Jï UGGET VIM reinigt zacht nooit Hoe blijft Uw gootsteen toch zo Door zacht reinigen met VIM. Nooit hard schuren! 53.000 KILOMETER OP METALED ITSJEWJGflESA «- OP ELKE BUS EEN GESCHENKENBON - OP DE REUZENBUS TWEE v-V""'" 35 Vervolg van biz. 32 Honderd, meter voor het doel trapt onze chauffeur met zijn blooten voet zoo hevig op het pedaal, dat we zonder een beweging te hoeven maken al uit stappen voor ons is de bliksem in het Minto Mansions-hotel geslagen. Maai er schijnt niets ernstigs gebeurd te zijn. De haastig naar buiten gevluchte bedienden nemen, weldra gerust gesteld, meteen onze koffers mee naar binnen. Even later, als ik in mijn riéten stoel zit uit te rusten, sluipt een in boorling om mij heen. Hij is hier zeker niet aangesteld om de gasten te bedie nen, hij hoort zelfs heelemaal niet bij het hotel, waar hij vermoedelijk niet eens zoo mag rondsluipen. „Pagode!" fluistert hij, als ik hem aankijk. „Als master zien wil, dan nu juist de goede tijd voor master!" Voor zulke inblazingen ben ik altijd gevoelig. Het regent ook niet meer en het gaat schemeren. Tien minuten later houdt de auto stil voor de Shwe Dagon-pagode, het Mekka der Boeddhisten. De Birmaan wijst op mijn voeten: „Master alles uittrekken!" Ook de sokkeu, ja. Haar het eigenlijke heilig dom voert een door milliarden pel grimsvoeten uitgesleten trap, waar je al moe van wordt als je er naar kijkt. Op bloote voeten begin ik de trap op te klimmen. Door den moesson en door de overblijfselen van het marktverkeer rechts en links zijn zij zoo glad, alsof ze met groene zeep besmeerd zijn - en de ongeloovige lijdt daar natuurlijk het meest onder. „Langzaam!" raadt mijn bruine gids mij aan. En dan vraagt hij om een paar ropijen, waarvoor hij bloemen koopt. Waarom? Hij legt zijn vinger op zpn mond. Ik ben 'n late pelgrim. Het meisje, dat hem de bloemen verkocht, moest haar stalletje weer open maken. En de bedelaars, die al aanstalten maakten om hun biezen te pakken, nemen nog gauw even 'n meelijwekkende houding aan, als wij dichterbij komen. De men- schen, die hier bedelen, zien den gehee- len dag niets dan goud. Want wat daar aan dien indrukwekkenden onderbouw van de Shwe Dagon schittert zijn goud platen van drie millimeter dik. De drie duizend pelgrims, die dagelijks naar boven klimmen, brengen steeds nieuwe ropijen voor nieuwe goudplaten mee, die om zoo te zeggen de „goud- dekking" van hun geloof vormen. Op dit terras, aan den voet van de honderdvijfentwintig meter hooge pagode, bevinden zij zich in de nabij heid van BoeddhaToen hij nog in de bosschen bij Benares leefde, zoo vertelt de legende, hebben twee koop lieden uit Birma hem bezocht. Hij schonk hun acht haren van zijn hoofd. Het kostbare reliquieënkistje, waarin zij de gave opborgen en naar Rangoon brachten, werd het „fundament" van dit heiligdom. En dat laatste hield maar niet op met groeien: zesentwin tig eeuwen hebben er nu al aan ge bouwd en de zesentwintigste heeft vijf ringen van gloeilampen om den toren gelegd, die nu gaan branden. Ook uit-èén van de duizend kleine gebouwtjes, die om het voetstuk ver spreid liggen, komt een hel schijnsel De Birmaan raakt voorzichtig mijn arm aan: „Daar!" Hij brengt mij vol eerbied, alsof ik het doel van al mijn omzwervingen nu reeds bereikt heb, naar den ingang van een grot, waar het licht uit straalt. Daarop geeft hij mij de bloemen, die hjj zooeven ge kocht heeft, in mjjn hand: „Ga nu maar!" Ik loop door een nauwe gang. Ik moet plotseling, verblind door het licht, stil blijven staan. In 'n nis, die door onzichtbare schijnwerpers ver licht wordt, zit Boeddha. Eerst zie ik alleen maar het gewaad van oranje zijde. Dan de oogen, die mij strak aankijken, maar mij niet schijnen op te merken. Zijn mond beweegt niet, maar ik versta hem toch. „Toe kaun hai," hoor ik verbaasd. „Wie ben jij?" „Ik?Ja," zeg ik, „zooiets als luchtreiziger. Ik maak gebruik van de snelste verkeersmiddelen van onzen tijd: drieduizend paardekracht, twee honderdtachtig kilometer per uur. Eergisteren schoot mijn machine over de woestijn van Mohammed en den Olijfberg van het Christendom; van morgen ben ik over den Boeddha Gaya gevlogen, waar u, Gautama, de open baring gewerd. Morgen Bangkok. Overmorgen kortom: iets gewel digs!" „Hm!" meende Boeddha. Verder niets. Hij kijkt door mij heen, alsof ik van glas ben. Verlegen trek ik mij terug. Bijna had ik vergeten de bloemen achter te laten. Nu is het plein buiten bijna leeg. De grenzen vervloeien in de duisternis, het ziet er uit, alsof de weinigen, die nog op de steenen tegels liggen te bidden, alleen zijn op het gladde opper vlak van deze aarde. Een oude man en zijn zoon hebben zich ter aarde geworpen, rijstboeren wellicht, die de onbekende machten danken voor het feit, dat de moesson vandaag gekomen is. Ook een meisje ligt daar geknield. Zij heeft harde trekken en zachte, ver moeide oogen. Wij gaan de trappen af, die naar de andere wereld terugleiden. De bloemen verkoopster heeft nu definitief haar winkeltje geslotenzij steekt een sigaar in haar geschminkten mond hetgeén de dames in Rangoon kunnen doen zonder opzien te baren en met haai amandelvormige oogen kijkt ze heele maal niet, alsof het bestaan op aarde op zichzelf al een zonde is, waar men boete voor moet doen. Aan de grens van het tempelcomplex gaat de geur van uitgedoofde reukkaarsen over in een walm van gebraad; deze is afkom stig van de kleine openluchtkeukentjes, waarvoor sierlijke kleine mannetjes en vrouwtjes iets knappends staan te eten Mijn Birmaan roept een auto aan. Al= ik met mijn bloote voeten op de tree plank sta, giet h\j er een emmer water over heen, wrijft ze ijverig droog en verheugt zich over mijn zilverlingen met den beeldenaar van den keizer van Indië. Een Sikh regelt het verkeer. Een man met een grooten, bruinen baard, deze bobby, maar hij doet het net zoo handig als zijn collega van Piccadilly Men houdt links, zooals in Engeland en in de Europeesche wijk, waar wij nu terugkeeren, is elk huis naar een voorbeeld in het Britsche vaderland gebouwd: de villa's bij de plantsoenen die aan Hyde Park doen denken, de officieele gebouwen, de banken ja zelfs de bars en cabarets. Volgende weekt Dej reis naar Bangkok i .,Je ziet er vermoeid uit kindje." ,,'t Is waar, zelfs winkelen maakt me tegenwoordig moe." „Weet je wat jou mankeert? - Je dageli|ksche dosis NUGGET!" „Zou je denken? Nou als die dagelijk- sche dosis NUGGET jou zoo jong en frisch houdt, dan ga ik nu direct wat NUGGET meenemen!" SCHOENCRÊME VAN SUPERIEURE KWALITEIT 10 en 20 ct. Zwart, Donker-, Middel- en Lichtbruin, Rood, Wit en Blauw. Zorg, dat U trots kan zijn op Uw keuken! Gebruik alleen Z Vim, geen scherpe schuurmiddelen, die krassen veroorzaken, waar het vuil in blijft zitten. De dubbele werking van Vim is heel iets anders. Vim maakt het vuil los en zorgt, dat het gemakkelijk kan worden weggespoeld. De gewone t -v,-'., - bus kost 15 ct. en de reuzenbus met dubbele inhoud 27} ct.-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 35