w .a— -• strijkt men een rivier Een veld met z.g. asperges"ijzeren spoorstaven, aan de uiteinden met klom- Rechts: Met dit van buiten pen beton, verzwaard, die het optrekken der vijandelijke tanks moeten tegen- door struikgewas gecamou- houden. Hiervoor liggen landmijnen verspreid, en dwars er doorheen heep fleerd machinegeweer be- men een zware prikkeldraadversperring aangebracht. enkele luchtkoker naar buiten steken, worden deze nog zorgvuldig aan het oog onttrokken door boomen en struikgewas. Ook de vooruitgeschoven posten zijn door onderaardsche gangen met de hoofdverdedi gingslinie verbonden. Deze galerijen kunnen op hun beurt door stalen pantserdeuren worden gesloten en zoo noodig geheel vernield. Doch de snelle nadering over den beganen grond wordt bovendien belet door allerlei hindernissen, zooals draadversper ringen, ten deele ingegraven rails, die men in soldaten-jargon „asperges" noemt, landmijnen, tank vallen en zoo verder. Het beton, waaruit kazematten en gangen zijn opgetrokken, is bijzonder sterk en dik en wordt nog beschermd door een zware grondlaag, waaronder het verborgen ligt. Electrische apparaten zorgen voor de luchtverversching en beletten het binnendringen van gifgassen. Ook in de onderaardsche vestingwerken is goed gezorgd voor het welzijn der bezettingstroepen: oefen- en rustlokalen en zelfs hospitalen voor gewonden en zieken zijn overal aanwezig. Goedkoop is het aanleggen van een dergelijke verdedigingslinie nu bepaald niet. Wanneer men weet dat Frankrijk van twee tot vier millioen betaalde per strekkenden kilometer, kan men nagaan, hoe enorm veel ook zelfs onzen kleinen nabuurstaat deze Maginot-linie moet hebben gekost. Onze foto-serie tot nu toe verschenen in de geïllustreerde bladen nog slechts schetsmatige teeke- ningen geeft een imieken kijk op de nieuwe verdedigingswerken langs de Belgische grens, waarbij men intusschen alleen slechts hopen kan, dat ze door hun onneembaarheid inderdaad waarborgen zullen kunnen zijn voor het bewaren van den vrede. En al kunnen vestingen alleen den oorlog niet voorkomen, al is er ook een stevige dosis goeden wil noodig, men kan slechts den wensch uiten dat deze bij alle betrokken partijen en regeerders in voldoende mate aanwezig zal blijken te zijn. Zoo ooit dan geldt hier het spreekwoord: een gewaarschuwd man telt voor twee. Alle machines worden van deze centrale uit electriseh bediend. Ver van de oppervlakte, meter diep, liggen de chambrees der manschappen. Onder: Beserve-filter- materiaal voor hét zui veren van de lucht, in de kazematten is voor een langdurig verblijf noodzakelijk.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 15