U.V.I Jwaar dat is goed gelukt!" OVOM/ILTI ONZE I-DICHT PRIJSVRAAG Frisch, vroolijk en opgewekt 27 slag kreeg, toen anderen hem het ant woord gaven op die vraag. Want Krauert bouwde een zuurstoffabriek. DERTIENDE HOOFDSTUK Ernst vertrok naar Canada. Herbert Neist kon hem op die verre reis niet meer meegeven dan zijn zegen en zijn beste wensohen. Toch was Ernst opgeruimd en dat schonk hem moed. Nu was hij weer alleen. Eenzaam en verbitterd zat hij in zijn villa en kwam zichzelf voor als een vreemdeling in Siegerland. Alom rookten de schoor- steeneu er was een tijd aangebroken van hoogconjunctuur. De ijzersmel terijen, mijnen en fabrieken werkten op volle kracht. Overal werden nieuwe fabrieken gebouwd en oude uitgebreid. De groote maatschappijen lieten bou wen en er heerschte een bedrijvigheid in de streek als nooit te voren, maar Herbert Neist stond er buiten gesloten en treurde. Het noodlot had hem uitgestooten. Zijn oude vrienden verachtte hij, omdat zij hem niet geholpen hadden. Zijn kennissen meden hem, omdat hij knor rig en zwartgallig geworden was en omdat men niet graag omging met menschen, die den berg afgleden en door het ongeluk werden achtervolgd als door hun hond. Alleen Barbel bleef hem trouw. Zonder morren leed zij met hem honger en gebrek. De mark viel tot een duizelingwek kende diepte. De eenvoudigste arbeider droeg zware bundels bankpapier in zijn zak en leerde rekenen met duizenden en millioenen. In de villa van Herbert Neist waarde echter de honger rond. De tafel werd vaak niet gedekt en wie dat prachtige huis zoo liefelijk tegen de berghelling zag liggen, vermoedde niet, dat zijn eigenaar dikwijls met een leege maag tej ruste ging. Herbert Neist liep echter nooit met zijn nooddruft te koop. Hij leed honger, maar in stilte en met verbeten berusting. In den loop van den tijd had hij zich verplicht gezien al zijn machines van de hand te doen. Toen verkocht hij zijn land en andere vaste eigendommen. Totdat hij ten slotte niets meer te verkoopen had Barbel liet zich door het ongeluk niet terneerslaan. „Er komt nog wel eens verandering, meneer," zei ze vol goeden moed. „Het kan niet altijd blijven regenen, eens breekt het zonnetje weer door. En nu en dan eens een beetje hongerlijden kan heelemaal geen kwaad; men zegt zelfs, dat vasten even gezond is voor het lichaam als voor den geest De oude, verwelkte vrouw was reeds langer dan dertig jaar in zijn dienst. Vroeger had hij haar geprezen om haar vlijt en haar bekwaamheid, tegenwoor dig was hij haar dankbaar voor de trouw, waarmee zij hem ter zijde bleef staan in zijn vertwijfeling. Behalve Barbel was hem nóg iets gebleven: de portretten van zijn vrouw en zijn zoons. Dikwijls zat hij urenlang voor zijn bureau naar die portretten te staren. Dan riep hij zich het verleden voor den geest en de verbittering in zijn trekken maakte vaak plaats voor een glimlach van geluk. Hij bezat de herinnering nog aan veel schoons en liefelijks en dat was niet zijn minste bezit. Hij had een lieve vrouw gehad en vijf jongens vijf gezonde, krachtige jon gens. En daarbij welstand en arbeid. Ja, hij had heerlijke jaren gekend en die kon geen inflatie of honger hem ont nemen. Twee jaar nadat Ernst naar Canada vertrokken was, dook plotseling zijn zoon Karei weer op. Hij droeg geen uniform meer en verscheen geheel onverwachts. Hij had deelgenomen aan de onderdrukking van het Spartacus- oproer en was bij een straatgevecht in Berlijn ernstig gewond geraakt aan zijn linkerhand, waarvan men twee vingers en den duim had moeten amputeeren. „Hoe gaat het met je, mijn jongen?" vroeg Herbert Neist verheugd, toen hij hem zag. „Uitstekend, vader, uitstekend." In Karel's stoutmoedig gezicht glimlachte de mond zoo vriendelijk, dat het hart van den ouden man warm werd. „En hoe gaat het met jou, vader?" vroeg zijn zoon hartelijk. „Mijn God, ik dacht al, dat ik nie mand van jullie ooit meer naar huis zou zien komen „Dus je bent blij me te zien. „Zoo blij, dat ik het niet onder woor den zou kunnen brengen, Karei." Wordi vervolgd Het is ons een groot genoegen te kunnen melden dat de deelname aan onze taalkundige prijsvraag onze stoutste verwachting heeft over troffen. Toen wij onze opgave publiceerden, wisten wij, dat wij onzen lezers een probleem voorlegden, waarvan de oplossing verre van gemakkelijk was. En toch gaven niet minder den 392 Panorama-lezers aan onzen oproep gehoor! Nu wacht een indrukwekkende stapel i-dichten öp de beoordeeling door de jury. Een vluchtige beschouwing leerde ons reeds, dat niet alle deel nemers zich strikt aan de door ons gestelde voorwaarden hielden en dus niet voor een prijs in aanmerking komen. Daartegenover staan tal van inzendingen, die 'n diepgaande studie onzer moedertaal verraden, terwijl een groot aantal deelnemers een extra compliment verdient voor de buiten gewoon verzorgde wijze, waarop zij hun i-dichten op schrift stelden. Wjj achten 't onzen plicht nu reeds aan alle inzenders, die zich zooveel moeite getroostten, onzen welgemeenden dank over te brengen. Het overweldigende aantal inzendingen maakt, dat de jury geruimen tijd noodig zal hebben om alle i-diehteu nauwgezet te keuren. We doen daarom een beroep op het geduld van alle deelnemers, zij kunnen er van overtuigd zijn, dat wij alles in 't werk zullen stellen om in den kortst mogelijken tijd de gelukkige winnaars te kunnen aanwijzen. Reeds volgende week publi- ceeren wij het resultaat van de eerste schifting. PANORAMA, Geïllustreerd weekblad. Verschijnt Donderdags. Tezamen inet een der periodieken De Stad Amsterdam, Groot Rotterdam, 's Giavenhage in Beeld, Ons Land, Ons Zuiden of Ons Zeeland ei62- P" kwartaal of f 0.12)4 per week. Franco per post f 1.75 per kwartaal bij -vooruitbetaling, kolomen f 7.65 per jaar bij vooruitbetaling. Voor postabonnementen en adreswijzigingen van post. abonnementen gelieve men zich uitsluitend te wenden tot het bureau te Haarlem. Bureau's HAARLEM, Nassaulaan 51. Tel. Int. 13866. Giro nr. 142700. AMSTERDAM, N.Z. Voorburgwal 262. ielefoon Inferc. 55170. Giro nr. 97946. ROTTERDAM, Slationsweg 24. Telefoon Interc. 50540. Giro nr. 101981. 's GRAVENHAGE, Stationsweg 95, Tel. Interc. 111666, Giro nr. 43141. UTRECHT. Biltstraat 142. Telefoon Interc. 15473, Giro nr. 149597. 's HERTOGENBOSCH. Stationsweg 27. Telefoon Interc. 4286. Giro nr. 129750. MAASTRICHT, Staüonsslruat 20. Tel. Interc. 5851. Giro nr. 124690. VUSSINGEN, Bad- It -straat 5, Tel. 81. - De voorwaarden van onze gratis ongevallenverzekering zijn op aanvraag verkrijgbaar. Dat Is voor de eerste maal In vijfjaar, dat een groote vogel, die in den oven is gebraden, zóó mooi is geworden. Zij vroeg het Unilever Voorlichtings Instituut (U.V.I.) om raad en volgde het gegeven advies trouw op. Doe zooals zij. en vraag bij voorkomende gelegen heden om raad in huishoudelijke zaken aan het U.V.I. „Wij helpen gratis, gauw en goed* Schrijf' aan: Mevrouw Lotgering Hillebrand UNILEVER VOORLICHTINGS INSTITUUT, POSTBUS 1, ROTTERDAM Jonge vrouwen doen er verstandig aan Ovo te gebruiken. Ovo doet dat vermoeide, melancholieke gevoel, dat elke i vrouw van tijd tot tijd kent, al heel spoedig verdwijnen. M Het moderne leven stelt aan de jonge vrouw wel zeer hooge eischen. Voor het werkende jonge meisje is Ovo een uitkomst! Extra energie, meer uithoudingsvermogen en daar door hebt ge ook na een langen werkdag nog plezier in gezellige ontspanning. En dan nog iets heel belangrijksOvo maakt wel sterk maar niet dik levenskracht Bij apothekers en drogisten in busjes

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 27