Pmicib A De busverbindingen tusschen de dorpen en gehuchten met de hoofdstad fumctiormeeren normaal. Een vriendelijk lachje voor den fotograaf den eersten vreemdeling na zooveel ja/ren. Hechts: Gezien de schaarschte aan wisselgeld was men ge dwongen tinnen geldstukken te slaan,, welk geld door de bank in pesetagedektwordt. Dit is de tweede maal in de bewogen geschieden/is van Minorca, dat men hiertoe is moeten overgaan bewogen geschiedenis van het kleine, maar door zijn ligging uiterst belangrijke eiland. De sporen der Arabische overheersching zijn er nog talrijk, evenals die der Engelsche ten tijde van admi raal Nelson, en der Fransche bezetting, tot twee maal toe, waarvan die onder de regeering van koning Louis XIV de belangrijkste was. Thans is Minorca reeds bijna drie jaren voor vreem delingen verboden terrein: in plaats der zonnige jachten en rumoerige plèzierbooten liggen in de ha vens de grauwe, grimmige oorlogsbodems, de kaden zijn verlaten, het glinsterende strand ligt eenzaam onder het spel van zon en wind en water. Dezer dagen werd voor het eerst sedert het uit breken van den Spaanschen bur geroorlog, waarin Minorca van begin af aan de zijde der regee ring koos, een buitenlandschen foto graaf toestemming verleend een aantal foto's te maken. Beter dan duizend woorden vertellen zij van de oorlogssfeer, waarin de land bouwende bevolking nu twee en een half jaar dag in dag uit heeft geleefd. Aan alles is het te merken: aan het stadsbeeld, aan de kleine dingen van het dagelijksche leven, aan de men- schen op straat, de Het luchtafweergeschut, dat de vijandelijke vlie gers dwingt op groote hoogte te blijven, zoo dot de trefkans gering wordt. Handen die eens den ploeg hanteerden.... droomen de soldaten met de stroeve gezichten soms over de dampende voren op hun akkers tijdens een prillen, zovnigen ochtend t Het rotsachtige heuvelland, waaruit Minorca bestaat, bood bij 't aanleggen van versterkingen en 't inrichten van bomvrije schuil/plaatsen groote voordeelen. Nabij de hoofdstad, de havenplaats Mahion, werd een oude steengroeve omgebouwd en ingericht tot hospitaal. De toegang tot 't wel zeer on gewone ziekenhuis! Hechts: Het geld is schaarsch geworden op Minorca. Maar geen nood, men redt zich wél want het is toegestaan ook met postzegels te betalen 1 kinderen op school: zij lachen nog wel, maar het is geen zorgelooze lach, want ieder oogenblik kan van de zee uit of uit de blauwe, blij bewolkte lucht de hel der verschrikking in den vorm van bommen en granaten opnieuw losbreken, zooals reeds zoovele malen te voren. Eiland in oorlogssfeer! Wan neer zullen de bergen weer schallen van het lied der jonge, lustige boeren of de stranden weer bont be volkt zjjn door de vele toeristen uit alle hoeken der aarde?

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 5