u lang W0&&&S ï^p| a. k> \viakte can Chili omringen uitbundig, maar de lamaks, beide slachtoffers niet einden, begonnen ze hevig en en liet resultaat is (tonische aardbeving, een (verwoeste steden en der- '<Jii<i slachtoffers. Men leeft i|i als liet ware op een -)■ rand, die elk oogenblik onder de voeten kan wegglijden. Maar deze rand is voor '11 deel buitengewoon vruchtbaar, voor '11 ander deel bevat hij veel ertsen en bovendien is liet landschap bijzon der afwisselend, soms grootsch, soms liefelijk, duizenden nieters liooge bergen naast uitgestrekte spiegelgladde meren. Men kan in dit land zijn eigen klimaat kiezen zonder het te verlaten, alleen moet men zich als Europeaan niet in de richting vergissenis het 'n beetje te warm in Santiago, dan gaat men naar het zuiden, en begint daar sneeuw te vallen, dan trekt men naar het noorden. Geen wonder, «lat de ('hileuen. al leven zij ook voortdurend in angst voor aardbevingen en vulka nische uitbarstingen, van hun ge boortegrond houden en haastig weer aan liet bouwen slaan, zoo dra een catastrophe het land heeft getroffen. Want hoewel de dreiging blijft bestaan en men niet weet of op de zooeven doorstane ramp niet een andere zal volgen, de menseli vergeet het leed op vader- landschen bodem ondervonden snel ler dan een tegenslag in onbe kende, verre gewesten. De aarde is in Noord-Chili niet alleen ran boven gezien kaal en troos teloos. Boven de tweeduizend meter is er bijna geen plantengroei meer te vinden. Alleen de bergschapen vinden hier en daar hun voedsel in ile woestenij van steen. A oord-l hi li is troosteloos kaal. Het land is roodbruin en wekt den indruk van een landkaart in reliëf. Hoewel deze streek er armoedig uitziet, is zij rijk. Weliswaar is de salpeterindustrie voor een goed deel verdwenen, maar er liggen nog groote ertslagen. voor namelijk van kaper, op een grondige exploitatie te wachten. In 't noorden van Chili treil men dikwijls rervullen steden aan. Zij zijn niet het slachtoffer geworden van een aardbeving doch eenvoudig door de bewoners verlaten, nu de beroemde Chili-salpeter niet meer zoo'n belangrijk exportartikel is. daar de kunstmatig gefabriceerde salpeter den natuurlijkenkunstmest van de markt verdreven heelt. Het Andes-gebergte, op den achtergrond de hoogste top. de Aconcagua, van 7200 meter. Men beschouwt de Andes als het moeilijkste gebergte ter wereld voor den overtocht per vliegtuig en 'f heeft jaren geduurd voor men er toe kon besluiten een regel/matigen dienst in te stellen. De machines vliegen hier op 0000-8000 meter, daar ze anders gevaar Ion- pen door de sterke valwinden tegen de rotsen geslingerd te worden. Het zuiden van Chili is beroemd om. de schoonheid van het landschap. De Cordillera is hier op verschillende plaatsen doorbroken en aan den voet. van alleenstaande vulkanen liggen prachtige meren. Op de reehtsche foto zien wij het Nahuel-Huapi - meer, gelegen nabij den Osorno-vulkaan

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 21