«min Een zieke chinchilla wordt doox den specialen chinchilla dokter behandeldWijl de dieren nogal vechtlustig van aard zijn, moeten er dikwijls gewonden worden „bijgekalefaterd" Iedere chinchilla op den farm heep haaf eigen nummer, dat mei 'n speciaal instru ment in de lange ooren wordt gegrift. e geschiedenis van de ontwik- keling der chinchilla-cultuur in H M Californië is zeer merkwaardig. IMr. M. F. Chapman, een Ame- rikaansch mijningenieur in Chili, die veel aan dierkunde deed, bracht elf chinchilla's uit Chili mee naar huis. Dat was omstreeks 1923. Maar hij had er drie jaar over gedaan om deze waar devolle diertjes te krijgen. Met de uitetste voorzorgen en moeite had hij ze meegenomen uit de hooge bergstreken naar de kuststrook ten einde ze geleidelik te acGlimatiseeren. Na den tegen stand der Chileensche autoriteiten hij den export der diertjes te heb ben overwonnen, nam hij ze ten slotte mee over den oceaan, terwijl hij ze in zijn scheepskajuit met veel ijs en electrische ventilatoren op temperatuur gehouden had. In den beginne kostte de cultuur heel wat moeite. Men kende niets van de levensgewoonten en de le venswijze der chinchilla, van haar behuizing, van haar voedsel. Doch mr. Chapman nam proef op proef, met veel geduld, zonder zich door eenige mislukking te laten ontmoe digen. En hij, met zijn medewer kers, slaagde er in, de chinchilla niet alleen in het leven te houden, maar hij smaakte zelfs het genoe gen te zien, dat de diertjes in het warme Californische klimaat zieh sneller voortplantten. De „Original South American Chinchilla Farm" hij Los Angeles, door R. E. Chapman na den dood van ziin vader ge dreven, is een inrichting eenig in haar soort. Drie kwart van de chinchilla's van de lieele wereld vindt men daar; in exacte cijfers 1693 van de 2300 chin chilla's, welke, naar men meent, bestaan. Met zeer Dat maatregelen tegen dieven niet overbodig zijn bij zulk een waardevolle collectie pelsdieren, zal men begrijpen. Voorzien van electrische lamp, tijdklok en revolver doet de bewaker ieder uur zijn ronde door het geheele bedrijf, (foto reqhts.) Een chinchilla is niet langer dam. 10 d 12 inches, dit is 25 a 30 em. Hiernaast het skelet vam een der eerste elf chinchilla?s, door mr. Chapman ivit Chili meegebracht. In deze keurig ingerichte schuren woont de groote chvnchüla- familie, welke een waarde ver tegenwoordigt vam. een millioen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 5