Halilrah Halitran 1.25 Geneesmiddelen en Geneeswijzen eilbof 23 Van Peter Neist vernam men niets meer en zelfs geen spoor deed vermoe den waarheen hij vertrokken was. Karei Neist was weer in dienst getreden en verbleef ergens in het oosten. Hij schreef vaak naar huis korte, hartelijke brieven, die zijn vader weldadig aan deden en het beste, geneesmiddel waren voor zijn zieken geest. De drie villa's lagen even rustig en vredig, alsof er niets gebeurd was. Ilse bezocht nog de school en leefde terug getrokken met haar moeder. In de villa van Krauert verbleef thans een een zaam echtpaar, want Krauert had zijn dochter Greta naar een voornaam pen sionaat in Zuid-Duitschland gezonden. Barbel, de huishoudster van Herbert Neist die vroeger nooit op de kleintjes had hoeven passen, keerde thans elk dubbeltje om, voor zij het uitgaf en bezuinigde op het kleine huishouden zooveel zij kon. Herbert Neist had het haar niet gezegd, maar zij had heel goed begrepen, dat de goede dagen van vroeger tot het verleden behoorden. Paard en wagen waren reeds lang ver kocht en alle dienstboden ontslagen. De jachtgeweren hingen nutteloos aan de wanden en in de kast ook de weelde van een eigen jachtgebied had Herbert Neist zich moeten ontzeggen. Tegen Kerstmis van 1019 werd zijn zoon Ernst naar een Duitsch lazaret overgebracht. Het had lang geduurd voor hij zoover opgeknapt was, dat hij zonder levensgevaar van Frankrijk naar Duitschland kon worden vervoerd. De jongen zag er jammerlijk uit. Hij was klein en tenger geworden als een kind en kon zich zelfs op krukken nog niet voortbewegen. Twee verplegers ver gezelden hem op de reis. Een granaat scherf had zijn rechterknie verbrijzeld en een tweede zijn linkervoet. De won den wilden niet genezen en herhaalde lijk moest hij nog geopereerd worden voor het verwijderen van heensplin ters. Toen Herbert Neist zijn jongen be schouwde, trok hij zijn wenkbrauwen op en streek met zijn hand over zijn oogen. Was dat werkelijk Ernst? Kreeg hij zóó zijn jongen terug?Maar nauwelijks bespeurde hij een zweem van een glim lach op het uitgemergelde en uitgeteerde gelaat van zijn zoon, of hij dwong zich eveneens tot een opwekkend weerzien. „Vader!" fluisterde Ernst. „Mijn jongen!" antwoordde hij glim lachend, maar innerlijk diep bewogen. „Ik zie er hulpbehoevend uit. vindt u niet „Dat komt allemaal wel weer in orde, Ernst," trachtte hij hem op te beuren. „Ik dank den hemel, dat één van jullie ten minste weer thuis is." Herhert Neist deelde zijn villa in dezen slechten tijd met twee andere families. De tweede etage had hij ver huurd aan een onderwijzer met een groot gezin en op de zolderverdieping had een chauffeur met zijn jonge vrouw z\jn intrek genomen. Toen korten tijd later het lazaret, waarheen Ernst was overgebracht, werd opgeheven, werd hij in het hospitaal in Siegen opgenomen. Het leven van Her- bert Neist bad thans weer inhoud ge kregen; dagelijks begaf hij zich met den trein naar Siegen, om Ernst te bezoe ken. Vele uren bracht hij bij zijn bed door en hij leefde weer heelemaa! op, toen men hem pa lange maanden van hopen en twijfelen eindelijk meedeelde, dat de oude wonden begonnen te heeleu. De daaropvolgende lente was Ernst zoover, dat hij mocht wandelen. Herhert Neist voelde zich plotseling jonger wor den, toen hij het wonder aanschouwde. Zijn gang werd lichter en zijn gebaren resoluut als vroeger. Hij had weer iemand om voor te leven en hield zich opnieuw met plannen bezig. De oude ondernemingsgeest was weer in hem ontwaakt. „Mijn jongens zijn door mijn schuld arm geworden," zei hij energiek, „en ik ben toch minstens verplicht te zorgen, dat zij een behoorlijk bestaan krijgen." Vaak stond hij bij een vroegere molen- sloot zijn plannen Fe overwegen. Hij berekende het verval van het water en het aantal paardekrachten van een modern drijfrad. Op zekeren dag werd hij het met zichzelf eens en kocht liet waterreeht van den ouden molenaar op. „Maar, vader, wat wou je met dat moeras beginnen?" vroeg Ernst ver baasd, toen hij er van hoorde. „Ik heb een idee, mijn jongen." glimlachte Herbert Neist. „Jullie den kon wel dat; de ouderen niet meer met den modernen tijd mee kunneu komen, maar daar vergis je je in. Het is waar, de techniek is ons ver. hoven het hoofd gegroeid, maar er zijn nog zoovéél mogelijkheden. Ze gebruiken tegenwoor dig geen klinknagels meer, heb ik ge hoord en gezien. Het. ijzer wordt ge- lascht. maar voor dat lasschen is zuur stof noodig. nietwaar? Welnu, in deze streek is nog geen zuurstoffabriek en dus bouw ik er een." „Een zuurstoffabriek?" „Juist. Weliswaar is er een groote fabriek nabij Frankfort, maar die con currentie vrees ik niet. Ik kan veel goed- kooper prodtieeeren, want waterkracht kost bijna niets. Daarenboven is het transport van Frankfort naar hier ta melijk duur. Ik zou van hier uit Sieger - land veel goedkooper kunnen bedienen. Hot afzetgebied is groot genoeg. Als ik slechts een derde gedeelte van de industrie in deze streek tot klant krijg, kan ik het bedrijf dag en nacht laten draaien." Ernst moest toegeven, dat een zuur stoffabriek werkelijk goede kansen maakte en levensvatbaarheid bezat. „Maar er zal veel geld voor het in- stalleeren noodig zijn," merkte hij op. „Inderdaad, ik zou over een flink kapitaal moeten kunnen beschikken. Maar daar is misschien wel aan te ko men. Ik heb nog een oud fabrieksmaga- zijn staan vol machines en dat zal ik allemaal verkoopen. Als ik dan nog een geldschieter vind, ben ik waar ik wezen wil. Het is een solide onderneming en ik zou me al erg moeten vergissen, als ik er geen geld voor zou kunnen krijgen Herbert Neist begon weer te werken. Hij rekende en studeerde, ontwierp plannen en verwierp ze weer. Toen zijn ontwerpen eindelijk definitief vast ston den, klampte hij zijn kennissen aan, om hen financieel te interesseeren voor zijn plannen. Welwillend hoorde men hem aan en knikte instemmeud. Het idee was niet kwaad, maar men moest het eerst eens rustig beschouwen. De vestiging van een nieuwe industrie in deze streek, was geen zaak, die men en bagatelle kon behandelen. Dat bad bij ook niet verwacht Herbert Neist beoefende geduld. We ken, maanden verstreken, maar zijn vrienden lieten niets van zich hooren. Opnieuw ging hij erop uit, maar het resultaat was bedroevend. Niemand had vertrouwen meer in de 'toekomst in deze onzekere tijdende muntstandaard wankelde en de politieke ontwikkeling van bet land baarde groote zorgen. Het was nu geen tijd om iets te wagen; pas wanneer er een zekere stabiliteit in den economischen en financieelen toestand ingetreden zou zijn, kon de zaak nog eens opnieuw onder het oog worden gezien Vervolg op blz. 26 ui+ de leve r va 60 maal sterker en 100 maal gemakkelijker in te nemen dan levertraan. T~V dokter zal het U zeggen, voorkomen J--' is beter dan genezen. Wacht niet tot Uw kinderen ernstig ziek worden, tot zij be dreigd zijn. Wapen hen, bescherm hen tegen verkoudheden, bronchitis, griep, ondervoe ding, groeivermindering. Maak hen onvat baar voor de vreeselijke Engelsche ziekte. Wacht niet tot zij hun eerste hapje krijgen, wacht zelfs niet tot zij geboren zijn. De kracht van Halitran versterkt het kindje reeds door het lichaam van zijn toekomstige moeder en na zijn geboorte door de borstvoeding. Halitran dankt haar kracht aan den grooten rijkdom aan vitaminen A en D. Vitaminen zijn levensstoffen, die door den invloed van de zonnestralen ont staan. Volgens de wetenschap zijn ze onmisbaar voor het behoud en de ontwikkeling van de levenskracht. Gedurende het gure jaargetijde kunnen de ultraviolette stralen echter niet door de grauwe atmosfeer heendringen en daardoor wordt de vorming van vitaminen onmogelijk. Dan moet Halitran helpen. Neem tijdens de zwangerschap regelmatig Halitran en ook na de geboorte, gedurende de maanden, dat U het kind zelf voedt. Zoodra het kindje gaat eten, meng dan enkele druppels in zijn voeding. Dan geeft U het kracht en weerstandsvermogen tegen ziekten, verzekert de vorming van een stevig beenderstelsel en legt de basis voor een goede gezondheid. Halitran is de gouden, welsmakende olie uit de lever van heilbot, buitengewoon licht verteerbaar, 60 maal sterker dan levertraan en 100 maal gemakkelijker in te nemen. yeno/f Flacon voor maand In alle Apotheken en Drogisterijen. Vitamine A bevordert den groei en geeft aan het lichaam het noodige weerstandsvermogen tegen ziekten. Vitamine D is onmisbaar voor de vorming van een krachtig beenderstelsel, sterke tanden en kiezen en ter voorkoming van Engelsche ziekte. De Eskimo s, die welhaast het geheele jaar van de zon verstoken zijn, hebben bij instinct gevonden, wat hen beschermt en weerstand geeft tegen ziekten, hen gezond houdt en den krachtigen groei van hun kinderen ver zekert. Ze nemen de oliën in uit de levers van zekere visschen en geven ze ook hun kinderen. De sub stanties, waaraan de olie haar kracht dankt, zijn door de geleerden geïdentificeerd als vitaminen A en D Uw kind komt aan door Halitran wordt inge nomen op een schijfje sinaasappel, in melk, op suiker of brood. Annonces betreffende worden in dit blad slechts opgenomen, indien zij vooraf voorzien zijn van het stempel „Geen bezwaar" tegen de plaatsing, afgegeven door de Commissie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmiddelen en Geneeswijzen, waar van het Secretariaat is gevestigdSegbroek- laan 33, 's-Gravenhage.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 23