Zesmaal dagelijhs verlaat een stroom van vloeibaar ijzer de smeltovens randt" vraagt de gaat, wijzend op den gloed welke ergens bij de zee, in de buurt van IJmuiden, den hemel in een prachtig rood en purper zet. „Is daar brandt" „Nee, dat is geen brand," antwoordt de gastheer in Sloterdijk en Akersloot, in Haarlem, Bloemendaal, Velsen, Bever-wijk, Uitgeest, Zaandam en Amsterdam - West; in Assendelft, Overveen, Aerdenhout, Wormerveer, Castricum, Limmen en Halfweg en waar niet al. „Het deurtje van de hoogovens bij IJmuiden is opengezet, het gloeiende ijzer stroomt eruit, en dat is verder te zien dan het schijnsel van een kachel, die juist is opgepookt." Een der arbeiders die den vwigen stroom in goede banen leiden. Het bedrijf der hoogovens is er een, dat sterk op de verbeelding van buitenstaanders werkt. De zeeschepen die er aanleggen, de hooge stapels erts en brandstol, de zware kranen, de massieve bouw sels der hoogovens zelf het spreekt alles van energie, geweld en strijd, strijd van den mensch tegen geweldige krachten, van technisch vernuft dat vrijwel voor niets staat en de rijke bodemschatten voor- duizenderlei doel weet te gebruiken. Ijzer en staal, dat wij in onze sa menleving niet kunnen missen nren behoeft slechts om zich heen te zien om te beseffen, dat dit materiaal onontbeerlijk voor ons is wordt als een losse, onnutte berg uit de schepen gelost, en in de hoogovens ondergaat 't de eerste bewerking, welke het geschikt moet maken voor de honderden dingen, waarmede wij dagelijks omgaan spijkers, vaten, rails, raamgrendels, schrijfmachines, sleutels, gereed schappen, ledikanten, telefoontoe stellen, spoorwagens, keukenge rei, waterkranen, buizen, thermos- flesschen, fietsen, naalden, bruggen, Het gloeiende metaal levari 'n schit terend vuurwerk in de giethal.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 2