v ,iï.: Is me), de Mos op visite, zooals hier bij de bekende Haagsche beeld houwster, mevr. Corry Franzen-Heslenfeld, dan vlijt de-hond zich neer, wachtend op het oogenblik dat zijn hulp weer noodig is. De heer Kokshoorn is er trotsch op te tomien dat hij zich op elk ter rein met zijn hond veilig voelt. meester den grootsten dienst te bewijzen welke Voor den blinde denkbaar is, namelijk hem het ver trouwen in zichzélf weer te geven. Hij heeft het grootste leed van den overigens normaal gevoelen den, gezonden mensch afgewenteld, door hem voor 't grootste gedeelte zijn onafhankelijkheid weer te geven. De hond, welke door zijn natuur reeds met groote liefde aan zijn verzorger is gehecht, is blij hem dezen dienst te kunnen bewijzen. Met argus-oogen bewaakt hij hem, steeds op z'n qui-vive, onmiddellijk in zijn nabijheid, wanneer de blinde zijn hulp behoeft. Dan dringt hij zich tegen hem aan, om hem in staat te stellen den beugel te grijpen, waarmede de blinde als het ware één geheel met den hond vormt. Op een enkel woord leidt de hond zijn meester dan naar het gewenschte doel. Daarbij geeft de blinde, afgaand op zijn oriënteeringsvermogen, den weg aan, want hij telt onder het gaan de straten ofwel let op het veranderen der wegen, zoodat hij steeds weet waar hij zich bevindt. Heeft de hond dezen weg eenige keepen met zijn meester afgelegd, dan heeft deze slechts het doel te noemen en het dier brengt hem zonder aarzeling naar de plaats door hem opgegeven. Wil de blinde naar huis terug, dan heeft hij dit slechts te zeggen en het trouwe dier brengt hem weer veilig, zorg vuldig den weg kiezend, welken hij bij het heengaan geloopen heeft, naar zijn woning. Een typisch staaltje van opmerk zaamheid dezer dieren gaf onlangs wel de hond van mej. C. de Mos, die men op de bijgaande foto's tijdens de dressuur en onder de wandeling ziet. Toen zij op een keer met een eveneens blinde vriendin onder geleide van „Alma" wilde gaan wandelen, zocht Alma alleen die plaatsen uit, welke ruim genoeg; waren om twee personen doorgang te verleenen. Merkt het dier echter dat zijn meesteresse in gezelschap is van iemand die ziet, dan loopt hij, hoewel als altijd aan den beugel gehouden, kalm mede zonder te leiden, tót de blinde weer alleen verder gaat; want ddn begrijpt hij onmiddellijk dat zij zijn leiding opnieuw behoeft. Een bijzonder staaltje van waak zaamheid en trouw leverde eens de geleidehond van den heer Koks hoorn, den anderen blinde op onze foto's. De heer Kokshoorn liep eens onder geleide van zijn Mechelschen herder „Elsa" op den Rijswijksche- weg, toen plotseling een groote vrachtauto recht op hen kwam aangereden. De chauffeur had, zooals later bleek, den blinde niet bemerkt. De heer Kokshoorn, die door 't weifelen van zijn hond 't gevaar De heer de Zeeuw, die zijn sporen op het gebied van bl inden-hon den - dressuur reeds lang verdiend heep maakt een hond, welke door hem wordt afgericht, duidelijk, dat deze wijze van geleide fout is, omdat de blinde zóó als hier de dresseur tegen het obstakel te land komt. De hond is vol aandacht voor hetgeen de dresseur hem tracht bij te brengen. voelde aankomen, bleef stokstijf staan en juist toen de wagen, tot ontzetting van het machteloos toe kijkend publiek, den blinde zon aanrijden, wierp de hond zich voor hem en duwde den blinde daardoor ver genoeg terug om den wagen te ontwijken. Het trouwe dier werd over den staart gereden het le ven van zijn meester had hij echter gered. Er waren menschen onder de ijlings toegeschoten menigte, die bij het gewonde dier stonden te huilen, doch Elsa apporteerde kalm zijns meesters stok, drong zich vervol gens tegen hem aan, waardoor de blinde den beugel weer grijpen kon en leidde hem toen op de be kende zigzag-manier door de me nigte heen. Aan deze voorbeelden ziet men hoe volkomen betrouwbaar de goed afgerichte geleidehond is. Het africhten dezer honden is 'n hoogst moeilijke taak, welke alleen dan tot 't beoogde resultaat leiden kan, wanneer zij wordt vervuld door iemand die door jarenlange studie van het hondenkarakter de kenmerkende eigenschappen van het dier, zijn trouw, opoffering, liefde en aanhankelijkheid, 't zui verst tot gelding weet te brengen. Dit nu hebben de geleidehonden, welke de hierbij gaande foto's in actie toonen, volkomen bewezen en de vele blinden, die in hun geleidehond, 'n trouwen, aanhankelijken makker en nimmer ver sagenden steun op hun levenspad hebben gevonden, zijn, naar door hen met geestdrift werd getuigd, den heer de Zeeuw, die ziph met deze dressuur op „Hét Kleine Loo", 'n vroegere dépen- danpe van het paleis „Het Huis ten Bosch", bezighoudt, ten hoogste dankbaar voor de zorgvolle en kundige wijze waarop hij voor hen de zoo heeft afgericht. Me). C. de Mos met haar trouwe „Alma", haar on af scheidelijken metgezel we kunnen wél zeggeti door 't leven. onmisbaar geworden trouwe levensgezellen M.A.B. Mej. G. de Mos in het Jloagsche Bosch op de wandeling de hond' leidt haar zelfs veilig de brugjes op en af.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 3