GROND EEN VESTINGGORDEL Een exclusteve reportage van België's nieuwe verdedigingslinie OIVDER DEIN Moderne vestingbouwkundeOnder het liefelijke landschap van het rensgebied strekken de eindelooze gangen zich wit, die de belangrijke punten van het verdedigingsstelsel verbinden. Oeheel onzichtbaar voor den aanvaller kun nen langs deze onderaardsche wegen manschappen en oorlogsmaterieel worden vervoerd. Hechts op den vloer van deze gang ziet men de losse plavuizen, die de afsluiting vormen van de kanalen, waardooh de elec- trische kabels en het buizennet voor water en luchtverversching loopen. Dreigend doemen de vuurmonden der ondergrondsche forten op in het Belgische grensgebied De gepantserde koepel is zoo geconstrueerd, dat naar alle kanten vuur kan worden gegeven. Elders in dit nummer ziet men, hoe in tijd van oorlog de we reldstad Londen tegen luchtaan vallen zal worden beschermd. Op deze pagina's wordt een ander verdedigingsmiddel in beeld gebracht, eveneens een teeken des tijds. Het is de grensbevei- liging van onzen nabuurstaat België, bestaande uit een uitgebreid samenstel van ondergrondsche fortificaties en versterkte punten. Ruime liften vor men de verbinding tusschen de verschil - lende étages der for ten in de Belgische verdedigingen nie In de ondergroml sche depots der for ten zijn grootc hoeveelheden nor- logsmaterieel opge slagen, 'n Magazijn voor klein afweer geschut en machine- Het voorbeeld volgend van zijn V001- maligen bondgenoot tijdens den groo- ten wereldoorlog, beeft onze buurstaat België aan zijn grenzen een nieuwe forten- linie neergeworpen, die bij de landsverdedi ging van de grootste beteekenis zal blijken te zijn. Naar bet voorbeeld der Franscke Maginot-linie. het uitgebreide systeem van ondergrondsche vestingen en versterkingen, dat genoemd werd naar zijn ont werper, wijlen den Franseken minis ter van oorlog André Maginot, zijn ook de verdedigingslinies aan de Belgische grens uitgevoerd. Het systeem, dat men het sterkste en onneembaarste acht van alle, welke ooit ter wereld hebben be staan, berust op de nauwe ver binding en samenwerking van een serie geweldig versterkte kazematten, welke elkander onderling completeeren en steu nen door vuurmonden, welke te zamen 't geheele voorterrein kunnen bestrijken. Diepgelegen, bomvrije galerijen, kilometers lang, verbinden deze ondergrondsche «ves tingen met elkander. Waren de sleutelpunten in den laatsten wereldbrand, men denke slechts aan Luiks fortengordel en dien rond Namen, alle hoofd zakelijk boven den grond gelegen, bij deze nieuwe fortificaties ziet men hiervan zoo goed als niets meer. xllles ligt onder den grond en daar, waar de vuurmonden, de periscopen en een

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 14