Herbert Neist, dan was het Hieronymus Kugel. Reeds als dreumesen kwamen zij dage lijks bij hem in de smederij, om hem te helpen en de kunst af te kijken. Ze waren alle v\jf even verzot op het ijzer en het vuur. Bovendien was Herbert Neist nog een betere klant van hem dan diens broer, de lompenmillionnair, want alle reparaties, die aan de mijn „Geluksberg" te verrichten vielen, wer den aan Hieronymus Kugel gegund. „Ja, die Peter is een flinke jongen," herhaalde de smid nog eens, voor hij zich weer over zijn werk bukte. De lompenmillionnair staarde zijn neef langen tijd na. Hij zei niets, maar de goede meening van den smid moest hij volmondig beamen. Peter was een flinke jongen en hij geleek op zijn groot vader. Hij had dezelfde houding over zich en denzelfden Stap. Het was te hopen dat hij ook wat zijn karakter betrof naar zijn grootvader aardde. Niet naar zijn vader neen, niet naar zijn vader. Hieronymus Kugel was klaar met zijn werk en maakte den linkerachterpoot van den os uit den strik los. Hij kon niet nalaten de hitte nog èens te ver- wenschen en over zijn dorst te klagen. „Wel, wil ik dan iemand om een kruik bier sturen?" vroeg George Neist be reidwillig genoeg. Zijn menschlievend aanbod viel bij Kugel'8 vrouw echter in slechte aarde. „Neen, vandaag niet, meneer Neist. Laat hij maar water drinken! Hij heeft voor den heelen oorlog genoeg ge dronken, die slampamper." Hieronymus' oogen vonkten van woede. „Jij je gunt me heeleroaal niets meer. Zoo'n oude dwarsbalk! Als ik omkwam van dorst, zou ze me gerust ldten omkomen, die hartelooze dra gonder. George Neist haalde langzaam een oude beurs uit zjjn jas te voorschijn en beloonde de jongens, die de vliegen ver jaagd hadden, met een groot zilverstuk. Onder vreugdegehuil snelden ze weg. Daarop legde dc lompenmillionnair een bankbiljet in de eeltige hand van den smid. „Zoo, nu kun je er vanavond toch eentje nemen, Kugel," zei hij met een knipoogje. „Maar de sterke en het bier moeten zóó ellendig slecht geworden zijn, heb ik gehoord, dat men ze nauwe lijks meer drinken kan." Het knorrige gezicht van den smid was als bij too verslag opgeklaard, toen hij zag hoe royaal hij voor zijn werk beloond werd. Hij stopte het bankbiljet in een zak achter zijn schoots vel en grinnikte. „Op uw gezondheid vanavond, me neer Neist!" Toen greep hij den hamer en ging klagend voort: „Ja, als de oorlog nog lang duurt, zullen we alle maal geheelonthouder moeten worden, hebt gelijk, het bier is bijna niet -meer te drinken. Bocht is het. „Nou, waarom laat je het de kaste leins dan niet houden, Kugel?" glim lachte George Neist. .„Meneer, dat heb ik mezelf al zoo dikwijls afgevraagd! Maar weet u wat het is? Die kasteleins van vandaag zijn ook maar arme duivels en u wilt toch óók leven. Nou, en per slot van rekening kan men altijd nog beter slecht bier, dan heelemaal geen bier drinken. Weet u, als je de machine niet geregeld smeert, loopt ie slecht en op het eind heelemaal niet meer. En daarom, meneer Neist. Wordt vèrvolgd Het aantal oplossers van onze Kerstpuzzle was zoo groot, dat wij eerst volgende week de namen der gelukkige winnaars kunnen publiceeren. En nu nog iets voor de deelnemers aan onze I-dicht-prijsvraag. Het aantal inzendingen, dat ons nu reeds bereikte, overtreft onze stoutste ver wachting, een bewijs, dat deze ongewone prijsvraag zeer in den smaak is gevallen. Enkele deelnemers echter hebben zich niet aan de voorwaarden ge houden, zoodat hun inzending niet voor een prijs in aanmerking komt. Wij vroegen een i-dicht, dus een vertelling, hetzij op rijm of in proza vorm, waarin als eehige klinker de letter i voorkomt, woorden met ie, ij of y zijn dus niet toegestaan. Om nog eens een paar voorbeelden te noemen: kist, mistig, Brindisi, Vikingschip, enz. zijn goed, doch Piet, dikwijls, psychisch, enz. z\jn niet toegestaan. Om nu deze deelnemers, die zich toch stellig zeer veel moeite getroostten, ook de kans op een prijs te geven hebben wij besloten den uitersten dag van inzending uit te stellen tot 15 Februari a.s. Dan sluit de termijn onherroepelijk en moeten alle i-dichten in ons bezit zijn. PANORAMA, Geïllustreerd weekblad. Verschijnt Donderdags. Tezamen uiet een De Stad Amsterdam, Groot Rotterdam, 's Gravenhage in Beeld, Ons Land, Ons Zuiden of Ons Zeeland f 1.62% per kwartaal of f 0.12% P*r week. Franco per post f 1.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Koloniën f 7.65 per jaar bij vooruitbetaling. Voor postabonnementen en adreswijzigingen van post» TetefoS" Intêrc. 35170. Giro nr. 97946. ROTTERDAM. Stationsweg 24. Telefoon G'ro nr. 101981 's GRAVENHAGE. Stationsweg 95. Tel. Interc. 111666. Giro nr. 4,3141. UI RECHT, Biltstraat 14_. Telefoon Interc15473. Gin» nr. 149597. 's HERTOGENBOSCH, Stationsweg relefmm lmerc 4286. Giro nr. 129750. MAASTRICHT, Stationsstraat 20. Tel. Interc. 58? 1. Giro nr. 124690. VUSSINGEN, Bad huisstraat 5> Tel. 81. De voorwaarden van onze gratis ongevallenverzekering zijn op aanvraag verkrijgbaar. Halitran R-1261-H de lever van 60 maai sterker en 100 maal gemakkelijker in te nemen dan lavartraan. rtaVilro" P«r 9™r\evedra"« l 400 bevot V' SgaaSiSJ Ledicijnen neemt een kind niet graag in. Zij stellen bovendien steeds een bepaalde ziekte voorop. Een ziekte heeft echter meestal alleen vat op een ver zwakt lichaam. Waak daarom tegen lichaamszwakte van Uw kind, maak en houd het gezond en sterk. Niet alleen voedsel heeft het lichaam van het kind en dat van den volwassene noodig voor de vorming en het behoud van levenskracht, maar mede in de eerste plaats de substanties, die nog maar vrij kort geleden door de wetenschap zijn ontdekt, de vitaminen. Het meest onmisbaar zijn de vita minen A en D, die door de inwerking van de stralen der zomerzon in groente, fruit en andere voe dingsmiddelen ontstaan, alsmede in het lichaam zelf. Maar in herfst en winter is*de zon niet sterk ge noeg om door de grijze atmosfeer heen te dringen en vitaminen te vormen. Dan moet Halitran helpen. Geef Uw kinderen eiken dag enkele druppels Halitran op sinaasappel, suiker, of in de melk; Halitran is geen afkeer wekkende medicijn. Inte gendeel, Halitran is een onmisbare aanvulling van de voeding. Het is de gouden, welsmakende olie uit de lever van heilbot, uiterst licht verteerbaar, 60 maal sterker en 100 maal gemakkelijker in te ne- i men dan levertraan. Halitran volmaakt de voeding j en vertienvoudigt de waarde ervan door haar grooten rijkdom aan vitaminen A en D. Vitamine A bevordert den groet en geeft .aan het lichaam het noodige weerstandsvermogen tegen ziekten en- besmetting. Vifamin» D is onmisbaar voor de vorming van een krachtig beenderstelsel, sterke tanden en kiezen en ter voor koming van Engelsche ziekte. De Eskimo's, die welhaast het ge heels jaar van de zon verstoken zijn, hebben bij instinct gevonden, wat hen beschermt en weerstand geeft tegen ziekten, hen gezond houdt en den krachtigen groei van hun kinderen verzekert. Zij nemen de oliën in uit de levers van zekere visschen en geven ze ook hun kin deren. De substanties, waaraan de olie haar kracht dankt, zijn door de geleerden geïdenti ficeerd als vitaminen A en D. Halitran wordt ingenomen op een schijfje sinaasappel, in melk, op suiker of brood. Flacon voor een maand In alle Apotheken Drogisterijen, Uw kind komt aan door Burgerlijke Bouwkunde, Architectuur, Meubel- en Schildertechniek, Water- en Wegenbouw, Betonbouw, Werktuig bouwkunde, Auto- en Vliegtuigtechniek, Electrotechniek, Radiotechniek, Chemi sche Techn., Speciale Cursussen. 120 leraren, 200 leerv., 5000 cursisten. DO. E. J. ROTHUIZEN en F. WIND Naam.. Het Nederland- sche Technicum met ruim 25 jaar ervaring. Adres. COUPON Zend deze coupon voor kosteloos prospectus PI

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 27