I» het daglicht onderzoekt men den glans. Ken apotheker kan zijn vergiften niet nauwkeuriger afwegen dan die samen met den vorm dikwijls van meer een handelaar zijn parels. Men gebruikt ouderwetsehe gewich- belang is voorde prijsbepaling dan de grootte. ten, die in de zestiende eeuw door de Portugeezen zijn ingevoerd. Het bezit van parels is een bijzondere luxe en daardoor hangt de prijs af van den econo- wisehen toestand, van de tendenz op de groote beurzen in Europa en Amerika. Zakken de koersen, dan zakken de parels mee, stijgen ze, dan is er ook weer meer vraag naar deze witte bolletjes, die men ten slotte alleen maar om zijn hals kan hangen. In den laatsten tijd zakten ze snel en stegen langzaam, want valsclie parels en gekweekte parels, die vroeger dooi' iedere vrouw vol verachting in een hoek geslingerd wei-den, zijn tegenwoordig mode. Zelfs de gelukkige eigenaressen van echte parels dragen dikwijls een imitatie en laten het origineel rustig in 3? een safe liggen. En toch zou de prijs van echte, heel erg origineel- echte, uit de zee opgedoken parels moeten stijgen, doordat de oesterban- ken aan de kusten van de Perzische Golf, in de buurt van C'eylon, Indië, Japan en China niet zooveel energie worden geplunderd, dat er een dag moet komen, waarop de oester niet meer zoo snel kan produceeren als de menscli oogst en dan is het afge- loopen. Wel zijn er aan enkele kusten zee- stroomingen, die de banken zoo nu en dan met slib bedekken, zoodat de oesters tijd hebben hun parels in alle zielsrust aan te dikken, maar deze stroomingen zijn te zeldzaam om veel effect te hebben. En toeh is de parelvisscherij nog niet „gemechani seerd", duikpakken schijnen niet zoo goed te vol doen, want gewoonlijk springen de mannen alleen maar met een steen, een mes en een net te water, schieten langs haaien en ander ongedierte, glijden snel naar beneden, snijden snel veertig a vijftig oesters van hun standplaats, trekken aan het touw en laten zich ophalen. Allemaal in zeventig seconden. Vele parelvisschers hebben hun „eigen" banken, die strikt geheim gehouden worden en desnoods tegen indringers worden verdedigd. Muiterij op de schepen wordt voorkomen, doordat de be manning uit leden van heel verschillende bevolkingsgroepen be staat, die nooit ge- meene zaak zullen maken. Diefstal wordt -■■w_f u t Behalve de bijzonder mooie exemplaren wor den alle parels gezeefd en zoo naar de grootte gesorteerd. Men springt er mee om. alsof het glazen kralen zijn en toch komt het zelden voor. dat er een gesto len wordt. Xa den koop teekent de boekhouder de transactie in zijn boeken <rp. verhinderd door streng toe zicht en door verbod van de overheid om in parels te handelen als men daar geen vergunning toe heeft. Zoo heeft de duiker niet veel kans zijn omstandig heden met één slag te ver beteren en ziet hij de kost bare kralen van boord rollen in de zakken van de handelaars, die er mee omgaan, alsof het groene erwten waren. Oroote parelhandelaars be zegelen, den koop met 'n hand druk onder een Bedoeïnen- boernoes.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 7