de kofbeambten zich melden en hadden er kortere of langere besprekingen plaats. Daarna baadde en kleedde de vorst zich. Tijdens het kleeden nam de soesoehoenan zijn zéér eenvoudig ontbijt: een kop thee met een paar sneetjes brood. De dagelijksche dracht van den vorst bestond uit een gebatikte kaïn en een overkleed van geweven stof met bloem - versiering. In z'n gordel droeg de soenan een oude, heilige kris, de hoofddoek werd als een band om het hoofd gelegd, zoodat de schedel bloot bleef. Om elf uur 's morgens begonnen een paar werkuren, die geheel aan regeeringszaken waren gewijd, waarna om half twee een vrouwelijke kratonbeambte kwam melden, dat de ratoe hemas (des keizers gemalin) bericht zond van het gereed zijn van de rijsttafel. Daarop begaf de vorst zich naar de eetzaal, waar hij met z'n gemalin, de volwassen ongehuwde dochters en enkele kleindochters, die in den kraton waren opgenomen, het middagmaal gebruikte. Na de lunch trok de vorst zieli in zijn particuliere vertrekken terug om te rusten, waarna hij zich des avonds weer kleedde als des morgens. Pas om één uur in den nacht werd de avondmaaltijd genoten. De ontspanning van Pakoe Boewono X bestond in biljartspel, een spelletje kaart of rijtoeren door Solo. Als zijn zoon en opvolger zijns vaders voetsporen drukt, dan kan Solo tevreden zijn. Maar.... de nieuwe soesoehoenan is een kind van den nieuweren tijd, dus verwacht men nóg meer van hem! Doch men is er zeker van, dat deze het in hem gestelde vertrouwen niet zal beschamen. M. VAN DER IIILST De vier oudste zoons van Pakoe Boewono X. Tweede ran links: Pangeran Hangkabeki, die zijn vader zal opvolgen. De prinsen zijn gekleed inSoloosch hojgewaad. can het paleis om de trommels te slaan. De kanonnen bulderden en vijf dagen dus een volle Javaansche week word er in den kraton feest gevierd om vreugde te betoenen over de geboorte van raden Mas iuesti Sajidinmalikoelkoesuo, zooals het prinsje werd genoemd. Toen het prinsje drie jaar oud was, benoemde de Nederlandsche regeering het officieel tot kroonprins, onder den naam en titel van Ivand- jeitg Goesti Pangeran Adipati Anom Hamengkoe Negoio Soedibijo Rodjo Poetro Narendro Mataram V. Het zou een heele toer zijn uiteen te zetten, wat deze namen allemaal beteekenen en waarom deze gekozen werden. De kroonprins genoot de gewone opvoeding van prinsen van den bloede. Men was toen nog niet zoover, dat men een eenigszins wetenschappelijke of literaire opvoeding voor oen toekomstig vorst noodig achtte. In 1884, dus op achttien jarigen leeftijd, werd de kroonprins benoemd tot luitenant-kolonel bij den generalen staf en op zesentwintigjarigen leeftijd tot kolonel. Toen was reeds het einde van den ouden keizer nabij. Deze overleed namelijk 10 Maart 1893 en v eertien dagen later nam de regeering van den nu gestorven vorst een aanvang. (Onder de boven vermelde namen en titels aanvaardde do soenan liet bewind.) En deze regeering is een gezegende ge weest, vooral omdat Pakoe Boewono X het oor leende aan de raadgevers, die er hem op wezen, dat het getij verliep en dat de bakens verzet moesten worden. Het is uitermate moeilijk in dit bestek een opsom ming te geven van de vele wijzigingen, welke er in het Solosche staatsbestuur enz. plaats vonden tij dens de regeering van Pakoe Boewono X. Wij noe men hier slechts: algeheele verandering van het financieel beheer (tot dusverre was er geen schei ding tusschen de staatsfinanciën en de civiele lijst), wijzigingen in belastingwezen en agrarisch stelsel, af schaffing van het feodale apanagestelsel, waarbij leenmannen grond en menschen van den vorst in pacht kregen, erkenning van de grondrechten der bevolking etc. Dit wat betreft de belangrijke „regeeringsdaden" van den soesoehoenan, waarbij deze hoofdzakelijk een weg ging, welke door het Europeesch bestuur was uitgestippeld. En nu enkele bijzonderheden uit het meer parti culiere leven van den gestorven vorst, het leven in den kraton. De kraton, het paleis, heter nog de paleisstad, is een aaneenschakeling van gehouwen, welke in totaal een oppervlakte beslaat van 'driehonderd vijftigduizend vierkante meter. In deze ruimte, die door een ringmuur is omgeven, wonen ongeveer zesduizend mensehen. In den ringmuur zijn vier poorten, die gewoonlijk des avonds om tien uur wor- De soesoehoenan Pakoe Boewono X schrijdend naar de officieels receptie ter gelegenheid van zijn 72en verjaardag. Xaar Europeesche jaarrekening was de soesoehoenan toen 70 jaar. De soesoehoenan met vrou welijke hof dignitarissen, die regalia., poesaka etc. ver voeren. Naast den soenan: een vrouwelijke dwerg, die een gouden (sirih-) spuwbak draagt. den gesloten, zoodat de „inwoners" dan (tot 's mor gens zes uur) van de buitenwereld zijn afgesloten. In het centrum van dezen kraton is de tjepoeri, waar de vorst, met achthonderd menschen, die tot familie en hofhouding belmoren, verblijf houdt. In deze tjepoeri huist de Javaansche vorst en leeft een leven, dat voor Europeanen in vele opzichten een gesloten hoek is. Oók ten opzichte van Pakoe Boewono X was dat zoo. Men kende den soesoe hoenan bijna niet anders dan zooals hij zich oen enkele maal buiten Soerakarta vertoonde, gewoonlijk met een rijk en kleurig gevolg, met tientallen diena ren. Zij, die voor een kratonfeest worden uitgeuoodigd of die tijdens een receptie hun opwachting maakten, zagen hem in generaalsuniform of in sierlijke Javaan sche vorstendracht en versierd met vele eereteekenen. Maar op andere dagen, als er geen receptie was, als officieele dracht achterwege kon blijven en officieele plichten rustten, hoe was 's vorsten leven dan? Direct na het ontwaken van den vorst kwamen Tijdens een verblijf in Batavia brengt de soesoehoenan een bezoek aan het graf van een bekend Arabier Said Aleydroes.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 15