Méér dan honderd, kilometer per uur in een ijszeiljacht DE SNEtSTE MOTORLOOZE SPORT TerwijI wij hier in Holland spoedig weer hunkerend uitzien naar de eeuwig jonge lente, gaat in het hooge noorden van Oost-Pruisen en de Randstaten de winter nog rustig eenige weken door. Mis schien heeft een enkele voorbarige Hollandsche zeiler reeds zijn jol eens opgetuigd en is hij op een zonnigen dag uitgezeild voor een. verkenningstocht over den stillen plasDat is in het hooge noorden óók gebeurd: tientallen enthousiaste zeilers hebben jachten gecharterd en zijn druk in training voor de ij szeilwedstrijd en in Februari en begin Maart. Es Kef mogelijk in Nederland belangstelling voor de ïjszeil- wedstri^dsport te kweeken? Zoo groot is in het noorden en oosten van Europa de belangstelling voor de uiterst snelle ijszeüsporteen vloot van zeventig wedstrijd jachten op de gladde vlakte van het Schwensaitmeer. IJSZEILEN Winterstemmrng op hel uit gestrekte bevroren meer. Met het snelle ijsjacht naar on- bfheyide verten het amontuur van den dwaaltocht! Twee ijszeilers uit Estland. De linksche sportsman is vooral bekend als constructeur van ijszeiljachten. B^BB szeüenl Het heeft 'n zekere ^^B verwantschap met 't water - zeilen. Het vereischt het zelfde zesde zintuig voor het herkennen en bere kenen van den wind en het is even nauw met de nafrmrr verbonden. Alleen geldt het de veel hardere natuur van een harre winterwereld en moet de berekening bij het veel snellere tempo van honderd kilometer en meer per uur geschieden. Het ijszeilen als sport is nog betrekkelijk jong. Het ontwikkelde zich uit het zware beroep van visschers. die in den winter hun buit met net ten onder het ijs verschalken en voor 't vervoer van him vischgerei groote ijszeiljachten ge bruiken. De jonge ren perfectionneer- den deze lompe vis- schersjaehten tot ranke, uiterst be weeglijke en lichte sportjaehten, voor welke snelheid het einddoel is. Zoo ontstond de onderlinge krachtmeting, uitgroeiende tot internationale wedstrijden, waarbij de snelheids- grens steeds hooger boven de honderd kilometer werd gebracht. Het ijszeilen werd bij uitstek een wintersport der snelheid l Acht jachten schieten naast elkander voort over de lange- driehoeksbaan. De bronzen schaatsen zin gen hun hoog. monotoon lied. het lied van snelheid en overwinning. 17it de verte gezien lijkt alles zoo eenvoudig en zonder inspanning te gaan. Het doet zoo sierlijk aan, dat snelle voortschieten van die witte zeiltjes over het donkere ijs. Maar wie eenmaal mee zeilde in zoo'n snel jacht weet dat het anders is. Hij weet, dat bij dat voortrazen over het ijs iedere zenuw tot het uiterste gespannen staat, dat de wind- berekeningen in een fractie van een seconde moeten zijn gemaakt, dat de kleinste beweging aan het stuur wiel een beslissing beteekent De jachten naderen de bocht. Nu bereikt de span ning haar hoogtepunt. Met 'n donderend lawaai snijdt de linkerschaats een diepe voor in het ijs. De rechterkant van het jacht gaat omhoog. De schoots- man leunt uit z'n zitplaats over den dwarsbalk om kapseizen te voorkomen. Het jacht gaat door de bocht in opspuitende wol ken van ijssplinters, die de inzittenden in het gezicht striemen. Maar er is geen seconde tijd om te herade men. Voort gaat het alweer in *t uiterste tempo, naar de volgende bocht van de vijf kilometer lange driehoeksbaan. De ijsspie- gel ketst het felle zonlieht terug, bronzen schaatsen huilen hun enerveerend snelheidslied over het be vroren meer en handen knellen zich krampachtig om het stuurwiel, waarmede alle bewegingen van het dolsnelle jacht geregeld worden.Zóó is de sfeer van het ijszeilen in spanningsmomenten, wan neer het er om gaat het uiterste aan snelheid eruit te halen, in de krachtmeting, den wedstrijd! In Europa zijn 't vooral de landen Duitschland (Oost-Pruisen), Letland, Estland en Einland, waar

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 28