prins. De Fransehe regeering nam deze bijna ridder lijke liefdesidylle op met kenmerkende Fransehe galanterie, stelde een gouverneur aan en kende de schoone heerscheres van het eiland Moheli, die voor haar ge üefde een koninkrijk al was het nog zoo klem had opgegeven, een jaar geld toe van 10.000 francs, om er in Cléry haar staat en stand op te houden als een door de republiek erkende koningin. Eilacie: de Fransehe franc- heeft negen tienden van zijn "waarde ingeboet, en men kan zich de veront waar digi ng van de inmiddels ver ouderde kleine koningin Salimba Ma chimba indenken, dat de Fransehe regeering er nimmer aan gedacht heeft, om deze uitkeering op het peil te houden der vroegere waarde. Het fraaie landhuis van vijfentwintig, dertig jaar geleden is geheel ver vallen tot een armzalige boeren hoeve, waaruit langzamerhand alle verdwenen is, dat herin nerde aan de kleine, ko ninklijke hofhouding van weleer. Ze heeft op het oogenblik de republiek zelfs een proces aangedaan, om te verkrijgen dat de 10.00»> franes haar in goudwaarde uitbetaald zullen worden, opdat zij het koninklijk hof van Cléry weer in zijn volle glorie kan herstellen. Hoe het er intusschen in de huidige hofhouding van koningin Maehimba naar toe gaat, kan men zien op de afbeeldingen, waarmee we dit kleine brokje geschiedenis ver luchten en waarop alle vroegere glorie en koninklijke waardigheid is inge- schrompeld tot de typische soberheid en den eenvoud, welke van het Fransehe leven op het platteland de charme uitmaken. HechtsKoningin Maehimba doet zelf iederen dag het huishouden en kookt haar eigen potje. De „prins-gemaal" Camille Paul, die voor ruim dertig jaren het hart veroverde van koningin Maehimba, toen een jeugdige schoonheid van twintig lentes. Zijn jacht geweer zorgt voor eenige af wisseling in het menu der koninklijke keuken aan het hof te Cléry. Onder: Eet landhuis te Cléry waar koningin Maehimba ruim dertig jaar geleden haar intrek nam na haar huwelijk met den Fran sehen gendarme Camille Paul. Het eeuwig groene eiland Moheli, zooals het zich voordoet aan den reiziger in de wateren van den Comoren- archipel, de eilandengroep, welke staat onder het protectoraat der Fransehe republiek. -X

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 7