1 VROUWEN GEVANGENISSEN i 1 K iüiiliü Francis Carco is een Fransch schrijver, die zich speciaal beweegt in het milieu van de véroordeelden en die door zijn boeken reeds menige verbetering in het Fransche strafsysteem heeft weten te bereiken. Evenals Sascha Guitry heeft hij gemeend in deze film, welke naar een zijner boeken gemaakt is, zelf te moeten meespelen, zij 't ook met voorbijzien van het feit, dat Guitry ook inder daad een acteur is. De film wordt uitgebracht door MUNTFILM. Kr V de belangstelling, al geven we direct toe, dat ook het onderwerp, vanwege het speciale karakter, zeer weet te boeien. Nieuw is de behandelde stof natuurlijk niet, doch dat is, naar ons inzien, zeker geen bezwaar. Vooreerst is de intrige welke door bet verhaal loopt altijd verschillend en ten tweede lijkt bet ons zeker niet kwaad, dat de menschen eens wat royaler gaan staan tegenover degenen, die op een gegeven oogenblik in bun leven derail leerden en dan, naast bet vonnis van den straf rechter, nog een extra-vonnis van de communis opinio voor de rest van hun leven te torsen hebben. Dat daarbij juist degenen, die bet meest op hun kerfetok hebben, bet felst in hun veroordeeling zijn, typeert wel eenigszins de waarde van zoo'n openbaar merkteeken. Doch wij geloóven, dat niemand die alle om standigheden kent, zooals bijvoorbeeld bij deze Juliette en by die Regine, weigeren zal compassie met haar te hebben. Want al is deze film dan ook geen magistraal stukje werk, de typen welke werden gekozen zijn in ieder geval voor treffelijk en de conflicten welke zijn opgeworpen klaar, helder en zeer aanvaardbaar. Dat ter wille van het happy end de logica aan het einde een beetje in het gedrang komt, zullen we maar vergeven, te meer daar het bit tere slot in de origineele versie het publiek misschien tê triest zou stemmen. En de smaak van den eenling legt het nu eenmaal altijd af tegen dien van de massa. Regine VivianeRo- mcmcedie door haar temperament ander maal in moeilijkhe den raakte en voor levenslang werd op gesloten. Renée Saint Gyr als Juliette, het meisje, dat na haar straftijd een goede partij heeft gedaan en dan door een vrouw uit de onderwereld wordt gechanteerd. Viviane Romance is een pittige Fransche actrice, dit in tegen stelling van Renée Saint Cyr, die lief en zacht van aard is. Allebei vervullen zij in deze film een hoofdrol en daar zij ook alle twee als gevangenen in een vrouwengevangenis terecht komen, valt de tegenstelling tusschen die kwee naturen heel sterk op. Het verhoogt zelfs nog aanmerkelijk

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 34