üStèjm In liet begin van onze jaartelling begon men bij de rechtspraak ook reeds onderscheid te maken of een misdaad of vergrijp al dan niet met voorbedachten rade gepleegd was, of er noodzaak of verweer in 't spel was. Het Eomeinsche recht lieeft veel van 't primitieve en rnwe in de rechtspraak voorgoed verban nen. Uit dit Romeinsche recht is ook de internationale rechtspraak gegroeid zooals wij die lieden ten dage kennen. Toch bleef men in de verschillende landen van Europa met de overtreders der wet langen tijd lieel wat hardhandiger om springen dan in onze dagen. Als wij lezen over de lijfstraffen, die in de middeleeuwen nog werden toege past, rijzen onze haren dikwijls steil overeind, terwijl er van'den anderen kant vaak ook iets lach wekkends in schuilt. De interessan te voorbeelden van rechtspraak in vroeger eeuwen, op deze pagina's afgedrukt, zeggen meer dan ellen lange uiteenzettingen vermogen. Ieder volk rekende op eigen manier met z'n booswichten af. De strooper werd door een der boschwachters betrapt en naar het ridderslot gevoerd, waar hem bestraffing wachtte. In den tijd der ridders en lijfeigenen, toen de steden nog niet in opkomst waren, teas ieder feodaal heer zijn eigen rechter. Vaak was zijn recht spraak wreeder en kortzich- tiger dan die der vrije natuur volken uit de alleroudste tijden. In den loop der eeuwen groeide de rechtspleging tot den vorm. waarin we haar tegenwoordig kennen Fransche advocaten op weg naar de zitting, naar een schilderij van dean Beraud uit t einde van de vorige eeuw. Oneerlijke kooplieden werden „ten toongesteld als bijgaande plaat in beeld brengt. Op stuk papier staat geschreven, waaraan de gestrafte zich schuldig maakte. Veel plagerijen moest hij machteloos verduren. Ben ernstigen terugval beleefde de rechtspraak in Frankrijk tijdens de bloedige dagen der revolutie. Een scène voor het Tribunaal. Ontelbaar zijn degenen, die in die dagen tonder vorm van proces werden gedood. Op kwaadspreeksters was men in de middeleeuwen bijzonder gebeten. Men plaatste haar 'n zonderlinge kroon op 't hoofd en zette haar dan te kijk op hoeken van straten en pleinen. De jeugd kon ongehinderd plagen en sarren.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 3