Voorbeeldig; afgewerkte kleeding 13 heel goed, dat hij zijn best deed een innvoord te verzinnen, dat mij be vredigen kon. „Och, gelukkig heeft ze nogal wat afleiding aan haar familie," antwoordde hij zuchtend. „Maar ze is er diep van onder den indruk, natuurlijk." „Dat zal wel, nu ze onverzorgd achter blijft," zei ik duidelijk verstaanbaar. Hij antwoordde er niets op en verliet het huis wat hij altijd deed, als hij den moed niet had de waarheid te weerspreken. Ongeveer een week later kreeg hij een brief uit de stad. Ik wist niet van wien die kwam, maar weldra werd het me duidelijk. „Juffrouw Andriessen, 't is toch casueel," kwam hij de keuken binnen- loopen. „Het schijnt wel, of die arme jongen een voorgevoel heeft gehad van zijn vroegen dood. Mijn schoondochter schrijft, dat ze een brief heeft gehad van een bank. George had toevallig kort te voren eeii tweede verzekering op zijn leven gesloten. Tot aan de meerder jarigheid van het jongste kind krijgt ze een uitkeering van dertig gulden in de week." Hij was verheugd als een kind en misschien het méést met- den brief van zijn schoondochter. Het was de eerste maal, dat zij hem schreef en ik dacht werkelijk, dat de dood van George haar wat meer waardeering voor zijn vader had bijgebracht. Maar ik vergiste me, want het bleef bij dien eenen brief en we hoorden noch zagen meer iets van haar. Intussrhen begon Jacob Elzerman zicht baar weg te kwijnen van verdriet. Hij verbrak allen omgang met zijn kennis sen, vertoonde zich zelden meer buitens huis en soms betrapte ik hem erop, dat hij in zichzelf een gesprek voerde met George en zijn twee kleinkinderen. Zóó sukkelde hij een jaar lang en toen brak nog onverwachts de dag aan, dat hij zijn bed niet meer verliet. Hij werd overvallen door benauwdheden en in weerwil van zijn protest liet ik den dokter roepen. Deze onderzocht hem en toen ik hem weer uitliet, hield hij me staande in de gang. „Het hart," zei hij met een veelbe- teekenenden blik. „Het kan nog lang duren, maar het kan ook elk oogenblik afgeloopen zijn. Weet u het adres van zijn schoondochter?" „Uit mijn hoofd niet, maar er moet nog een brief van haar in huis zijn," antwoordde ik. „En daar zal het wel in staan." „Vraag het. hem anders," ried de dokter mij aan. „Ik geloof niet, dat de dood hem verschrikken zal." Jacob Elzerman sliep, toen ik de slaapkamer weer binnentrad. Ik begon te zoeken naar den brief, maar ik vond hem nergens. Een paar uur later werd Jacob Elzerman wakker en zoo voor zichtig mogelijk deelde ik hem mee wat de/lokter gezegd had. Om den ingevallen mond van den ouden man verscheen een bitter trekje. „Zij zal niet komen," fluisterde hij. „En het kan me ook niet schelen. Wel had ik graag George's jongens nog eens gezien. Als u het eens wilt probeeren, juffrouw Andriessen Zonder een minuut verloren te laten gaan verzond ik een telegram naar de stad. En prompt drie uur later had ik antwoord terug. De inhoud beantwoord de precies aan mijn verwachting: Elzer- man's schoondochter was zelf ongesteld en kon onmogelijk komen Ik had er bijna een eed op durven doen, dal die ongesteldheid slechts een voorwendsel was. Doch ik werd niet lang aan mezelf overgelaten, om me boos te maken. Het scheen wel, dat Jacob Elzerman voelde, dat hij niets meer van het leven te verwachten bad, want ik hoorde liem plotseling benauwd roepen. Haastig snelde ik de kamer in en naar 't bed, en ik kwam juist op tijd om zijn laatste woorden op te vangen. „Dank je voor alles, Bets Andriessen. Al es wat in huis is blijft voor jou. Alleen die klok.die klok is voor m'n schoondochter. Een gedachtenis voor de kinderen aan grootvader...." Zijn blik was gericht op een oude wandklok, die al jaren lang over haar goede dagen heen was. Onwillekeurig had ik zijn blik gevolgd en toen ik weer naar het bed keek, hoorde ik Jacob Elzerman voor de laatste maal zuchten. Vredig sliep hij in, na een welbesteed leven, dat hem helaas meer verdriet dan vreugde had gebracht. Jacob Elzerman werd door zijn oude vrienden en kennissen naar zijn laatste rustplaats gedragen. „Vóór zijn tijd heengegaan en gestorven aan een gebroken hart," zeiden ze van hem en ik geloof, dat ze het niet zoo ver mis hadden. Ik bleef voorioopig in het huisje en daar kreeg ik een paar dagen na de begrafenis bezoek van den notaris en Jacob Elzerman's schoondochter. Ik had haar slechts eenmaal gezien en dat was negen jaar geleden, maar zij was in geen enkel opzicht veranderd. Zij was elegant gekleed en met een hoog moedig hoofdknikje zei ze me goeden dag. Toen bracht zij een geparfumeerd zakdoekje aan haar neus alsof zij de lucht hier niet verdragen kon, „En dit is het meubilair, mevrouw," zei de notaris, met een blik in het rond. „Zooals u weet heeft wijlen uw schoou- vader alles vermaakt aan juffrouw Andriessen. Ik heb het u laten lezen...." „Jawel, jawel," viel zij hem met een hooge stem in de rede. „Dat interes seert me allemaal niet. Maar is er niet méér geld aanwezig dan die paar honderd gulden op de spaarbank? Ik dacht, dat mijn schoonvader nogal bemiddeld was." „Was, mevrouw, maar de laatste jaren niet meer. Hij haalde geregeld elke maand het geld voor zijn onder houd van de spaarbank. En dit was het laatste. Van die paar honderd gulden moet ook nog drie maanden loon af voor juffrouw Andriessen." „Ik begrijp het niet," zei ze veront waardigd, „ik dacht dat er veel meer was," en daarbij keek ze me aan met een blik, die hoekdeelen sprak. En ik begréép haar ook ze was beslist overtuigd, dat ik een handje had ge holpen, om dat veronderstelde kapitaal te doen verdwijnen. Ik was woest, maar ter wille van den notaris hield ik me in. „Die klok is ook nog van u," wéés ik naar den wand haar beleedigenden blik met een uitdaging beantwoordend. „0 ja, die klok," bromde de notaris. „Herinnert u het zich: het staat in het testament." Met een vluchtigen blik keek zij naai de klok en wendde zich plotseling minachtend af. .„Dié mag dat mensch ook wel houden," zei ze smalend en daarop liep zij naax de deux en verdween. Om den mond van den notaris zag ik een raadselachtigen glimlach spelen, toen hij haar volgde. De herfst brak aan en op het stille dorpskerkhof speelden de warrelende blaren krijgertje langs en over de gra- I ven. Hooit kon ik daar passeeren, of ik moest aan het. verlaten graf van Jacob Elzerman denken, waarom geen mensch zich bekommerde en waarop niemand ooit een traan had gestort. Het is hard te moeten sterven zonder nabestaanden. I die een vrome of liefdevolle gedachte aan ons wijden, maar nog harder is het S/of op blz. 32 In een japon, die het merk Bleyle draagt, kunt U vol ver trouwen hebben Bleyle-kleeding is met voorbeeldige zorg ontworpen en uitgevoerd, ze is modieus maar niet opzichtig, dus van een degelijke voornaamheid Hoe heerlijk en gemak kelijk Bleyle-japonnen zitten, zult U het beste onderviuden, als U, zonder eenige verplichting, enkele japonnen aanpast. Vraagt het adres van den dichtstbijzijnden leverancier aismede alle gewenschte in lichtingen aan L. Zaalberg. Prinses Marielaan 16a. Wassenaar 100% zuiver wollen kamgaren

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 13