Eenmaal in de maand overspoelt de springvloed zelfs een gedeelte van den ktvnstmatigen dijk en ligt de granieten heuvel vólkomen afgesloten van het vasteland. Rechts boven De hoofdstraat van het stadje vormt een onaf gebroken ketting van winkeltjes en restaurants. men ongetwijfeld menig spoor uit lang vervlogen: eeuwen kunnen opdiepen. Het klooster dat de paters Benedic tijnen in 709 op de rotsen bouwden, vormde tevens een vesting die door niets of door niemand kon worden ingenomen. In de elfde en twaalfde eeuw werden er nog tal van gebouwen aan toegevoegd met breede gewelven, gangen, onderaard- sche schuilkelders, valluiken en geheime voorraadschurenIn den loop der Fran- sche Revolutie werd de abdij echter opge heven en tot in. 1863 alleen nog gebruikt als gevangenis. Sindsdien speelde de burcht nog louter een rol als beziens waardigheid, pelgrimsoord en specimen van de min of meer fantastische bouw kunst die de eerste perioden van Bretanje kenmerkte. Een spéciale bezigheid der driehonderd bewoners van dit eiland is de toebereiding van allerlei keukengerechten; want wie Mont St. Miehei bezoekt, gaat er niet weg voordat hij of zij een omelet of een gebakken vischje_heeft verorberd. Om tegemoet tê komen aan de wen- schen van talrijke toeristen, heeft men in de laatste jaren een kunstmatigen dijk gebouwd, die het eiland elk uur van den dag of den nacht toegankelijk maakt. Waardoor tevens een einde gekomen is aan de heerlijke „eilandromantiek" en de voor-de-hand-liggende uitvluchten: ik kon niet meer weg het water kwam eer opzetten dan ik gedacht had, enz. Alleen de springvloed komt zoo nu en dan nog eens roet in het eten gooien, vooral als het nieuwe maan is. Dan - maar ook alleen dan kan men van dienzelfden fantastischeu aanblik van vroeger gemeten. Juist daar in de buurt van Mont St. Michel is de werking van 't getij buitengewoon sterk en het Schouwspel dat moeder natuur hier telkens ten beste geeft, laat nooit na een onuitwiselibaren indruk te maken op de toeschouwers. Wie te laat op pad gaai en niet op een nat pak gesteld is, moet op tamelijk pri mitieve wijze zijn auto zien te bereiken'. ven spoelen tijdens de springvloeden tot aan den voet van den trotschen burcht.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 21