ROBINSON CRUSOË HET EILAND *«*"2 Is we 't verhaal mogen gelooven, dan is de beroemde Robinson Crusoë niet in 'n geweldigen storm, waarbij zijn schip te pletter sloeg, op een onbewoond eiland terecht gekomen, maar aan land gezet, omdat hij ruzie met zijn kapitein kreeg. Ook behoorde hij niet Links ziet men de aankomst van 'n vlet met proviand en stukgoederen opJuan Fernandez. Het schip, dat voor 'n regelmatige verbinding met de buitenwereld zorgt, komt niet aan den wal, daar de deining te sterk is. Het schilderachtige eiland Juam Fernandez, 000 km. van de kust van Chili verwijderd, eens de woonplaats van Alexander Selkirk, naar wiens lotgevallen Daniel Defoe „De avonturen van Robinson Crusoëschreef. Voor de kust ziet men booten bezig niet de kreeftenvangst. Het kwam in de 17e en 18e eeuw tamelijk dik wijls voor, dat zeelieden gedwongen waren een tijdlang op 'n onbewoond eiland verblijf te houden; uit onze eigen geschie denis kennen wij de over wintering op Nova-Zem- bla en op Spitsbergen: storm, ijs, ziekte onder de bemanning deden den kapitein dikwijls besluiten de reis te onderbreken en gunstiger omstandigheden af te wachten om haar pas later voort te zetten. Maar het kwam ook voor, dat slechts één man aan wal gezet werd, hetzij omdat hij een of andere misdaad begaan had of omdat hij weerspannig geweest was. Zoo'n straf was wel bijzonder zwaar, want meestal zag de veroordeelde zijn vaderland nooit terug. Muur hij heette Alexander Selkirk tot de bemanning van een eerzaam koopvaar dijschip en hij heette zelfs niet eens Robinson Crusoë. De „werkelijke" held van den beroemden roman van Daniel Defoe was een zekere Ale xander Selkirk, stuurman op het kaperschip Cinqueports onder kapitein Dampier. Deze Alexander Selkirk was nogal opvliegend van aard en zijn kapitein was ook niet een van de kalm- sten. Zoo gebeurde het dan wel eens, dat beide officieren ruzie kregen en aangezien Dampier de hoogste in rang was, trok Alexander ge woonlijk aan het kortste eind. Op zekeren dag kruiste men in de buurt Het klimaat is buitengewoon zacht. Selkirk zal dus geen koude geleden hebben, maar wel heeft hij zich tegen den overvhedigen regenval in den winter moeten beschermen. Een bewoner lceert met zijn zoon uit het oerwoud terug met een lading palmhout.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 4