HET IJS IS GEBROKEN! Vreugde, en leed op de kust van Groenland v In liet pakijs ran de Xoordclijke IJszee is er meestal geen doorkomen aan. Men maakt het schip eenroitdig aan 'n ijsveld rast. gunt zichzelf en het vaartuig deze onvrijwillige rust en wacht op een gunstige gelegenheid om door te breken. /W ls wij al niet meer we- ten, of we in den afge- loopen winter wel ijs J I gehad hebben of niet, I zit men een twintigtal graden noordelijker op ons halfrond nog uit te kijken op een eindelooze ijsvlakte, die maar niet wil verdwijnen. Al is de temperatuur reeds dagen lang boven het vriespunt, er komt geen beweging in de starre sneeuwwoes- tijn en pas als het getij en de wind een handje meehelpen scheurt 't ijs in schot sen. Groenland (de naam is, naar men zegt. aan deze onherbergzame streek ge geven door Erik den Rooden, die op deze wijze zijn landgenooten trachtte te verleiden het land te gaan koloniseeren is in den winter heel wat grooter dan in den zomer, want men kan op verschil lende plekken niet nagaan waar de vaste bodem ophoudt en het ijs begint. Aan gezien tot voor kort de Eskimo nauwe lijks in aanraking kwam met (le Euro- peeschebeschavingen de middelen, waar mee hij in zijn onderhoud moest voorzien, uiterst primitief waren, is het dikwijls gebeurd, dat een dorp. dat op jacht was op dit „land naast 't land", verrast werd door de brekende ijsmassa's, waarbij een dikwijls tragisch verloopende terugtocht naar het echte vasteland volgde. Vrouwen en kinderen, die de mannen vergezelden, moesten over de steeds breeder wordende scheuren gebracht worden en naarmate het oponthoud langer duurde werd het gevaar grooter. Door reizigers, die in dien tijd Groenland bezocht hebben, zijn liet harde, verweerde gezicht van een man, die in 'n streng klimaat leeft. Zoodra er open water komt. beginnen de ijsberen plezier in hun leren te krijgen. [>e jeugdige spruiten houden zich nog maar 't liefst aan de zijde van hun moeder.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 20