IW De tomaat op z'n best heet „Rijno"! Studeer techniek thuis! 27 een flinke zakenman, maar geen opvoe- Je moet sterk zijn, want je zult veel te der. De oude Neist, was de meening dragen krijgen. Wees een man en zie de toegedaan, dat een jong boompje van- gevolgen van je daad moedig onder het zelf wel opgroeide en geen bescherming oog. Alleen karakterlooze slappelingen en verpleging noodig had als de verbergen zich voor de gevolgen van stam maar goed was, waaraan de loot hun kwaad. Het ongelukkige is nu ontsproten was. Hij had zijn jongens eenmaal geschied en gedane zaken hun eigen weg laten gaan. Was het nu nemen geen keer. Gedraag je als een zoo verwonderlijk, dat de eerste levens- kerel en niet als een lafaard. storm dezen jongen boom had neer- Peter liet zijn hoofd diep op zijn geveld'? Jarenlang had hij niet anders borst zinken. gehoord dan van schieten en moorden „Denk nu niet, dat alles verloren is, en het was hem zelfs voorgesteld als een Peter. Je hebt het leven nog voor je! verdienstelijke daad. Maar hij had niet Het zijn niet de slechtste mensehen, die geweten wat het beteekende een meneih vroeg in het vuur komen en op het te dooden. Nu wist hij het. Toen baas aambeeld van het leven harde slagen Kugel in dat vertwijfelde jongensge- krijgen. Ook het ijzer moet gehard en zicht keek, beving hem een innig mede- gesmeed worden, wil het een goeden lijden. en nuttigen vorm krijgen. Er zijn meer Het was donker geworden in de menschen, die in hun jeugd een onbe- smederijalleen het vuur in den smids- zonnen en leelijke daad hebben begaan haard verspreidde nog een mat schijnsel en die later toch bruikbare en nuttige en in dat schijnsel glom het aambeeld, leden der maatschappij zijn geworden, waarop het ijzer koud geworden was. Je moet alleen niet wanhopen. En je Toen de smid sprak klonk zijn stem moet je hart vrij houden van haat en bewogen en zoo zacht, als zij misschien afgunst. Dan komt alles nog terecht, nooit eerder had geklonken. Denk aan je broers en aan je vader!" „Peter, m'n beste jongen, het is .„Het is alleen omdat ik aan hen denk. vreeselijk, wat ik aan heb moeten dat ik mij niet allang bij het gerecht liooren. Ben ik de eerste, wien je deze heb aangemeld...." mompelde- Peter, ongelukkige geschiedenis hebt verteld?" „Dat is mooi van je, Peter, dat je „Ja," antwoordde Peter dof. je schaamt voor de schande, die je over „Het is braaf, dat je naar me bent hen brengt. Neen, een gemeene moor- toegekomen, jongen. Nu weet ik ten denaar ben je niet. Dat zullen de minste zeker, dat onze Hans het niet rechters ook wel beespeuren. Er is ten gedaan heeft. Maar verheugen kan ik slotte heel veel, dat voor je pleit. Heel mij niet in zijn onschuld. Neen, ver- veel, heel veel...." heugen kan ik mij niet, want ik denk Plotseling klonken er zware hoef- aan jou en aan je vader...." slagen daarbuiten, die. nader kwamen Hieronymus Kugel was heelemaal en voor de smederij stil hielden, geen redenaar, noch 'n zedenmeester, „Daar komt iemand, Peter," besloot maar bij den aanblik van dien jongen, de smid haastig. „Ga nu maar gauw- in w-ien alles om troost en hulp scheen naar huis ik moet de zaak eerst eens te bedelen, drong zijn hart hem naar grondig overdenken, voor ik je raad de tong. kan geven. Het is me zoo onverwacht „Het is een groot kwaad, Peter, als op het dak gevallen, dat ik zelf niet men den haat in zijn hart toelaat, want weet wat te beginnen. Kom morgen de haat is de vader van heel veel boos- hier terug, morgen vroeg. Dan zullen beid. De kiem van den haat verstikt we nog eens overleggen. En, jongen, al't goede in den mensch, mijn jongen!" houd je dapper. Wij zullen samen den De stem van den ouden smid sloeg besten weg voor je zoeken. Mij kun je plotseling over en klonk thans ruw en vertrouwen. Ik zal alles voor je doen. barsch: „Maar dien haat had je niet wat ik kan. Kom je dus morgen?" van jezelf, Peter. De kiem hebben ande- „Ja, ik kom," beloofde Peter en stevig ren geplant. Daarmee zullen je rechters beantwoordde hij den harden handdruk ook rekening moeten houden." van den smid. Nu werd zijn stem weer week en Het was Grieger, de voerman, die met zacht, als die van een vrouw. „Als de zijn wagen voor de smederij stond. Hij haat iemand aan het hart klopt, dan verlangde dat de smid dé wielkronen mag men nooit naar zijn influisteringen na zou trekken. Grieger verwonderde ei- luisteren. De mensch moet ook een zich over dat de anders zoo spraakzame onrecht kunnen verdragen. Waar zou smid hem nauwelijks goeden avond het heen moeten, als iedereen zijn eigen wenschte en zijn opdracht zonder een rechter wilde zijn, om zich te wreken? woord te spreken aannam. Hij was Eén staat er boven ons, die waakt en echter een man, die tact bezat en dus leidt. En geloof mij, mijn jongen. Hij spande hij de paarden uit en ging er vergeet nooit! De zonde is een gevaarlijk mee weg. Als men een zoon in de ge- iets en zij vervolgt het hardnekkigs! vangenis had zitten, die van moord hem, die haar pleegde. De zonde wreekt beschuldigd werd, verging iemand het zich het eerst aan den zondaar zelf. lachen en praten wel. Daarom zag hij De oude Krauert is begonnen de kiem maar van een buurpraatje af. van het kwaad te leggen en nu oogst Hieronymus Kugel keerde in de hij wat hij gezaaid heeft. Zijn eenige smederij terug. Maar zijn sterke smids- zoon is gevallen, als slachtoffer van zijn handen lieten hamer en tang rusten. eigen laagheid en bedrogHij leunde tegen het aambeeld en De smid zweeg en trok zich terug van kruiste zijn armen over de breede borst, de deur. Vooreen der gereedschapstafels Wie zou ooit gedacht hebben, dat bleef hij staan en daar vervolgde hij het raadsel van dien geheimzinnigen zijn vermaan. moord zoo spoedig en verrassend opge- „Ik zal je niet berispen, Peter. Dat lost zou worden? Al had hij zijn zoon zullen anderen doen en dat zullen ook Hans niet tot zoo'n daad in staat ge- de volgende jaren doen. Ik kan het je acht, toch had hij de laatste dagen een niet besparenMaar, jongen, luister naar angstig gevoel niet van zich af kunnen wat ik zeg: wanhoop niet! Laat de zetten. wanhoop geen meester over je worden. Wordi vervolgd nANé?lf,A.MA' t'fi'lasmenl weekblad. Verschijnt Donderdags. Tezamen met een der periodieken f I tal, Amsterdam. Groot Rotterdam. 'sGravenhape in Beeld. Ons Land, Ons Zuiden of Ons Zeeland- l „i per kwartaal of f 0.1214 per week. Franco per post f 1.73 per kwartaal bij vooruitbetaling. Omen per jaar bij vooruitbetaling. Voor postabonnementen en adreswijzigingen van post, «ïïe?Stn. gelieve men zich uitsluitend te wenden tot bet bureau te Haarlem. Bureaux HAARLEM, Nassaulaan 51. Tel. Int. 13866. Giro nr. 142700. AMSTERDAM. Voorburgwal 262. !010HI°" !mTvVvu\°/ i('T' "r- 97V4('' ROTTERDAM. Stationsweg 24. Telefoon Interc. ">054(1. Giro nr. Tit sGRAYFAHAGE. Stationsweg 95. lel. luiere. !U66t>. Giro nr. 43141. UTRECHT Biltstraat 14' telefoon Interc. 13473. Giro nr. 149597. 's HERTOGENBOSCH. Stationsweg 27. Telefoon Interc. 4->s(ü Giro nr. 129750. MAAST RICH IStationsstraat 20. 'Tel. Interc. 3831. Giro nr. 124690. VI1SS1NGFN Knd- tuttsstraat ->. I el. SI. De voorwaarden van onze gratis ongevallenverzekering zijn op aanvraag verkrijgbaar. GR. TUBE 50 ct. KL. TUBE 35 ct. ....r. BOROM AG, Keizersgr. 6 Amsterdam. Telefoon 48256 Thans brengen wij ook Macleans Peroxide Dentifrice a 35 ct. per doos en Macleans Peroxide Tandpoeder a 371/2 ct. per bus. ,,De beroemde Macleans artikelen zijn onmisbaar voor een juiste verzorging van het gebit. Gele tanden worden wit, evenals rookers-tanden." „Rijno" Tomatensap heeft het hooge vitamine gehalte der tersche tomaten dank zij de speciale, gepatenteerde bereidingswijze, die 't uitsluitend eigendom der Mij. ,,Dc Betuwe" is. RIJNO tomatensap wordt immers noch gekookt, noch bevat het kleurstoffen of con serveermiddelen. Daarom is Rijno zooveel* beter dan tomatensappen, die door hitte worden gesteriliseerd. De Tomaat op z'n best... dat is Rijno tomatensapHet heele jaar door In hei Maandblad v. Kindergeneeskunde kunt U lezen waarom H.H. Doktoren RIJNO voor schrijven en waarom van eike 10 belangrijke Kinderziekenhuizen in ons land er zeker negen RIJNO gebruiken. H. H. Doktoren kunnen zich bij de Alt/. De Beluue" steed;, overtuigen tan de bereidingswijze vanRijno" Tomatensap. Rijno Sap rati de Tomaat, geeft gezondheid in 't kwadraat. Eischt voor Jams cn alle andere Fruit-producten steeds den naam Ml). „DE BETUWE "Ti:-I. Overdag Pr< d© kortst© WGCJ naar degelijke theoretische kennis. 120 leraren, 200 leerv., 5000 cursisten. Het Nederland- sche Technicum met ruim 25 jaar ervaring. J. ROTHUIZEN en F. WIND ARNHEM Burgerlijke Bouwkunde, Architectuur, Meubel- en Schildertechniek, Water en Wegenbouw, Beton bouw, Werktuigbouw kunde, Auto- en VJiegtuig- techniek, Electrotechniek, Radio techniek, Chemische Techn., Speciale Cursussen. COUPON Zend deze coupon voor kosteloos prospectus P4

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 27